Judgment je dejovo nabitý akčný triler zo sveta yakuzy a detektívov

ZDROJ | PlayStation

Máte chuť ponoriť sa opäť do sveta yakuzy, ale z iného pohľadu detektíva a bývaleho advokáta?

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • výborný scenár s parádnymi postavami
  • dramatický ázijský triler s yakuzou i políciou
  • rozsiahla štvrť s nádychom reálneho Tokia
  • veľké prípady striedajú desiatky menších pestrých
  • kopa zábavných miniher a vedľajších úloh
  • dva bojové štýly a rozličné kombá
  • detektívna náplň je spestrením deja i akcie

Nevýhody

  • Niektoré detektívne pasáže sa zunujú
  • Kamurocho je stále to isté (ak ste znalec SEGA hier)

Jednou vetou

Výborný akčný triler nabitý nepredvídateľným dejom, kvalitnou akciou a autentickou časťou Tokia.

Sériu Yakuza sme na Techboxe párkrát už naťukli. Niektorí ju nazývajú japonskou verziou GTA, ale v jadre ponúka čosi originálne, Japoncom vlastné a ak máte chuť na netradičné zážitky a skvelé dejové zápletky, užijete si ju naplno.

Yakuza je známa inšpiráciou z reálneho sveta červenej štvrte Kabukicho v tokijskom Shinjuku, ktorú si pretvorila na vlastný, podobný lokál Kamurocho. Na každom rohu číha yakuza, karaoke bary, pofidérne biznisy a rýchle kšefty, pôžičky s bizarnou návratnosťou (tam neraz ide o život neplatičom) a často sa bojuje o rodinnú česť či s iným klanom o moc.

Kamurocho nespomínam náhodou – v tejto štvrti sa odohráva aj nová hra Judgment, ktorá vyšla pred dvomi rokmi na PS4 a teraz vyšla jej aktualizovaná verzia v lepšej grafike. Nepatrí priamo do série Yakuza, ale zdieľa s ňou popri štvrti aj niektoré herné elementy – a zároveň pridáva množstvo nových. Má iného hrdinu, dej a smeruje k iným záverom.

ZDROJ | PlayStation

Zo súdnej siene do krvavých ulíc

Takayuki Yagami bol kedysi skvelý advokát, ktorému sa podarilo nemožné. Obhájiť odsúdeného muža za vraždu. No sláva mu nevydržala dlho: muž vraždil znova, podpálil celý apartmán a Yagami si prešiel vlastným prerodom, takže z advokátskej praxe mu síce ostal odznak, ale zmenil sa na súkromné očko. Fungovať v Kamurocho nie je ľahké, na druhej strane tu nie je núdza o rýchle džoby, ak treba vypátrať istého dlžníka alebo vypomôcť lokál patriotovi.

Yagami je iný hrdina ako kedysi Kazuma Kiryu. Nie je spolčený s yakuzou, i keď ju dobre pozná a jeho cesty sa s ňou neraz pretnú. Rovnaké štúdio i tvorcovia si dali záležať, aby od nuly vytvorili dej, ktorý budete chcieť sledovať a pritom začína celkom obyčajne – v Kamurocho vyčíňa sériový vrah, a jeho obetiam chýbajú oči.

Yagami sa z bežných fušiek dostáva do väčšieho komplotu, ktorý má presah do vyšších kruhov, pričuchne k polícii i frakciám yakuza klanov a balansuje na hrane: možno pôjde o život aj jemu. SEGA scenáristi majú skvelý čuch na zamotávanie i odkrývanie tajomstiev v deji, takže vás čaká cca 40 hodín poctivo napísaného deja, dlhočizné animácie, zároveň aj skvelé dialógy, špičková kamera či strih.

Judgment akoby našiel zaujímavú medzeru v Kamurocho. Súkromné očko vyšetrujúce na vlastnú päsť je taká sivá zóna medzi yakuzou a políciou. Je súčasťou diania a pritom má po ruke známych z oboch oblastí. Parťák Kaito vypadol z yakuzy, nestratí sa medzi vyhadzovačmi, na uliciach má nutný rešpekt i svaly a Yagami zaistí zase dôvtip pri vyšetrovaní.

Ideálna dvojica, ale to neznamená, že vás hra hneď od prvých minút neučí ako sa môžete mlátiť, akurát je skvelé vidieť ako sa v scenári križujú. Yagami je skutočne prepracovaná postava, v ktorej sa bije všetko: minulosť advokáta, súčasnosť detektíva – a aj Kaito má vlastné dilemy a nemôže hodiť všetko za hlavu.

ZDROJ | PlayStation

V závese vraha i na slepých stopách

Herná náplň vás od začiatku postaví pred zaujímavé aktivity: vyšetrovanie, boje i vedľajšie misie. Tutoriály vás rýchlo zoznámia s novinkami, ktoré v Yakuze či iných hrách neboli. Napríklad môžete sa stať súčasťou prenasledovania, sledujete cieľ a priebežne sa schovávate za rôzne prekážky (stačia aj neónové tabule).

Hra nasadí samostatný ukazovateľ: vyhliadnutý cieľ sa často otáča, šípi čo sa okolo neho deje, preto musíte byť obozretný a mapovať z diaľky. Keď ho už dostanete do slepej uličky, môžete sa s ním porátať alebo ho máte na muške, pritlačíte ho k múru a dovedie vás k inej osobe.

Sledovačka je pomalý mód, ale ešte je tu aj jeden rýchly: naháňačka, kedy treba ovládať postavu pri behu, voliť správny smer a do toho sa uhýbať prekážkam. To funguje stláčaním zvolených tlačidiel v krátkom časovom slede. Bežíte ozlomkrky a zrazu tri sekundy svieti trojuholník a treba ho ťuknúť. Pri sledovaní i naháňaní musíte dávať pozor, aby cieľ nezdrhol, inak misia končí neúspechom. Bonus v sekvencii: môžete sa naháňať aj na skateboarde.

Pokojnejšie a pre milovníkov adventúr príťažlivejšie je aktívne pátranie, kde analyzujete miesto činu alebo časť obrazovky. Napríklad sú na nej viaceré postavy a snažíte sa určiť tú správnu. Hra sa prepína do pohľadu prvej osoby, takže vidíte na obrazovke viac a chcete nájsť čosi povedomé, podozrivé a zväčša dostanete aj zoznam hľadaných vecí, takže sa takmer niet kde zaseknúť. Je tu aj priestor pre dedukciu a s ním prepojený systém dialógov a otázok, kde dostanete na výber: správna odpoveď vás vedie k dobrým predpokladom vo vyšetrovaní.

ZDROJ | PlayStation

Dva štýly boja a desiatky chuligánov

Nevyhnutnou súčasťou života v Kamurocho je aj boj – a Judgment ho servíruje v aktualizovanej real-time podobe. Takže pekne súboje na férovku, kde môžete používať päste, rôzne kombá (hra od prvých chvíľ odporúča kombo zo šiestich tlačidiel a v repertoári ich má desiatky) alebo chmatnúť dopravný kužeľ či bicykel.

Nikdy neviete, na akých chuligánov narazíte, komu treba dať lekciu alebo či vás istá časť pátrania neprivedie k potýčke. Judgment má navyše dva odlišné štýly boja: umenie žeriava (nie stavebného, ale toho vtáka z Ázie) sa hodí na mastenice s väčším počtom chlapíkov, zatiaľ čo umenie tigra koncentruje silu na sólo protivníka, často aj bossa.

Oba štýly sa učíte paralelne, počet úderov a komb je prakticky dvojnásobný, hra od prvej hodiny núka oba. Postupne si vylepšujete štatistiky, rýchlosť, aj úroveň útoku a vaše možnosti stúpajú. Osobne mi viac vyhovuje štýl Tigra, lebo ho viem lepšie spojiť s rôznymi špecialitami, ale hráči sa azda popasujú s oboma podľa potreby.

Yagami má pomerne vysokú obratnosť, dokáže skákať po stenách, preskočí aj nepriateľov a sú tu aj filmové údery so špeciálnym zásahom. A hoci ste primárne vyšetrovateľ, v boji skončíte často – ak ho budete vyhľadávať, môžete v ňom stráviť pekných pár hodín.

Zatiaľ čo hlavná dejová línia vás drží pevne strehu naprieč dvanástimi kapitolami, odporúčam dať si na čas a riešiť aj desiatky vedľajších prípadov, ktoré si beriete z kancelárie, od advokátov, v bare alebo len tak na ulici, keď narazíte na konkrétne postavy. Dostanete sa aj k aktivitám ako páčenie zámkov či inkognito vystupovaniu za iných ľudí. Ale vedľajšie úlohy vám pomôžu spoznať lokálne typy alebo si môžete urobiť zopár priateľov, ktorý vám na oblátku dajú zľavy v obchodoch či venujú predmety.

Vypnúť hlavu na rande i v herni

Skrátka, musíte poznať Kamurocho a vedieť dobre zapadnúť. Ak ste hrali nejaký diel Yakuzy, táto štvrť vám bude celkom povedomá, i keď autori vypustili nejaké vedľajšie aktivity typu kabaret. Ale je tu šanca randiť so ženami alebo sa pustiť do rôznych minihier ako strieľačka, druh pinballu či preteky s dronmi. A nechýba herňa s Virtua Fighter 5, Puyo Puyo či rôzne druhy kasína. Vďaka drobným aktivitám si hra udrží patričnú ľahkosť aj uprostred ťažších momentov krimitrileru.

Súčasná recenzovaná verzia (na PS5 i Xbox Series X) prináša viaceré pozitívne zmeny. Hra si udrží 60 fps a atakuje 4K rozlíšenie, čo je pekný posun od PS4 (Pro) verzie. Vďaka tomu vyzerá hra lepšie, má hladký priebeh z animácie do hernej fázy a najmä drasticky lepšie časy načítania. Pôvodná hra reálne naťahovala dáta viac ako 30 sekúnd, často atakovala aj 40, čo znamenalo dlhé zízanie na ukazovateľ.

SSD disky tu robia parádne divy, takže zrazu sa lokalita načíta za 5-6 sekúnd. A tieto hry sú náročné na animácie i lokality, ich striedanie, toto je citeľná zmena k lepšiemu. Fajnšmejkri si môžu zgustnúť aj na inej grafike v kontexte svetla a rôznych efektov – remaster sa snaží priblížiť k realite a vyzerá už inak, najmä ak ste hrali originál. Ak nie, tešte sa na veľkú štvrť a fajnové scény s filmovým strihom.

Ak máte chuť na ázijskú kriminálku, Judgment ponúka na nových konzolách solídny zážitok. Trvá aj 40 hodín, nudiť sa nebudete a ak máte chuť bojovať v rôznych štýloch či riešiť rozličné zamotané prípady, ste na dobrej adrese. Poteší aj nižšia cenovka na pultoch predajní.

Distribútor: SEGA
Cena: 40 EUR

Táto verzia Judgment vyšla koncom apríla na PS5, Xbox Series X, Google Stadia. Pôvodná verzia je k dispozícii na PS4. 

Komentáre k článku