HP EliteBook x360 1030 G2 – elegantný hybrid pre biznismenov

Po 15-palcovom hybridnom Lenovo YOGA 720 nám do redakcie pristál ľahší, menší a aj menej výkonný HP EliteBook x360, ktorý je stvorený na nasadenie do sféry biznisu. HP s týmto hybridom dokázalo, že pracovný počítač nemusí byť škaredý a nemoderný.

Naše hodnotenie

83%
0 100

Výhody

  • nízka váha
  • výdrž batérie
  • klávesnica

Nevýhody

  • HP Active Pen nie je súčasťou balenia
  • Nevyladený softvér
  • Cena

Jednou vetou

HP EliteBook x360 1030 G2 je výborne postavený hybrid určený najmä na prácu, no nájdu sa na ňom menšie aj väčšie chyby, ktoré kazia dobrý dojem z prémiového hardvéru.

Na prvý pohľad vás HP EliteBook x360 1030 G2 upúta svojím minimalistickým dizajnom. Ostré hrany, čisté línie a hliníkové telo – na prvý pohľad by si ho niektorí ľudia mohli pomýliť s Macbookom. Toto HP vie však niečo, čo mu Macbook môže len závidieť. Pánty a dotykový displej dovoľujú EliteBook x360 použiť ako tablet alebo ho postaviť do pozície stanu či stojanu.

Na rozdiel od mnohých iných hybridov, tento funguje ako tablet veľmi dobre a to vďaka tomu, že váži iba 1,28 kg. EliteBook x360 tak nie je problém držať v jednej ruke a druhou napríklad kresliť dotykovým perom HP Active Pen. Škoda len, že toto pero nie je súčasťou balenia.

Nami testovaná konfigurácia bežala na procesore Intel Core i7-7600U, ktorá poskytuje dostatok výkonu aj napriek tomu, že ide výkonovo nižšiu rodinu procesorov. Procesoru sekunduje 8 GB RAM, čo ešte na nejakú dobu určite postačí, no ak by vám to nestačilo, v predaji je aj verzia s 16 GB RAM.

Displej s uhlopriečkou 13,3 palca má Full HD rozlíšenie, za čo som rád. Vyššie rozlíšenie by na tejto uhlopriečke strácalo zmysel a zbytočne by vyťažovalo batériu. HP uvádza, že by tento model mal vydržať 16 hodín a 30 minút. Počas testovania pri kancelárskej práci a jase obrazovky nastavenom na 70% vydržala batéria 11 hodín a zhruba 30 minút.

Pozrite siTop 6 hybridných notebookov, ktorých kúpu nebudete ľutovať

Nie je to síce výrobcom udávaná výdrž, no je dostatočná na to, aby ste so sebou nemuseli nutne ťahať nabíjačku. Tá je totiž na pomery takého kompaktného zariadenia dosť veľká. Na druhej strane HP EliteBook x360 podporuje rýchle nabíjanie, ktoré za 30 minút nabije batériu na 50%.

Nad displejom sa nachádza 720p webkamera a infračervený senzor, ktorý slúži na odomykanie systému skrz funkciu Windows Hello. Odomykanie tvárou je jednoduché a funguje aj v tme. Prístup k systému máte často odomknutý skôr, než sa pohodlne usadíte pred počítač. Trochu ma iba prekvapilo, že infračervené svetlá pri odomykaní viditeľne blikajú. Nie je to ale nič nepríjemné, iba nezvyčajné.

Ak ale nechcete na odomykanie využívať svoju tvár, k dispozícii je aj snímač odtlačkov prstov. Odomykanie skrz odtlačok je ešte rýchlejšie, než odomykanie tvárou a funguje dokonca aj vtedy, keď EliteBook používate v režime tabletu. V takom prípade ho ale samozrejme musíte nahmatať na opačnej strane zariadenia.

Musím pochváliť aj ponuku portov, ktorá je napriek hrúbke iba 2,18 cm štedrá. Na pravej strane sa nachádza klasický USB 3.1, HDMI v plnej veľkosti, USB-C a čítačka microSD kariet. Na ľavej strane sa nachádza druhý port USB 3.1, slúchadlový jack kombinovaný s mikrofónom a čítačku kariet Smart Card. Hewlett-Packard ide s týmto zariadením jasne proti prúdu a ponukou portov zaujme všetkých, ktorí sú znechutený z éry adaptérov.

Zvuk tomuto hybridu zabezpečila spoločnosť Bang & Olufsen a počuť to je. Nie že by šlo o najlepšie znejúce zariadenie na trhu, no vzhľadom na tenké telo a fakt, že ide o počítač určený najmä na prácu, sú reproduktory prekvapivo hlasné a kvalitné.

Pozrite siLenovo Yoga 720-15IKB – výkonný hybrid na prácu aj hry

Počas testu ale niekoľko krát zlyhal ovládač zvuku, pričom nepomohlo ani jeho preinštalovanie. Zvuk z ničoho nič prestal fungovať a neskôr znova fungovať začal. Je to škoda, pretože táto softvérová chyba kazila dobrý dojem z kvalitného hardvéru. Treba veriť, že túto vadu HP opraví skrz aktualizácie.

Samozrejme netreba opomenúť ani klávesnicu a touchpad. Práve klávesnicu som si na tomto hybride zamiloval v prvom momente. Tá napriek relatívne nízkemu zdvihu pôsobí, ako keby ste písali na klasickej klávesnici. K dobrému dojmu prispieva aj príjemné klikanie kláves, ktoré samozrejme nemusí vyhovovať každému. Touchpadu je presný a prsty po povrchu kĺžu dobre. Tlačidlá by ale mohli byť trochu menej tuhé.

HP EliteBook x360 1030 G2 je dobrou voľbou pre každého, kto hľadá kvalitné hybridné zariadenie s štedrou ponukou portov. Keďže ale ide o zariadenie z rodiny EliteBook, treba počítať s vyššou cenou. Kvalitné hliníkové telo, podarená klávesnica či ponuka portov síce vyššiu cenu opodstatňujú, no chce to ešte doladiť softvér, aby ste sa na zariadenie určené na dôležitú prácu mohli spoľahnúť skutočne za každých okolností.

HP EliteBook x360 1030 G2

Cena 1 819,00 €
Veľkosť
31,69 x 21,85 x 1,49 cm, 1,3 kg
Displej
13,3" IPS (1 920 x 1 080), dotykový, LED podsvietenie, UWVA BrightView (lesklý), Corning Gorilla Glass
Hardvér
Intel Core i7-7600U (2,8 GHz max. 3,9 GHz, vyrovnávacia pamäť 4 MB, 2 jadrá), 8 GB DDR4 2133 MHz SDRAM, 256 GB M.2 SSD PCIe NVMe, Wi-Fi Intel 8265 802.11a/b/g/n/ac (2x2), BT 4.2, webkamera 720p, 1x USB-C (Thunderbolt 3), 2x USB 3.1, HDMI 1.4, 3,5 mm port (slúchadlá/mikrofón), čítačka kariet Smart Card, čítačka microSD, čítačka odtlačkov prstov, IR kamera, Bang & Olufsen (4x reproduktor), 3-článková 57 Wh batéria
Softvér
HP Hotkey Support, HP Support Assistant, HP Jumpstart, HP Noise Cancellation Software, HP Device Access Manager, HP Password Manager, HP Security Manager, HP Client Security, HP Secure EraseOffice 365 (skúšobná verzia),
Cena
1 819,00 €

Komentáre k článku