HP Pavilion Wave – krásny počítač s výkonom notebooku

To že sa trh zo stolnými počítačmi dostal z dominantného segmentu výpočtovej techniky do úzadia nie je pochýb už niekoľko rokov. Preto sa u stolných počítačov už tak často nestretávame s inováciami ako v minulosti. Napriek tomu sa ale stále nájde niekoľko dôvodov, prečo si stolný počítač zadovážiť.

Naše hodnotenie

88%
0 100

Výhody

  • Dobrý reproduktor
  • Tichý chod
  • Dizajn

Nevýhody

  • Horšie vlastnosti pribalenej klávesnice
  • Absencia bezdrôtového pripojenia displeja

Jednou vetou

HP Pavilion Wave je špecifickým produktom, ktorý nie je výraznejšie slabší v žiadnej oblasti, no aj tak si bude svoju cieľovú skupinu hľadať ťažšie.

Medzi tie najčastejšie patrí nedostatočný výkon mobilných zariadení alebo fakt, že takýto počítač chcete používať pripojený k väčšej obrazovke ako je bežné u notebookov.

S tým je spojený aj postupný prechod počítačov do obývacích miestností, kde čoraz častejšie zohrávajú úlohu mediálnych centier. HP sa rozhodlo zamerať práve na tento segment a model Wave je preto na prvý pohľad netradičným zástupcom stolných počítačov.

Je takmer isté, že prvá vec, ktorá vás zaujme bude tvar. Spoločnosť HP nie je prvá ktorá experimentuje so skrinkou v tvare valca. Apple či MSI už majú podobné modely na trhu.

Wave ale vsadil okrem zaujímavého tvaru aj na kvalitný zvukový prejav. Predsa len sa na vývoji tohto modelu podieľala značka Bang & Olufsen. Na rozdiel od mnohých notebookov tu ale nenájdete iba nejakú aplikáciu navyše, ale špeciálne designovaný reproduktor.

Ten je centrálnou časťou počítača a jeho kvalita vás príjemne prekvapí. Horná časť počítača má totiž parabolický „odrážač“ zvuku, ktorý sa tak rozlieha všetkými smermi. Softvér sa potom stará aspoň o aký taký priestorový efekt.

Wave hrá rozhodne lepšie ako prevažná väčšina dvoj či štvor-reproduktorových notebookov na trhu. Napriek väčším rozmerom som ale aj tu pociťoval menej výrazné basy.

To je v podstate jediný nedostatok, ktorý by som pri bežnom používaní vytkol. Celkovo je ale zvuk pekný, hlasný a na bežné počúvanie hudby či pozeranie filmov je viac než dostačujúci. Skrinku je ale potrebné mať umiestnenú vo voľnom priestore.

Je skvelým krokom v podaní HP, že povrchová úprava a netradičný dizajn priam nabádajú k tomu aby ste si Wave umiestnili na viditeľné miesto. Svojim spôsobom je tento počítač dizajnovým doplnkom.

Aj preto preferujem, aby k takýmto zariadeniam bolo všetko pripojené bez zbytočných káblov. HP vám to uľahčí pribalením bezdrôtovej klávesnice a myši v balení.

Obe periférie sú pritom dizajnovo zladené s počítačom. U klávesnice je vidieť moderný trend minimalizácie a tak sa nejedná o klasický model s plným počtom a rozložením kláves. Takisto si niektoré klávesy našli nové miesto.

Písanie je ale v rámci možností pohodlné a na klávesy sa dá rýchlo zvyknúť. Samozrejme najlepšie výsledky dosiahnete na pracovnom stole ale nie je nemožné s ňou písať aj na kolenách v obývacej izbe.

Tu som však narazil na jeden problém a to je pomerne krátky dosah bezdrôtovej klávesnice. Pri nezatienenom výhľade na Wave bol dosah 4 až 5 metrov, ale stačilo aby počas písania niekto prešiel medzi mnou a počítačom a už sa vyskytli problémy.

V prípade, že si medzi zariadenie a vaše kreslo umiestnite napríklad konferenčný stolík, tak sa dosah znížil na zhruba 1,5 až 2 metre. To že musím niekedy zopakovať stlačenie klávesy nie je tragický problém, žiaľ HP vníma prerušenie signálu odlišne a miesto nezaregistrovania si často počítač myslel že počas výpadku signálu držím danú klávesu.

To malo mnohokrát zvláštne dopady, ako napríklad rýchle pretočenie filmu na začiatok miesto 10 sekúnd naspäť a podobne. Za skvelú vymoženosť ale naopak považujem možnosť nabíjania klávesnice cez priložený USB kábel.

Takto sa už nemusíte obzerať po nových tužkových batériách. Teda aspoň čo sa klávesnice týka, pretože priložená myš je stále na batérie. To robí z tejto dvojice značne kuriózny pár.

Prečo HP nedokázalo pribaliť aj USB nabíjateľnú myš je pre mňa záhadou. Jej dizajn je inak veľmi jednoduchý a drží sa veľmi príjemne. To či vám v dnešnej dobe stačia dve tlačidlá a koliesko je už na zvyku každého z vás.

V trende bezdrôtového pripojenia sa nesie aj prítomnosť WiFi a Bluetooth-u. V podstate jedinú perifériu, ktorú je potrebné pripojiť cez kábel je displej. Škoda, pretože technológie na bezdrôtový prenos obrazu už existujú.

Takto vám bude z Wave vychádzať jeden veľký kábel do displeja. Alebo dva, v prípade že sa rozhodnete pre pripojenie dvojice monitorov. Podpora 4K je už tak povediac samozrejmá, o dostatok výkonu sa v tomto prípade stará mobilná verzia grafickej karty Radeon, model R9 M470. HP v dôsledku miniaturizácie „vyhostilo“ aj napájanie, ktoré je tak vo forme väčšieho 180 W adaptéru, aký poznáme z notebookov.

Nami testovaný model mal v sebe výkon priemerného notebooku dneška. Konkrétne osadenie procesoru Intel Core i5-6400T a 8 GB operačnej pamäte zabezpečilo pohotové reakcie systému.

Úložný priestor tu nájdete v podobe 1 TB pevného disku spoločne so 128 GB SSD diskom na ktorom je nainštalovaný operačný systém.

Pozornému čitateľovi neušlo, že prítomné komponenty sú vyberané z dôrazom na nižšiu spotrebu pri stále obstojnom výkone. Multimediálne úlohy sú tak plne v hranici možností tohto počítača. Navyše pri nízkom odbere vzniká aj nižšie teplo a tak vás nebude vyrušovať ani príliš hlasné chladenie.

HP navyše využilo konštrukciu a tak je studený vzduch nasávaný zo spodnej časti počítača a postupne vytláčaný nahor. Ventilátor budete vnímať iba pri sústavnom plnom vyťažení, čo je situácia, ktorá nastane iba zriedka kedy.

Je teda HP Wave práve pre vás? Ak potrebujete počítač, ktorý zaujme v miestnosti a očakávate lepšiu hudobnú kvalitu, tak sa jedná o horúceho kandidáta.

Wave viete využívať počas dňa ako hudobný prehrávač a večer ako prehrávač videa. Okrem toho je to stále plnohodnotne použiteľný stolný počítač.

Pokiaľ si ale zrovna nepotrpíte na dizajn, prípadne využívate vlastné slúchadlá alebo reproduktory, tak sa očakávaný prínos tohto modelu vytráca a ostáva vám iba stolný počítač z výkonom trocha lepšieho notebooku. HP Wave je tak špecifickým produktom, ktorý nie je výraznejšie slabší v žiadnej oblasti, no aj tak si bude svoju cieľovú skupinu hľadať.

HP Pavilion Wave

Cena 839,00 €
Veľkosť
173 x 168 x 235 mm, 2,09 kg
Hardvér
Intel i5-6400T (4 jadrá, 4 vlákna, 6 MB Smart Cache 2,2 GHz, 2,8 GHz Turbo), AMD Radeon R9 M470 2 GB GDDR5, 8 GB 2133MHz DDR4 RAM, 128 GB M.2 SSD + 1 TB HDD, 1x USB-C, 3x USB 3.0, HDMI, DisplayPort, RJ45 (Gigabit LAN), 3,5 mm audio jack (slúchadlá/mikrofón), SD(HC/XC) čítačka, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4, parabolický mono reproduktor Bang & Olufsen, 180 W adaptér, bezdrôtová klávesnica a myš
Softvér
OS Windows 10 Home, McAfee LiveSave, HP Support
Cena
839,00 €

Komentáre k článku