HOBOT-268 – čistejšie okná bez práce?

Nedávno sa nám do redakcie dostal ďalší robotický pomocník. Tentoraz šlo o robota, ktorý má čistiť okná, zrkadlá či iné sklené a sklokeramické povrchy. Zo skúseností s robotmi na podlahy či trávnik som sa na test tešil. Ako dopadol robotický čistič okien HOBOT-268 v praxi?

Naše hodnotenie

68%
0 100

Výhody

  • pomerne rýchly
  • čistí aj okraje
  • jednoduché ovládanie

Nevýhody

  • vyššia cena
  • nutnosť prítomnosti používateľa
  • vyšia hlučnosť

Jednou vetou

HOBOT-268 nie je vyslovene zlý pomocník do domácnosti, no za cenu takmer 300 € by som čakal lepšie výsledky a tichší chod. Navyše neušetrí veľa času, keďže pri ňom treba stáť.

https://www.youtube.com/watch?v=288EblD8Hck

HOBOT-268 je produktom taiwanskej spoločnosti HOBOT Technology, ktorá má v portfóliu viacero ďalších robotických čističov okien. K nám sa dostala cez predajcu roboticky-vysavac.sk. Minuloročná novinka má štvorcový tvar, rozmery sú 24 x 24 x 10 cm, hmotnosť je čosi vyše 1,2 kg.

Dizajn je pomerne jednouchý. Biela ploská krabica so zaoblenými rohmi, jedno tlačidlo na zapnutie a informačné LED diódy. V hornej vystúpenej časti je elektromotor, ktorý sa stará nielen o chod zariadenia, ale aj o sanie, aby sa robot udržal na vertikálnej ploche.

HOBOT-268 sa používa veľmi jednoducho. Stačí pripojiť poriadne dlhý kábel (cca 5 m) ku konektoru pod vypínačom, priložiť ho na sklo/okno a zapnúť. Po správnosti by ste mali robota ukotviť aj dodávaným lankom tak, aby sa vedel pohybovať po celom čistenom skle, ale zároveň aby ho v prípade problémov zachytilo pred pádom.

To ale môže byť problém u okien, ktoré sa neotvárajú a nemajú ani žiadnu garnižu. To isté platí aj o zrkadlách, sprchových kútoch apod. Využitie si tak lanko nájde jedine pri čistení vonkajšej strany otváracieho okna, kedy ho môže ukotviť jeho zatvorením. Pred pádom robota ale chráni aj vstavaná batéria, ktorá má podľa výrobcu vydržať 20 minút v prípade výpadku elektrického prúdu.

HOBOT-268 funguje na princípe neustáleho prisávania k povrchu, čo ho udržuje vo vertikálnom stave. Dvojica pásových koliesok z priľnavého materiálu zas zaručuje pohyb po povrchu. Robot sa vie hýbať prakticky do všetkých strán tým, že sa pootočí o 90°.

Na orientáciu využíva laserové senzory a gyroskop. Senzory sú v rohoch spodnej časti.

Keďže ale na robote nie sú žiadne ďalšie tlačidlá, bez pribaleného diaľkového ovládača si neporadíte. To obsahuje hneď niekoľko tlačidiel, mnohé z nich sú ale celkom zbytočné. Napríklad ovládacie šípky slúžia na manuálne ovládanie, no keďže HOBOT-268 má tri automatické režimy a pri manuálnom ovládaní by ste museli pri robote stáť, prídu mi zbytočné.

Žiaľ, čistič okien nie je ako robotický vysávač či robotická kosačka. Musíte pri ňom byť. Po každom vyčistení skla ho budete musieť vziať a premiestniť na iné (logicky). Pri práci pritom elektromotor a sanie vydáva poriadne silný zvuk, takže v noci či skoro ráno ho neodporúčame používať. Hučí asi tak, ako robotické vysávače.

Prezentačné video výrobcu:

https://www.youtube.com/watch?v=DMxzpF_JEi0

Najväčším problém robota je ale samotné čistenie. Nejde totiž o umývanie, na aké ste zvyknutí v „manuálnom režime“, kedy ručne najskôr umyjete rámy okien, odstránite hrubú špinu zo skla a následne ho vyleštíte.

HOBOT-268 sklené povrchy len čistí, teda udržuje čisté. Pred prvým použitím je preto nutné okná umyť manuálne a až o pár dní či týždňov robota zapnúť a nechať ho robiť svoju prácu. Rámy okien budete ale musieť čistiť aj tak vždy iba ručne.

V balení sú pritom 3+3 utierky na suché a vlhké čistenie. Zakladajú sa pomocou jemných suchých zipsov a držia ako pribité. Dokonca je ich možné i prať (bez aviváže), takže sa dajú používať aj niekoľkokrát. Balenie 3 utierok pritom stojí 9,90 €.

Modrá utierka je len na suché čistenie, teda utieranie prachu z okien, výrobca ju odporúča používať pred vlhkým čistením pomocou žltej utierky. Na sklo pritom máte nastriekať iba trochu čistiaceho prostriedku, inak by sa mohol robot šmýkať.

Podľa výrobcu sa totiž HOBOT-268 nesmie používať na mokrých povrchoch, inak by mohol spadnúť, resp. nepracovať správne (zanechávať šmuhy apod.).

V praxi to teda má fungovať tak, že najskôr použijete modrú utierku, nastriekate okno „okenou“ a zapnete robota so žltou utierkou. Tento proces je ale pomerne zdĺhavý a vyrovná sa ručnému umytiu okna – vyskúšané. S HOBOTOM-268 som si dal preteky, kto skôr vyčistí rovnaké okno.

Výsledok? Bol som rýchlejší. Áno, snažil som sa výrazne viac, ako pri bežnom umývaní okna a áno, bolo to len jedno okno, nie 20. Z hľadiska času vám vyčistenie okien bude trvať tak či tak dlhšie – HOBOT totiž neumýva rámy a treba pri ňom stáť.

Aspoň, že vďaka jemne pretŕčajúcim utierkam vyčistí sklo aj pri okrajoch. To ma potešilo. Sklamalo ma ale, že na povrchu skla ostávali šmuhy aj po použití jemne vlhkej žltej utierky (viď galéria nižšie). Nepomohlo ani opätovné použitie suchej žltej utierky.

HOBOT-268 dokáže čistiť povrchy od 40 x 40 cm do 6 x 5 m. Podľa výrobcu 1m2 vyčistí za 2,4 minúty, dajme tomu, že 2:30 min. Čistiť je možné nielen okná, ale aj zrkadlá či iné sklené a sklokeramické povrchy, teda aj kachličky v kúpeľni. Problém mu vraj nemajú robiť ani dizajnové sklá so štruktúrou. To sa mi nepodarilo vyskúšať, žiadne také nemáme doma, ani v redakcii.

HOBOT-268 sa na Slovensku predáva za 279,00 €. V balení sú okrem robota aj 3 + 3 utierky, diaľkové ovládanie, napájací kábel + predlžovačka a bezpečnostné lanko.

Takže, budete mať vďaka HOBOT-268 čistejšie okná bez práce? Nečakal som od čističa skiel, že bude behať z okna na okno automaticky, no osobne som očakával viac. Napríklad tichší chod či lepšie výsledky čistenia. Jediné, v čom vám HOBOT-268 pomôže je tak zníženie, nie však úplná eliminácia únavy z umývania okien a pár minút času, počas ktorých pracuje automaticky.

Komentáre k článku