LAMAX Dots1 vs Motorola Verve Buds 500, ktoré bezdrôtové štuple sú lepšie?

Porovnali sme cenovo dostupné plne bezdrôtové slúchadlá od LAMAXu a Motoroly. V oboch prípadoch ide o pomerne dostupné slúchadlá pre nenáročného používateľa, ktorý ocení hlavne cenu. Ktoré z dvojice sú ale lepšie?

Oba modely slúchadiel majú viacero parametrov spoločných, no v mnohom sa líšia. Pozrime sa na to, čím sú odlišné a ktoré sa oplatí kúpiť viac?

Spracovanie

Hoci oba modely stoja hlboko pod 100 €, lacnejší LAMAX Dots1 mi osobne príde lacnejšie spracovaný. Je to síce vec vkusu, no už keď sa pozriete na obe krabičky testovanej dvojice, je vidieť, ktorý výrobca si dal na svojom produkte záležať viac. Motorola zvolila bielu farbu a dizajn pripomínajúci Apple AirPods. V detailoch sa líšia, ale inšpirácia je jednoznačná. Spracovanie je na jednotku.

Dots1 od LAMAXu sú v akejsi zaoblenej truhličke s polopriehľadným krytom. Plasty aj na truhličke aj na slúchadlách pôsobia lacnejšie už na prvý pohľad. Dotyk prvý dojem potvrdzuje. V oboch prípadoch je škoda, že nabíjacie kolísky sa nabíjajú pomocou staršieho microUSB portu.

0:1

Ergonómia

V tomto prípade j pomerne ťažké jednoznačne určiť víťaza čiastkového súboja. Niekomu môže viac sedieť tvar LAMAXov, niekomu zas ten od Motoroly. V oboch prípadoch ale nečakajte perfektné držanie v uchu. Silikónové nadstavce síce nájdete v balení viaceré, ale počas športovania, hlavne bez a podobné „otrasové” športy dajú slúchadlám zabrať. Osobne mi viac vypadávali štuple od LAMAXu.

Tu by sa hodili skôr nadstavce z pamäťovej peny. Využiť ale môžete nejaké od tretej strany. Slúchadlá od LAMAXu sa ovládajú na ľavom i pravom slúchadle (logo), Verve Buds 500 majú hardvérové tlačidlá v spodnej časti slúchadiel u oboch slúchadiel. U oboch je nutné poznať postupnosti stláčania.

Štuple od LAMAXu sú ľahšie, majú 8 gramov. Tie od Motoroly sú o 5 gramov ťažšie. V prípade nabíjacích kolísok je rozdiel už menší.

1:2

Výdrž

LAMAX tvrdí, že slúchadlá vydržia hrať 3 hodiny na jedno nabitie a kolíska slúchadlá nabije 5x doplna. Teoreticky tak Dots1 zvládnu 15 hodín prehrávania. Motorola o Verve Buds 500 hovorí, že zvládnu 9 hodín aj s nabíjaním v kolíske. V praxi sme takéto časy nedosiahli, je to celkom náročné merať, keďže sa slúchadlá nabíjajú aj v kolískach. Bez námahy ale zvládnu polovičné časy a viac, teda 7-8 hodín v prípade LAMAX Dots1 a 4-5 hodín v prípade Motorola Verve Buds 500.

2:2

Zvuk

LAMAX Dots1 sú pomerne uškriekané slúchadlá s absentujúcimi hlbokými tónmi. Vysoké a stredné tóny sa prekrikujú navzájom. Vzhľadom na veľkosť (objem) slúchadiel by som čakal kvalitnejšie hlboké tóny.

Štuple od Motoroly ich vedia podať podstatne lepšie a kvalitnejšie. Rovnako pomerne kvalitné sú aj stredné a vysoké tóny. Žiadne zbytočné prekrikovanie sa nehrozí. Hudba je vyvážená, ale nečakajte vysokú kvalitu. Verve Buds 500 sú lepšie v porovnaní s Dots1, nie s drahšími modelmi konkurencie.

V oboch prípadoch je možné slúchadlá využiť aj na hands-free telefonovanie. Aj tu po zvukovej stránke (vrátane mikrofónov) sú na tom lepšie štuple od Motoroly. Tie navyše podporujú aj hlasových asistentov od Amazonu, Google či Apple. LAMAXy podporujú Google Assistant a Apple Siri.

2:3

Konektivita

LAMAX Dots1 občas mali problém s vypádavaním nielen z ucha, ale aj signálu medzi sebou. LAMAX tvrdí, že využíva Bluetooth 5.0, no zjavne nejaký lacný modul. Motorola Vevre Buds 500 s tým problém nemali ani raz. Taktiež majú Bluetooth 5.0.

Plusom u oboch je fakt, že po vytiahnutí z nabíjacej kolísky/prenosnej krabičky, sa slúchadlá automaticky spárujú s dostupným spárovaným zariadením.

2:4

Cena

LAMAX Dots1 stoja 65,90 €. Slúchadlá Motorola Verve Buds 500 kúpite zo zahraničia s cenou okolo 80 €.

3:4

Ktoré sú lepšie?

Výsledok krátkeho súboja je jasný… LAMAX Dots1 sú lacnejšie a dlhšie vydržia, no Motorola Verve Buds 500 majú krajší dizajn a lepšie spracovanie, lepší zvuk či konektivitu. Rozdiel v cene je, ale nie až taký vysoký. Aj preto si práve Verve Buds 500 zaslúžia ocenenie víťaz súboja.

 

Komentáre k článku