LaCie Rugged Thunderbolt USB-C – prémiový odolný harddisk

Externých diskov je na trhu množstvo, ale ak máte záujem vaše dáta ochrániť skutočne seriózne, výber sa výrazne scvrkne na pár výrobcov. Ak navyše chcete, aby váš externý disk vydržal aj náročnejšie zaobchádzanie, určite natrafíte na ponuku diskov LaCie.

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • vysoká odolnosť + IP54
  • rýchlosť prenosu dát
  • rozmery a hmotnosť

Nevýhody

  • príliš nápadný vzhľad
  • len externý USB-C kábel

Jednou vetou

Externý disk LaCie Rugged Thunderbolt USB-C poteší majiteľov MacBookov len s USB-C konektormi, pričom ocenia aj jeho vysokú odolnosť, naopak zamrzí, že práve USB-C kábel nie je zabudovaný do tela novinky.

V redakcii práve na prácu s videom a archiváciu dôležitých súborov používame disky pod značkou LaCie, ktorá je prémiovou značkou spoločnosti Seagate Technology, s označením Rugged. Tie rozpoznáte vďaka ikonickému dizajnu škóta Neil Poultona.

Ten je charakteristický kovovým telom a výrazným oranžovým gumeným lemovaním disku. Výhodou tak je poriadna odolnosť, spoľahnúť sa totiž môžete na to, že disk zvládne aj pád z výšky 1,5 metra či tlak predmetov s hmotnosťou jednej tony.

Pád sme si v redakcii vyskúšali na rôzne povrchy a musíme uznať, že nielenže sa disku nič nestalo, ale nebolo vidieť ani poškodenia na jeho tele. Navyše testovaný model poteší aj odolnosťou voči dažďu, striekajúcej vode a prachu. Spĺňa totiž certifikáciu IP54. A práve to sa mi páčilo.

O disk som sa nemusel báť ani pri práci blízko bazéna. Pre ľudí, ktorí pracujú v teréne a harddisk má slúžiť na zálohu dokumentov či fotografií, je odolnosť obrovskou výhodou.

Ja si osobne myslím, že aj bežný používateľ by mal nad kúpou Rugged diskov uvažovať a priplatiť si. Stačí malý pád a bežný disk je nefunkčný.

Hlavnou novinkou testovaného disku je však rozhranie USB-C, resp. Thunderbolt 3. Ak máte najnovší MacBook Pro 2016, dáte mi za pravdu, že podpora USB-C je vítanou novinkou LaCie Rugged diskov.

Osobne ma však zamrzelo, že priamo súčasťou tela disku je iba kábel so štandardným Thunderbold konektorom, ktorý sa efektne ukryje práve v oranžovom olemovaní disku. Takto si okrem samotného disku musíte vždy so sebou zobrať aj USB-C/USB-C kábel, ktorý dostanete v balení.

USB-C konektor síce na tele harddisku nájdete, avšak USB-C kábel musíte nosiť so sebou extra.

Mnou testovaná 2 TB verzia mnohým používateľom úplne postačí. K dispozícii máte aj zálohovací softvér LaCie Backup Assistant pro priamo od výrobcu. Ten som však vzhľadom na praktickejší Time Machine v MacBookoch nepoužíval.

Pochvaľoval som si však rýchlosť, keďže v praxi bežne dosiahnete deklarovaných maximálnych 130 MB/s. Oceňujem, vzhľadom na odolnosť, aj vcelku kompaktné rozmery a najmä nízku hmotnosť.

Externý disk LaCie Rugged Thunderbolt USB-C určite poteší všetkých majiteľov MacBookov len s USB-C konektormi. Oceníte aj vysokú odolnosť harddisku, naopak zamrzí, že práve USB-C kábel nie je zabudovaný do tela novinky. Aktuálne je odporúčaná maloobchodná cena tohto harddisku 229 € a od našej redakcie si vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

ZdrojČasopis TECHBOX 7-8/2017

Komentáre k článku