Jednoducho ho budete chcieť, taký je VU+ DUO 4K

VU+ DUO 4K je výkonný a pritom kompaktný prijímač, ktorý ponúkne nielen bohatú výbavu, ale najmä možnosti prispôsobenia a bez obáv zastúpi aj domáce multimediálne centrum. To všetko pritom zvládne aj v UHD rozlíšení.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • rýchle reakcie prijímača
  • možnosti streamovania vysielania
  • jednoduchá inštalácia pevného disku

Nevýhody

  • vpredu len USB 2.0 vstup

Jednou vetou

Ak hľadáte skutočne výkonný satelitný prijímač, ktorý si budete môcť prostredníctvom rôznych rozlíšení maximálne prispôsobiť a radi by ste ho využívali aj ako domáce multimediálne centrum pre nahrávanie a prehrávanie audio a video súborov, je práve VU+ DUO 4K prijímačom, na ktorý by ste sa mali zamerať.

Najnovší DUO 4K je už šiestym UHD linuxovým prijímačom od spoločnosti VU+. Rovnako ako predchádzajúce modely stavia po stránke dizajnu na minimalizme. Vďaka tomu nebudete mať potrebu prijímač niekam skrývať. Podľa vzoru vlajkovej lode VU+ ULTIMO 4K prináša aj DUO 4K na prednej strane LCD displej, ktorý je schopný zobrazovať množstvo informácií. Na uhlopriečke 3,5“ môžete mať okrem EPG informácií aj živé vysielanie.

Bohatšie možnosti nastavenia ponúkne doplnok LCD4 Linux. Vďaka nemu môžete mať na displeji zobrazené presné parametre zvoleného programu alebo dokonca počasie. Naľavo od displeja nájdete dotykové tlačidlá, pomocou ktorých môžete v prípade potreby meniť hlasitosť alebo prepnúť kanál. Pod dvierkami na prednej strane sa nachádza milé prekvapenie. Okrem slotu pre umiestnenie karty a USB 2.0 konektora tu nájdete až dvojicu CI slotov.

Ako to už v prípade prijímačov VU+ tejto triedy býva, show je na ich zadnej strane. V prvom rade tu nájdete dvojicu vymeniteľných tunerov. Vďaka podpore FBC tunerov tak môžete mať v jednom prijímači až osem tunerov.

Pozrite siVU+ ULTIMO 4K – Najvýkonnejší satelitný prijímač na trhu

To už postačí aj náročným používateľom. Samozrejme, kombinácie tunerov sú na vás. Okrem toho však v zadnej časti nechýba ani dvojica HDMI konektorov, pričom jeden predstavuje vstup a druhý výstup.

Z konektorovej výbavy musím ešte spomenúť dva konektory USB 3.0, RS232 konektor, S/PDIF a samozrejme Gigabit LAN. Keďže sa jedná o skutočne vybavený satelitný prijímač, ktorý smelo nahradí aj multimediálne centrum, poteší aj jednoduché vloženie externého 2,5“ pevného disku. Pre jeho umiestnenie je k dispozícii šuplík.

Ešte musím spomenúť to, že prijímač je vybavený tak bezdrôtovým pripojením prostredníctvom Wi-Fi, ako aj technológiou Bluetooth. Bohužiaľ, Bluetooth diaľkové ovládanie si budete musieť dokúpiť. Priamo v balení nájdete len bežné, aj keď moderné diaľkové ovládanie.

Pozrite siVideorecenzia VU+ UNO 4K SE – doslova prijímač snov

To po nakódovaní môžete využiť aj na ovládanie TV alebo, podobne ako ja, vďaka podpore HDMI CEC využiť diaľkové ovládanie z TV na ovládanie prijímača.

Po stránke výkonu má tento prijímač tiež čím zaujať. Nielenže ponúka najrýchlejší štvorjadrový procesor medzi modelmi výrobcu, ale aj 2 GB RAM či 4 GB flash pamäte.

Samozrejme, podobne, ako pri iných prijímačoch VU+, aj v prípade modelu DUO 4K je podstatný rozdiel, či v ňom používate oficiálny softvér alebo sa rozhodnete pre niektorý z alternatívnych. Práve tie alternatívne totiž odomknú mnohé možnosti a umožnia vám využiť prijímač naplno.

Osobne som prijímač testoval práve s alternatívnym softvérom od tímu VTI. Aj napriek tomu, že mnou testovaný kúsok bol už nastavený, samotná prvotná inštalácia nie je nijako zložitá. Vo vyhľadaní jednotlivých programov vám veľmi pomôže funkcia FastScan, vďaka ktorej vyhľadáte napríklad všetky dostupné programy operátora Skylink v priebehu niekoľkých sekúnd.

Zabudovaný tuner v prijímači okrem štandardných noriem DVB-S a DVB-S2 podporuje aj novú normu DVB-S2X. Aj napriek tomu, že aktuálne nie je veľa providerov, ktorí v tejto norme vysielajú, v budúcnosti je možné očakávať väčšie rozšírenie nového štandardu. Ako prezrádza už samotný názov, jedná sa aj v tomto prípade o prijímač, ktorý podporuje UHD rozlíšenie (2160p).

Nechýbajú ani moderné funkcie ako je podpora PiP alebo dokonca novinky v podobe Quad PiP, vďaka ktorej môžete mať zobrazené až štyri kanály. Nastaviť si môžete aj obľúbené štvorice kanálov, čo sa hodí najmä, ak pravidelne sledujete rovnaké skupiny programov naraz. Prepínanie medzi kanálmi je bleskové. Prijímač za to vďačí najmä funkcii FCC. Pre jej plnohodnotné využitie sa však odporúča využiť oba tunery.

Použitie FBC tunerov prináša okrem rýchleho prepínania aj ďalšie výhody. Patrí sem napríklad možnosť simultánneho nahrávania viacerých programov súčasne alebo streamovanie vysielania do iného zariadenia. Vy tak môžete v obývačke na televízore sledovať svoj obľúbený program a niekto iný môže sledovať úplne iný program na inej TV, počítači, tablete alebo smartfóne.

Streamovanie je naozaj plynulé a jeho využitie si určite obľúbite. Transcoding však funguje iba v prípade HD a SD programov. Ak radi používate mobilný telefón, môžete využiť rôzne aplikácie ako je napríklad E2remote pre iOS, pomocou ktorej môžete nielen streamovať vysielanie, ale ju môžete v prípade potreby využiť aj ako diaľkové ovládanie pre svoj prijímač.

Súčasťou prijímača VU+ DUO 4K je, samozrejme, aj zabudovaný prehrávač multimédií, ktorý si poradí s väčšinou v súčasnosti používaných audio a video formátov aj v UHD rozlíšení. Nechýba ani podpora efektívneho formátu H.265/HEVC.

Ako je to pri prijímačoch postavených na Enigme 2 už bežné, aj DUO 4K si môžete smelo rozširovať prostredníctvom veľkého množstva dostupných rozšírení. Patrí sem napríklad Multiquick button, prostredníctvom ktorého môžete jednoducho zmeniť nastavenia tlačidiel na diaľkovom ovládaní, alebo plugin pre príjem HbbTV či už spomínaný plugin pre podporu HDMI CEC.

VU+ DUO 4K v cene od 359 € chce osloviť najnáročnejších používateľov, ktorý potrebujú prijímač s poriadnym výkonom, ale hľadia aj na kompaktnejšie rozmery. Od našej redakcie získal ocenenie TIP REDAKCIE.

ZdrojČasopis TECHBOX jar 2019

Komentáre k článku