Harman Kardon Surround – bezdrôtové domáce kino?!

Dizajnovo čisté, jednoduché na ovládanie, a najmä bezkáblové. Také je domáce kino Surround od Harman Kardon. Zvuk? Ako môžete pochybovať?! Samozrejme, že dostojí povesti značky.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • priestorový zvuk
  • bezkáblová komunikácia domáceho kina
  • dizajn

Nevýhody

  • potrebujete 7 elektrických zásuviek 

Jednou vetou

Bezdrôtové riešenie domáceho kina od Harman Kardon je stávkou na istotu. Od prvého vytiahnutia z krabice po plnohodnotné používanie je Surround extrémne jednoduché na používanie. A znie naozaj luxusne.

Očakávať od Harman Kardon niečo iné, ako kvalitu, môže len ten, čo sa so značkou ešte nestretol. Často sú v prípade tohto hudobného velikána skôr očakávania po stránke dizajnu alebo novej technológie. Domáce bezdrôtové 5.1-kanálové kino Harman Kardon Surround však prekvapilo najmä jednoduchosťou. A to doslova po všetkých smeroch.

Návod na rozmiestnenie všetkých reproduktorov je nakreslený už na krabici a každá jedna súčasť je samostatne zabalená a označená. Reproduktory teda rozmiestňujete veľmi rýchlo a je úplne jasné, kam ktorý patrí, aby ste dosiahli hudobný zážitok.

Jediná predpríprava, ktorá je v tomto prípade nutná, je zabezpečiť dostatok zásuviek s elektrinou. Domáce kino je síce bezdrôtové, no každý jeden reproduktor potrebuje svoju zásuvku.

Reproduktory majú šikovne vyriešené pripájanie elektrických káblov, teda nech ich v priestore postavíte akýmkoľvek spôsobom, káble nebudú zavadzať. Jedine subwoofer nemá vyrezaný priechod na kábel, no aj napriek tomu stojí pevne.

Ako už bolo spomenuté, Harman Kardon Surround je o jednoduchosti. Okamžite, ako zapojíte všetky reproduktory do elektriny a zapnete streamovací box, ktorý je mozgom celej sústavy, reproduktory sa automaticky spárujú pomocou Wi-Fi. Streamovací box má farebný dotykový displej, ktorý vás prevedie trojkrokovou inštaláciou. Počítajte však s tým, že prvotná inštalácia potrvá okolo 20 minút, nakoľko domáce kino po vás bude žiadať aj spárovanie s aplikáciou Google Home a hneď sa stiahnu aj potrebné aktualizácie.

Streamovací box prepojíte s televíziou pomocou HDMI, pripojíte ho však aj pomocou optického káblu. Portfólio portov zahŕňa štyri HDMI vstupy, vstup pre optický kábel aj AUX. Na pripojenie streamovacieho boxu k internetu je k dispozícii Ethernet port, samozrejme, na pripojenie môžete použiť aj Wi-Fi.

Popravde, bol som vybavený dávkou nedôvery pri predstave ovládania streamboxu cez malý dotykový displej. Opak je však pravdou. V menu listujete veľmi pohodlne, a najmä rýchlo. Kontrolujete silu Wi-Fi signálu, môžete skontrolovať stav pripojenia reproduktorov, vyberáte zdroj hudby, dokonca tu viete nastaviť zvuk. Menu je naozaj bohaté, prehľadné a intuitívne.

Nechýba ani diaľkové ovládanie. To je, samozrejme, plnohodnotným ovládacím nástrojom systému. A opäť sa tu dostávame k už spomínanej jednoduchosti. Harman Kardon Surround je vyladené doslova na ovládanie pár stlačeniami. Na diaľkovom ovládači stačí stlačiť jediné tlačidlo a domáce kino skontroluje pripojené reproduktory a tie vypadnuté pridá.  Ak by sa s pripojením vyskytol komplikovanejší problém, stačí tlačidlo na ovládači podržať 3 sekundy a domáce kino opäť všetko samo skontroluje a nastaví.

Chcete, aby vás filmový zážitok úplne pohltil? Efekt priestorového zvuku zapnete jediným stisnutím tlačidla na ovládači. Pozeráte televíziu v nočných hodinách a nechcete nikoho rušiť? Nočný režim má opäť svoje samostatné tlačidlo.

Znie to všetko tak jednoducho, až môžete zneistieť, či vôbec máte možnosť nejakej svojej voľby. Samozrejme máte. Zvuk si viete podľa ľubovôle prispôsobiť na dotykovom displeji streamboxu v menu, prípadne vybrať jeden z ponúkaných režimov cez diaľkový ovládač. V ponuke sú režimy štandard, hudba, hlas, film a osobné.

Zvyknem experimentovať a skúšať prednastavené režimy aj inak, než sú zamýšľané, skúšal som to aj tu, neodporúčam. Harman Kardon v prípade tohto domáceho kina naozaj vyšperkovali ekvalizér pre každý jeden profil a či už chcete vymýšľať a experimentovať, ako ja, alebo ste leniví prepínať zvukové profily, nerobte to. Pripravujete sa o zvukový zážitok, ktorý vám v laboratóriách spoločnosti dokonale nastavili.

Avšak, ani keď budete mať zvuk nastavený stále len na štandard, tak zvuk nebude zlý. Bude perfektný. Správne a vhodne zvolený zvukový profil už len pridá tú povestnú čerešničku na torte zážitku. Priestorový zvuk je rovnako na vysokej úrovni.

Harman Kardon Surround má dobrú myšlienku. Zbaviť sa zbytočných káblov. Spoločnosť vykročila správnou nohou, no zrejme si budeme ešte musieť počkať na nejakú prelomovú technológiu, aby sme sa kabeláže skutočne zbavili. Domáce kino je inak bez výčitiek. Možno až na cenu. 2 499,00 € je cena, ktorá nie je pre každého.

Komentáre k článku