Reklama

Immortals: Fenyx Rising je výborne hrateľná grécka bájka s veľkým svetom

Zdroj | PlayStation
Michal Korec
Zdroj | PlayStation
Zdroj | PlayStation
85 %
Výborne hrateľná grécka bájka s množstvom známych postáv, veľkým svetom a pútavými aktivitami.

Výhody

  • Výborné prostredie a veľa známych reálií
  • Veľký rozmanitý svet a jeho objavovanie
  • Množstvo systémov a vedľajších aktivít
  • Zábavný a prepracovaný súbojový systém
  • Puzzle a dungeony s množstvom výziev
  • Pekná štylizácia a esteticky bohatá grafika
  • České titulky pre lokálnych hráčov

Nevýhody

  • Občas frustrujúci puzzle
  • Viac prvkov kopírovaných z iných hier

UbiSoft štartuje novú značku vo veľmi dobrej kondícii. Kto má rad grécke bájky a má chuť na jedno mýtické dobrodružstvo, je tu správne.

Tento titul sa vyvíjal najprv s názvom Gods & Monsters, no potom sa z veľkej časti prerobil a výsledkom je Immortals: Fenyx Rising. Bohovia i monštrá v ňom ostali a zároveň aj odhodlaný hrdina či hrdinka, ktorého si vytvoríte a idete na veľkú odyseu plnú nástrah. Zápletka spočíva v tom, že sa utrhol naštvaný zloduch Typhon, zobral bohom ich moc a chce ovládať svet pre seba.

Bohov väzní na Zlatom ostrove a príbeh sledujeme s komentárom Zeusa a Prometea, ktorý je stále pripevnený ku skale, no návšteva Dia mu rozväzuje jazyk, aj ku stávke a spolu rozprávajú o postave menom Fenyx.

Zdroj | PlayStation

Fenyx môže byť žena i muž

Tú si vytvárate sami – môže to byť chrabrý junák i červenovlasá deva. Beriem do terénu ženu, aby sa dala posúdiť aj grafika na Xbox Series X a najmä vyrovnal stav postáv. Zeus a Prometeus rozprávajú jej príbeh s ľahkosťou, na začiatku si dajú stávku, či sa jej podarí k Typhonovi dostať, nie to ho ešte zdolať. Do príbehu stále zasahujú vtipnými komentármi, ktoré odľahčia síce typickú náročnú púť hrdinky, ale občas sú už samoúčelní, humor je silený a nie každý vtip zapadá do celej línie.

Cením si alternatívny prístup a je otázne či bol aj v prvej verzii hry alebo bola vážnejšia. Ľahší tón je dobrým protikladom k mnohým dramatickým hrám, ale nesie daň za to, že vám môže občas uniknúť istá pointa v záplave vtipných dialógov. Niežeby vám prestalo na hrdinke záležať, ale Zeus a Prometeus si občas idu svoju líniu a kecajú len tak do luftu, zatiaľ čo hrdinka maká tam dole. Ešteže nie je tento prístup využívaný v každej hre, takže sa tak ľahko nezunuje.

Hra je plná motívov z gréckych bájok a očakáva, že ich poznáte. Takže keď vidíte prikovaného Prometea alebo sa hovorí o efekte Medúzy, mali by ste vedieť spojitosti. Nie je to možno taký silný študijný materiál ako Assassin’s Creed, ale umne pracuje s postavami a témami. Hre to náramne pomáha, lebo ste v známom svete a očakávate ďalšie spojitosti, lokality alebo časti odysey.

Zdroj | PlayStation

Veľa objavovania a ciest

O hre sa vopred písalo, že bude spájať prvky Assassin’s Creed série (jej minulý diel sa tiež odohrával v Grécku) a The Legend of Zelda: Breath of the Wild. A hoci sa to v prvých hodinách nezdá, lebo obsahuje veľa vlastných nápadov, inšpirácia sa postupne prejaví.

Napríklad svetová mapa je rozdelená na viaceré regióny a postupne ich Fenyx odhaľuje tak, že sa snaží vydriapať napríklad na vysokú sochu, získať z nej patričný rozhľad a skenovať viaceré body záujmu ako malé lýry, ambrózie, debničky s pokladom či zbraňami. Hra využíva vibrácie gamepadu, takže v štýle minihry zima-teplo-horúco podľa intenzity vibrovania nájdete body.

Keď zoskočíte zo sochy (často efektne do mora či jazera pod vami), môžete da vydať za jedným z vytýčených bodov. Je to fajn nápad a máte prehľad kam chodiť. No hra sa takto pripravila o kus objavovania ako v iných tituloch s otvoreným svetom (posledná Zelda či Ghost of Tsushima), kde jednotlivé artefakty nájdete priamo v teréne pri presune pešo či na koni alebo môžete využiť krídla.

Pocit z otvoreného sveta a voľnosti doručí možnosť vyštverať sa na hocijakú skalu, sochu či ostrov v mori. Limitom ostáva úroveň staminy – ak jej máte malo, môžete zhltnúť modrý hríbik alebo musíte prísť neskôr. Na bežne skaly či okolie vám bude stačiť (a nezabúdajte počas lezenia hľadať plošinky na oddych), ale keď si zaumienite, že by ste v prvých hodinách skočili na väčšie ostrovy na prvej mape, hra vám naznačí, aby ste prišli neskôr. Môžete to skúšať, ale po treťom-štvrtom páde do vody si to rozmyslite. Stamina je všetečná aj na ďalšie aktivity: beh, plachtenie i prenášanie ťažkých predmetov. Fyzička sa skrátka nedá oklamať.

Zdroj | PlayStation

To znamená, že hra od prvých minút sľubuje veľký otvorený svet, má niekoľko veľkých regiónov a postupne sa k nim môžete dopracovať. Cesta vedie vpred – ale na druhej strane máte možnosť aj rýchlo preskočiť na jednu z navštívených lokalít a dokončiť načaté úlohy. Budete tak robiť najmä po tom ako sa vám Fenyx zlepší v nejakom atribúte – keď bude silnejšia, mať lepšiu staminu či nové schopnosti, resty sa jej budú plniť ľahšie ako keď je stále na zhodnej úrovni. Je zrejmé, že postava sa časom vyvíja, má vlastný strom vlastností a ten vám dáva pasívne i aktívne vlastnosti. Možnosť skákať ďalej, mať vyššiu silu alebo iné benefity vám zrazu otvára možnosti v rôznych častiach sveta. A pokiaľ ide o schopnosti, akčné či iné, aj tam sa dočkáte výrazných vylepšení, vďaka čomu hra nestagnuje.

Výzvy, chrámy i tuhé boje

Zatiaľ čo v otvorenom svete riešite množstvo hľadaní, boja a pokladov, z neho sa môžete presunúť do kratších sekvencií, ktoré pripomínajú chrámy zo Zeldy. Každá obsahuje inú výzvu, často priestorový puzzle alebo sériu súbojov či inú kombináciu. Miera variability je slušne vysoká, najmä ak sa snažíte skladať isté bloky, hľadať páčky pre otváranie ciest v priestore alebo súťažiť s časom. Čím ste ďalej, tým sú sekvencie dlhšie a náročnejšie – kombinujete aj rôzne druhy mágie, blokov a postupnosti. Tieto minidungeony je tiež vidieť na mape z veľkej diaľky a nie je problém ich nájsť – ale vyriešiť ich na prvý raz môže byť náročné. Odmeny nie sú vôbec zanedbateľné, takže sa oplatí absolvovať všetky.

A poriadne antické dobrodružstvo nemôže byť ukrátené ani o boj. Takže od prvých minút stretávate rôzne náročných nepriateľov, s ktorými sa pustíte do boja. Môžu to byť bežní vojaci alebo posilnené divé svinky a neskôr mýtické postavy, ale aj na strednej obtiažnosti môžu predstavovať slušnú výzvu, ak sa nenaučíte základy. Nedá sa iba bezhlavo útočiť, je potrebné útokom čeliť alebo ich odrážať, aby ste efektne zasadili silnejší úder. Kombinácie útokov možno spojiť aj s ďalšími zbraňami: okrem mečov a štítov treba využívať luk či diaľkové zásahy.

Zdravia nebýva veľa a práve vaša úroveň obtiažnosti určí, či a ako sa vám bude obnovovať. Na najnižšej sa vám môže nabiť úplne celé, ale už na druhej či tretej sa obnoví iba jeden dielik. Nejeden raz sa mi stalo, že som sa dostal trošku do patovej situácie: boj bol náročný, ostala mi iba jedna či dve paličky. A keď som sa pokúšal preraziť nepriateľov či pasáž znova, väčšinou som skončil K.O. Hojivé predmety či fľaštičky na ostrove nájdete čakajú, ale určite ich nedostanete pri každej príležitosti.

Zdroj | PlayStation

Boj obohacujú špeciálne ťahy – božské údery a schopnosti, s ktorými si užijete potrebnú dávku fantázie. Tie miešate s ľahkými, ťažkými údermi a vytvárate aj kombá ako v Devil May Cry či God of War. Výbornou pomôckou je, že nepriatelia majú nad hlavami ukazovatele zdravia, takže viete na koho si trúfnuť a či sa boj uberá dobrým smerom. Boj je však pomerne tuhý a našťastie má hra päť stupňov obtiažnosti a ak vám už bude pripadať príliš náročná, môžete ísť o stupeň nižšie. Uľahčiť boj môžu aj silnejšie zbrane, treba venovať čas vylepšovaniu výbavy. Na ňu však treba priebežne zbierať aj suroviny – a tých nie je v hlavnej línii dosť, takže je odporúčané zbierať aj vedľajšie úlohy a dodatočné aktivity.

Mýtické predmety i postavy

Mýtické predmety z bájok sú vkladané do hrateľnosti umne a často – tzv. Ambrózia je modrofialový predmet a zvyšuje zdravie. Staminu posilnia blesky Dia, Cháronové mince sprístupnia silné božské schopnosti. Je toho dosť a hra priebežne dáva tipy, čo máte robiť. Rovnako aj pri lýrach – pri malých sa učíte melódie, pri veľkých sa ich snažíte hrať spamäti. Veľa hádaniek čaká aj v priestore: zapaľovať ohne, nosiť skaly alebo bremená, využívať elementy. Zlatý ostrov je navyše bohatý na prostredia: božské pláne, snežné, lesné alebo ohnivé levely, takmer púštne časti či bohaté záhrady. V nich čakajú starí známi či ich dôsledky – skamenené sochy po pohľade Medúzy, Minotaur, Cerberus, aj Kyklop.

Grafická stránka využíva rozmanité pasáže a vyzerá výborne na recenzovanej Xbox Series X konzole. Ale ani Xbox One X nevyšiel skrátka – hra je plynulá, načítava veľký svet v dobrom rozlíšení. Veľmi pomáha aj fakt, že sa nepachtí za fotorealistickou grafikou, ale využíva jemne kreslený podtón a fantasy atmosféru. Je tu aj dobrý dabing – a pre lokálnych hráčov aj české titulky.

Zdroj | PlayStation

Immortals: Fenyx Rising je vydarená grécka bájka miešaná s ľahko podaným príbehom z pohľadu dvoch bohov o odhodlanej hrdinke a jej odysey. Má veľa dobrých nápadov, chytľavú hrateľnosť a hoci spočiatku na vás sype veľa elementov, dokáže vás udržať v pozornosti 30 a viac hodín. Stále máte kam ísť, čo objavovať, zbierať a putovať ďalej. Ako nová značka to rozhodne nie je márny titul – a teraz ostáva otázne, akú ďalšiu mytológiu by mohlo spracovať prípadne pokračovanie.

Immortals: Fenyx Rising vyšiel 3. decembra 2020 na PS5, Xbox Series X, PS4, Xbox One, Switch, PC a Google Stadia.

Distribútor: UbiSoft
Cena: 40-70 EUR (podľa edície a aktuálnej zľavy)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.