Reklama

Honor Play - herný smartfón aj pre náročných

Imrich Maťo
94 %
Pri mobilných telefónoch sa stále stretávame s dilemou, či si kúpiť výkonný, ale drahý smartfón, alebo lacnejší mobil, pri ktorom však aj bežné činnosti trvajú „celú večnosť“. Dôkazom, že svitlo na lepšie časy, je aj novinka z dielne značky Honor.

Výhody

  • vysoký výkon a špičkový chod systému
  • dlhá výdrž batérie
  • silikónový obal v balení
  • výborný fotoaparát

Nevýhody

  • výrez obmedzuje zobrazenie upozornení
  • hybridný Dual SIM
  • množstvo bloatware

Pochopiteľne, otázka, na čo budete mobilný telefón využívať, je vždy namieste. Ak ste však aktívnymi používateľmi mobilných zariadení, tak buď ste museli siahnuť hlbšie do vrecka pri zadovážení si výkonnej vlajkovej lode, alebo, na úkor ceny, oželieť výkon a spoľahlivosť smartfónu. Honor Play však môže poriadne rozvíriť stojaté smartfónové vody.

Dizajnovo novinka pokračuje v nastolenom trende značky a za seba môžem povedať, že sa mi páči. Honor Play považujem za elegantný a distingvovaný smartfón. Aj v testovanej ružovej farbe. Jedným z jeho bonusov je prítomnosť silikónového ochranného obalu v balení, ktorý chráni zadnú stranu a boky bez toho, aby zakrýval jeho štýlovosť, či obmedzoval ovládanie.

Rozmiestnenie ovládacích tlačidiel a konektorov je na Honor Play identické ako na modeli s číslom 10. Pravá strana tak hostí dvojtlačidlo hlasitosti a ON/OFF tlačidlo. Na spodnej strane je k dispozícii komunikačný a nabíjací USB konektor typu C a neodmysliteľný 3,5 mm audio jack. Chvála Bohu… Za ich prítomnosť i umiestnenie pri sebe.

Takže pri počúvaní hudby s káblovými slúchadlami si vďaka prítomnému audio konektoru nebudete musieť robiť starosť s redukciou. Popri spomenutej dvojici konektorov je tu aj mikrofón a tiež reproduktor. Od jeho zvukového prejavu zázraky síce nečakajte, no i tak je zvuk z neho vychádzajúci čistejší, zrozumiteľnejší a hlasnejší ako u mnohej konkurencie.

Pozrite si

Honor 10 – Keď sa spojí krása s inteligenciou!

Čo mňa osobne pri smartfóne Honor Play zamrzelo, je použitie hybridného Dual SIM slotu. Ten umožňuje použitie Nano SIM kariet. Avšak, ako už istotne tušíte, buď v ňom budete mať súčasne dve SIM karty, alebo len jednu SIM a microSD pamäťovú kartu. Takže sa v tomto budete musieť zariadiť podľa vašich priorít. Našťastie, vnútorná pamäť je dosť veľká na to, aby ste sa vedeli zaobísť aj bez pamäťovky. Alebo je vám 64 GB málo?

Displej je výkladnou skriňou smartfónu Honor Play. Síce sa už ani pri tomto modeli výrobca nevyhol nepochopiteľnému a podľa mňa zbytočnému kopírovaniu akože trendu v podobe výrezu, tzv. Notch. Pokiaľ by vám ale prekážal, môžete si ho „skryť“ zatmavením vrchnej časti, pričom však notifikácie zostanú na svojom mieste. Teda aspoň ich väčšina. Niektoré sú práve zmieneným výrezom občas schované, najmä, ak ich je v stavovom riadku naraz veľa…

Farebné podanie displeja je výborné. V exteriéri ale mohla byť maximálna úroveň jasu vyššia, na priamom slnku sú údaje na displeji ťažko čitateľné. Veľkosť displeja je 6,3 palca a rozlíšenie 1 080 x 2 340 px. Z toho vyplýva, že širokouhlý pomer strán je 19,5:9. Pritom si však všimnite celkové rozmery telefónu. Sú v podstate porovnateľné napríklad so Sony Xperia XZ Premium, no táto japonská vlajková loď má na sebe „iba“ 5,5” zobrazovací panel.

V prvom okamihu po rozbalení smartfónu Honor Play som mal dojem, že jeho displej na tom bude podobne. No po spustení mobilu a rozsvietení displeja som tak trochu zostal v nemom úžase. Áno, už aj Honor 10 ukázal cestu vo zväčšovaní displeja a zmenšovaní okrajov okolo neho v rámci značky. Play v tomto pokračuje. Pritom si môžete všimnúť, že aj priestor pod displejom je zase o niečo menší.

Pozrite si

Honor View 10 – kráska a zviera v jednom tele

Ako to? Niečo tu predsa chýba… Presne tak, snímač odtlačkov prstov je premiestnený na zadnú stranu. Hoci ja skôr preferujem jeho umiestnenie (konzervatívnejšie, ale pohodlnejšie) vpredu, nanajvýš na boku. Na Honor Play je jeho poloha našťastie zvolená dobre. Po uchopení telefónu sa dá rýchlo nahmatať ukazovákom jednej alebo druhej ruky. Snímač reauguje veľmi rýchlo a presne. Odomykanie telefónu však nie je jediné, čo dokáže. Reaguje aj na niektoré gestá.

Napríklad panel s upozorneniami môžete vyrolovať alebo skryť pohybom prsta po snímači dole/hore. Alebo napríklad pri prezeraní fotiek v galérii ich môžete pohybom prsta posúvať. Snímačom odtlačkov môžete tiež vyhotoviť fotografiu, prevziať hovor alebo zastaviť budík. Na odomknutie telefónu môžete využiť aj rozpoznávanie tváre. Táto funkcia pracuje spoľahlivo. Až veľmi, telefón sa totiž dokázal odomknúť, aj keď som mal na očiach okuliare.

Snímač odtlačkov prstov je jemne zapustený do tela, naopak, optika fotoaparátu opäť prečnieva zo zadnej strany. Hold, je to daň za snahu zmenšovať hrúbku telefónu. Aj z tohto dôvodu je pribalený obal praktický aj pri ochrane optiky. Honor Play je vybavený dvojicou fotoaparátov, ktoré navzájom kooperujú pri vytváraní fotografií. Primárny má 16 Mpx snímač a optiku so svetelnosťou f/2,2. Sekundárny charakterizujú hodnoty 2 Mpx a f/2,4. Pri zaostrovaní, ktoré je dostatočne presné a rýchle, napomáha fázová detekcia PDAF.

Pozrite si

Huawei P20 – priamy útok na najvyššiu ligu

Hoci je to podstatne menej, ako u modelov Honor 10 či Honor View 10, výsledné fotografie však nie sú horšie. Napomáha tomu aj použitá umelá inteligencia. Aj Honor Play poskytuje množstvo režimov fotografovania a záznamu videa. Presne tak, ako sme u modelov značiek Huawei a Honor zvyknutí. Samozrejmosťou je režim PRO s manuálnym nastavením parametrov (uzávierka, čas, zaostrenie, ISO atď.), k dispozícii je aj 3D Panoráma a dokonca aj 3D creator pre vytvorenie selfie fotografií v 3D priestore.

V automatickom režime sú fotografie v plnom rozlíšení 16 Mpx (4:3), v režime PRO môžete rozlíšenie zmenšiť aj na 10 Mpx (18,8:9). Maximom videa je 4K pri 30 fps, dostupný je aj záznam Full HD pri 30 alebo 60 fps.

Pozrite si

Huawei P20 Pro – Naozaj vidí viac ako iní!

Na chodbe, ktorá bola v pološere, som na veľmi slušnú fotku nepotreboval zapnúť prisvetľovaciu LED diódu. V pivnici pri úplnej tme LED-ka snímané miesto primerane osvetlila a fotoaparát správne zaostril. AI, teda umelá inteligencia fotoaparátu, veľmi dobre fungovala aj pri pri fotografovaní detailov. Výsledky môžete vidieť na konci článku.

Predná selfie kamera so 16 Mpx snímačom a optikou svetelnosti f/2,0 selfiemaniakov určite nesklame. Poskytne typické skrášlenia obrazu, bokeh efekt na rozmazanie pozadia za vami, alebo rôzne efekty osvetlenia.

Zatiaľ by sa mohlo zdať, že Honor Play je ďalším z mnohých bežných smartfónov strednej triedy, za ktorý vyvalíte balík peňazí a „skutek utek“. Môj prvotný názor tento telefón však veľmi rýchlo vyvrátil. Začalo to svižným spúšťaním systému, pokračovalo jeho plynulým a rýchlym chodom (vrátane základných aplikácií) a klincom do rakvičky, či skôr čerešničkou, bol najskôr výsledok AnTuTu a následne reálna skúsenosť pri spustení náročnejších appiek a hier.

Detailnejší pohľad na hardvérovú výbavu tohto smartfónu prezrádza čím to je. V jeho výbave sa totiž nachádza špičkový a výkonný 8-jadrový čipset HiSilicon Kirin 970, doplnený grafikou Mali-G72 a RAM veľkosti 4 GB. Výsledok AnTuTu s hodnotou vyše 205 tisíc bodov je len potvrdením výkonu, ktorý očakávame od vlajkovej lodi. Veď podobný výsledok dosiahol Huawei P20 Pro…

Moje nadšenie neopadlo ani po teste viacerých aj náročnejších hier. Automobilovou klasikou Real Racing 3 prechádzal ako nôž maslom. Každý najazdený kilometer hltal ako hladné zviera. Podobne tomu bolo aj pri hrách LoL Kart a Mortal Kombat X. A tak som sa s naším spolupracovníkom, Slavomírom, tešil na známu multiplayerovku World of Tanks Blitz.

Honor Play aj tu doznal svojho mena a WoT-ko zvládol pri maximálnych ultra nastaveniach na plynulých 60 fps!!! Za všetkým tým je nie len spomenutý hardvér, ale aj softvérové vylepšenie výrobcu, tzv. GPU Turbo, ktoré v aktualizácii dostanú aj niektoré predošlé modely. Tu je potrebné spomenúť ešte jednu fičúrku novinky, a to tzv. „4D Gaming Experience with Smart Shock“. Ide vlastne o to, že pri hraní niektorých herných titulov telefón poskytuje haptickú odozvu podobnú herným konzolám.

Honor Play je teda po stránke výkonu ukážkovým telefónom. Zároveň sa ale nemusíte obávať, že by vás nechal v štichu, čo sa týka výdrže. Jej základom je batéria s kapacitou 3 750 mAh. Keďže telefón dokáže automaticky upravovať rozlíšenie displeja (prípadne ho môžete meniť aj manuálne) a využiť môžete aj šetrenie batérie, verím, že ani vám sa nestane, aby ste uprostred dňa zatínali zuby, len nech sa telefón nevypne.

Pri bežnom konzumnom používaní (nejaké tie SMS-ky, telefonáty, prezeranie web stránok…) som sa pravidelne dostával s výdžou na úroveň cca 36-40 hodín. Pri vyššom pracovnom vyťažení (častejšie telefonáty, nonstop synchronizácia štyroch účtov, e-maily, internet, občasné hranie) som však nemal problém vydržať bez nabíjania celý deň.

Záťažový herný test v rámci benchmarku GFX ukázal zaujímavú okolnosť, ktorá sa, pochopiteľne, dala očakávať. Všimnite si dvojice screenshotov s výsledkami testu batérie. Pri plnom rozlíšení je „herná“ výdrž batérie 157 minút (niečo cez dve a pol hodiny). Poviete si, nič oslnivé… Avšak stačilo znížiť rozlíšenie displeja a výdrž sa predĺžila na 224,5 minúty, teda na takmer štyri hodiny. A to už je veľmi slušný výsledok výdrže…

Aj teraz, po viac ako dvoch týždňoch používania smartfónu Honor Play, zostávam z neho v nemom úžase. Skvelá výdrž batérie, množstvo fičúriek á la Huawei, veľmi slušný fotoaparát a najmä ukážkovo excelentný výkon. Koľko by ste za taký telefón zaplatili? V prípade tohto mobilu je to výrazne pod štyri stovky. Pri cene 329 € dostáva konkurencia poriadne na frak. A Honor Play od nás ocenenie DOBRÁ CENA. Za pomer ceny a výkonu si ho jednoznačne zaslúži.

Na testovaní a príprave článku spolupracoval Slavomír Maťo.

Honor Play si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.