Huawei P10 Lite – keď je viac menej

Stredná trieda Huawei sa rozrastá ráznym tempom. Nájdeme tu Huawei P9 Lite, Huawei P9 Lite 2017, Huawei P10 Lite a v neposlednom rade sériu smartfónov Huawei Nova. Ako si poradí posledná odľahčená vlajková loď výrobcu?

Naše hodnotenie

77%
0 100

Výhody

  • Dobrý fotoaparát
  • Nadpriemerná výdrž batérie
  • Bleskurýchla čítačka odtlačkov prstov

Nevýhody

  • Neodladený softvér, časté záseky
  • Zastaralý MicroUSB konektor
  • Minimálna zmena dizajnu

Jednou vetou

Huawei P10 Lite nekráča v šľapajách strednej triedy výrobcu a pri výbere by som radšej volil aktualizovanú minuloročnú verziu, P9 Lite 2017.

Recenzii by som chcel dať akýsi prológ, preto ak vás hneď zaujímajú postrehy z testovania, začínajú pod prvou fotkou smartfónu. Tí z vás, ktorí zostali, čítajte ďalej.

Huawei som spočiatku považoval za sympatickú značku, ktorá prinášala smartfóny v plnej výbave za prijateľnejšiu cenu ako konkurencia. Cena časom síce rastie, kvalita nezaostáva no viac mi prekáža stredná trieda, v ktorej začína byť zmätok.

Pozrite siHuawei P9 Lite je trefa do čierneho

Ak si teraz túžite kúpiť práve túto triedu od Huawei, máte nespočetné množstvo možností. Iba rad P ponúka Huawei P9 Lite, Huawei P9 Lite 2017, Huawei P10 Lite. Okrem týchto zariadení má čínsky výrobca aj Huawei Mate 9 Lite, Honor 8 Lite či smartfóny Huawei Nova. A rozdiel medzi nimi? Minimálny.

A potom sa napríklad môže stať i to, že medzi Huawei P9 Lite 2017 a Honor 8 Lite nie je praktický žiaden rozdiel. Alebo i to, že spomínaný Huawei na tom bude lepšie, ako novší Huawei P10 Lite, a to i napriek slabším parametrom. Žeby išlo o nedostatok optimalizácie, na ktorú sa pri takom množstve smartfónov akosi pozabudlo?

Pri dnešnej recenzii začnem zlými stránkami, a to preto, aby som vám ku koncu ukázal, že vlastne nejde o tak zlý smartfón. Prvým bodom bude dizajn. Nejde o vyslovene nevkusný telefón, to ani zďaleka, no tretí Huawei P Lite bez takmer akejkoľvek zmeny už určite natoľko nezaujme.

Pozrite siHuawei P9 – dizajn a čiernobiele fotografie si zamilujete

Druhou nie tak vydarenou vlastnosťou je softvér a jeho odladenie. Ako som už spomínal, pri P10 Lite sa nejakým spôsobom zabudlo na to, že má ísť o lacnejšieho zástupcu tohtoročnej vlajkovej lode a väčší dôraz sa podľa môjho názoru kládol na P9 Lite 2017, ktorý som mal príležitosť testovať rovnako.

Pri obyčajnom používaní telefónu som sa stretol niekoľkokrát s väčšími zaváhaniami či oneskorenými reakciami. Problém zobraziť hladkú animáciu mala dokonca aj notifikačná lišta, ktorá po stiahnutí nadol niekoľkokrát zazmätkovala. O kope zbytočného softvéru, ktorý na budúceho majiteľa čaká ani nehovorím. V roku 2017 tak máme ešte stále v smartfónoch z každej aplikácie na výber hneď dva tituly (myslím aj teba, Samsung).

Tu nepomohol ani najnovší Android vo verzii 7.0 či pomerne výkonný procesor HiSilicon Kirin 658. Pre zaujímavosť, spomínaný Huawei P9 Lite 2017 má dokonca ešte slabší Kirin 655.

Pozrite siHuawei P10 urobí z každej fotky titulnú

Treťou záležitosťou je menej podstatná, no o to viac nepochopiteľná absencia USB-C konektora. Už minuloročný model Huawei P9 mal tento port budúcnosti, pomaly už súčasnosti. Jeho vynechanie mi preto zostáva záhadou.

S negatívnou kritikou som teda viac-menej skončil, poďme sa pozrieť na to, čo si na Huawei P10 Lite budete užívať.

Pozrite siHuawei MateBook X – prvý notebook s logom Huawei

Pravdepodobne to bude displej. Rozlíšenie Full HD a technológia IPS ani v dnešnej dobe nemajú čo pokaziť. Panel ponúka bohaté nastavenia aj filter modrého svetla. Dokonca je o 0,1 palca väčší, ako pri vlajkovej lodi.

Dostatočný je aj fotoaparát. 12 megapixelov neurazí, nájdeme tu aj HDR režim, no ten musíte nájsť v nastaveniach zvlášť. Videá smartfón natáča vo Full HD a nechýba ani funkcia spomaleného videa. Predná kamera má 8 megapixlov čo v spojení so skrášľovacím efektom môže produkovať pekné, no za to čiastočne zavádzajúce fotky na Instagram či Facebook.

Fotografií potom môžete robiť koľko vám srdce ráči. Okrem 32 GB vnútornej pamäte má totiž používateľ možnosť využiť aj slot na MicroSD kartu, ktorý môže byť v prípade potreby využitý na druhú SIM kartu.

Kvôli čomu by som si ale ja osobne Huawei P10 Lite kúpil je výdrž batérie. Aj na tretíkrát môžem pri zariadeniach značky Huawei s pokojným svedomím povedať, že čínska spoločnosť vie, ako s manažmentom batérie pracovať.

Pozrite siListy rastlín ako kľúč k batériám s dlhou životnosťou

I napriek kapacite „len“ 3 000 mAh je dosiahnutie dvojdňového používania smartfónu bez nabíjačky s minimálnym šetrením reálne. Nabíjačku však používajte dodávanú, s inou budete telefón nabíjať poriadne dlho.

Huawei P10 Lite nie je zlým produktom. Spoločnosť by si však mala urobiť poriadok v portfóliu a zamerať sa radšej na menej zariadení, ktoré budú fungovať, ako sa patrí. Podobne to spravil Samsung a funguje to.

Pri výbere by som sa preto určite priklonil ku Huawei P9 Lite 2017, ktorý je lacnejší, no počas testovania sa ukázal aj ako lepší zástupca strednej triedy.

ZdrojTECHBOX

Huawei P10 Lite

Cena 329 €
Veľkosť
146,5 x 72 x 7,2 mm, 146 g
Displej
5,2” LTPS IPS LCD, 1 920 x 1 080 px, 424 PPI
Fotoaparát
12 Mpx, 1/2.8", 1.25µm, AF, f/2,2, HDR, detekcia tváre, panoráma, Slo-Mo, Full HD video, 8 Mpx Full HD webkamera, f/2,0
Hardvér
8-jadrový HiSilicon Kirin 650 (4 x 2,36 GHz, 4 x 1,7 GHz), Mali-T830MP2, 3 GB RAM, 32 GB flash, LTE, GPS, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, microUSB, dual SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 000 mAh, Fast Charge technológia
Softvér
Android 7.0, EMUI 5.1, FM rádio, Zdravie
Cena
329 €

Komentáre k článku