Guardians of the Galaxy sú parádny akčný komiks

ZDROJ | Steam

Marvel univerzum dostáva ďalšiu skvelú hru okrem Spider-Manov a poteší hráčov na viacerých platformách.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • kvalitná akčná hrateľnosť
  • pocit z putovania galaxiou a planét
  • rozmanitá akcia
  • výborné hrateľné flashbacky
  • silné formy pomoci ďalších postáv
  • dialógy majú zmysel
  • top hudobný štýl 80. rokov

Nevýhody

  • nemôžete hrať za ďalšie postavy
  • niektoré techniky sa ľahko zunujú

Jednou vetou

Marvel univerzum dostáva jednu z najlepších hier, ktorá ťaží z pestrej partie a doručí výborný komiksový akčný zážitok aj s porciou humoru.

Najnovšia akčná hra z Marvel univerza prináša konečne svieži závan akčnej hrateľnosti. Od prvých minút servíruje výborný štýl a tvári sa ako niečo, čo tu ešte nebolo. Väčšinu času to na hráča celkom zaberá a tvorcovia novodobej Tomb Raider trilógie sa výborne zhostili práce s viacerými postavami.

ZDROJ | Steam

Hrdina tínendžer i dospelák

Hrdina môže byť len jeden – a tým bude Peter Quill alias Star-Lord. Začínate zaň ho hrať veľmi skoro, v prvých minútach sa totiž dostanete do jeho detskej izby, keď je ešte násťročný chalan, ktorého mama volá do kuchyne, zatiaľ čo on by najradšej počúval pecky z najnovšej kazety alebo sa hrabal medzi plagátmi. Toto je atmosféricky perfektný štart: namiesto treskúcej sekvencie ako z bondovky sedíte na posteli, pozeráte si booklet nového albumu, môžete sa prejsť po izbe a Peter vám komentuje plagáty alebo vediete rozhovor s mamou.

A pokračovanie scény je nemenej skvelé. Ocitnete sa na vesmírnej lodi Milano, už ako dospelý, a na nej je celá posádka. Zoznámte sa: Gamora, Drax, Rocket a Groot. Ak ste videli oba filmy Strážcovia galaxie, budú vám všetci povedomí a viete kto je kto. Že Drax je naštvaný silák a neverí Gamore. Rocket je malý technický ukecaný medvedík a Groot je žijúci stromový druh (inak tvorí kamarátske duo s Rocketom). Nesúrodá partia dostala skvelý nápad zarobiť si tak, že pôjdu na istú planétu uloviť nejakú tajomnú beštiu a strelia ju Lady Hellbender. Lenže na mieste činu sa veľa vecí zvrtne, objaví sa pár nečakaných postáv a partia zrazu začína putovať po vesmíre a príbeh beží na plné obrátky.

ZDROJ | Steam

Ukecaná vesmírna odysea

Áno, Strážcovia galaxie sa rýchlo zmenia na takú malú vesmírnu odyseu. Na jednej strane sa skáče do minulosti, kde stretávate malého Petra, na druhej ho vidíte v dospelej podobe ako lídra partie. Domáca základňa je vlastne vaša loď, kde sa môžete ponoriť do malých dialógov či sledovať kamošov medzi misiami. A samotné záťahy či misie vás vedú na viac i menej známe planéty. Duch oboch filmov je tak výborne zachovaný, akurát sa pripravte na odlišné hlasy i inú podobizeň postáv oproti Disneyho blockbustrom. Spočiatku je to malý šok, že znejú inak, ale po čase si zvyknete. A charakter postáv je výborne zachovaný.

Napríklad už dlho som nehral takú mimoriadne ukecanú hru – či na vesmírnej lodi alebo počas prvej misie, Rocketovi sa nezavrie klapačka. Neustále na niečo spomína, komentuje dianie, tasí postrehy a je to výborné osvieženie, lebo sa zžijete s postavami viac ako pri zadaniach či nutných popisoch misií. Do hry sú navyše vložené aj voľby počas dialógoch – máte krátky čas, aby ste na niečo zareagovali alebo nechali tému len tak. Výborne spracovanie vás nenúti vybrať si voľbu – niekedy aj mlčanie dáva lepšie šance pre vstrebanie názorov iných či posúdenie situácie. Kľúčové sú interakcie postáv, pocit z ich spoločného dobrodružstva, počúvanie dáva partii v akcii iný význam ako keď jeden borec kráča vpred a ostatných má za poskokov.

ZDROJ | Steam

Jeden hrdina, skvelá partia

Hráte však iba za Star-Lorda t.j. Petra Quilla. Strážcovia galaxie nie sú v tomto smere druhí Avengers, kde sa prepínate medzi postavami a užívate si všetky vlastnosti hrateľných superhrdinov. Na druhej strane to úplne nevadí – autori zvolili kompromis jedného hrdinu a vítaného rozvoja kumpánov. Hráte za Petra, ale už na prvej misii môžete poprosiť Groota či Rocketa o pomoc v neľahkej situácii. Peter je tradičný borec, ktorý má blastery na rôzne ciele. Ponúknu bežný režim, aj špeciálne útoky s elementmi ideálne proti vybraným typom nepriateľom.

Ostatní vám nezavadzajú, ale snažia sa prispieť k plneniu misie. Niekedy nájdu cestu, inokedy bojujú po vašom boku. Zatiaľ čo Peter je univerzál, Gamora má silný meč, Rocket hádže granáty a Drax funguje ako kladivo na silných ozembuchov a Groot doslova čaruje konármi – vytvorí klietku alebo zastaví súpera, ale je nemenej silný a vhodný proti početnej presile, lebo je obrovský. Tieto špeciálne vlastnosti sa dajú vyvolať priamo v boji, fungujú ako príkazy a čím ste ďalej v hre, tým väčšiu paletu možností máte. Každý má štyri vlastnosti: jedna je odmenou za postup v hre, ostatné tri si pýtajú investície zo zbieraných bodov. A funguje to výborne, do konca hry môžete mať aj 20 vlastností. Vďaka tomu sa hrateľnosť nezunuje a počas 16 misií vás stále drží čosi v strehu.

ZDROJ | Steam

Skoky po planétach

Pravda, hrateľnosť sa čiastočne mení pri výmene planét, aj zadania sa líšia, ale po čase zistíte funkčný kolobeh. Niekde lozíte, beháte v neuveriteľných farebných či drsných podmienkach. Inde spustíte rýchle QTE sekvencie a v parádnom tempe zažijete komiksové akcie. A často sa bojuje v uzavretom priestore, ktorý treba vyčistiť, aby ste sa dostali ďalej. Občas hľadáte nejaký predmet v okolí, inokedy riešite malý orientačný puzzle – hra sa však nestačí zunovať počas 16 misií.

Opäť za to môže pestrosť postáv, lebo ich využijete aj na menšie úlohy – Rocket je krpatý a prepchá sa na rôzne miesta alebo vie hacknúť mašiny. Drax vyčistí cestu od prekážok a Groot vám vytvorí drevený most či vás dvihne na nedostupné miesta. A Gamora vás vyhodí mečom vďaka zachytávaniu o body. Dizajn planét a levelov si pýta používanie rozmanitých vlastností a nepôsobí len ako bežná sci-fi strieľačka. Navyše na viaceré body sa môžete dostať iným spôsobom: môže vám pomôcť kamoš alebo pôjdete na vlastnú päsť. Skúsite priamu cestu alebo radšej okľuku a nájdete drobné poklady či aspoň súčiastky, z ktorých Rocket môže tvoriť predmety či investovať ich do vlastností.

ZDROJ | Steam

Skutočne vymakaný soundtrack

Vynikajúcu atmosféru prepožičanú z filmu umocní aj hudba. Autori stavili podobne ako filmy na mix pamätných vecí z 80. Rokov ako Kiss, Blondie, Iron Maiden, Simple Mind, Rick Astley, Culture Club, New Kids on the Block a dokonca aj Ricka Astleyho. Plus istú porciu soundtracku dostala hudobná skupina Star-Lord podľa titulného hrdinu – je vymyslená, ale drží líniu metalu z 80-ok. Nehovoriac o to, že kombo motivačnej reči Star-Lorda/Petra a chytľavej muziky pridá aj silnejšie atribúty do boja. V kombinácii s ukecanými dialógmi tvorí audio veľkú časť zábavy.

Tou druhou je grafika, ktorá vás prenáša na cudzie planéty a recenzovaná Xbox Series X verzia rýchlo načítava porcie dát, animácií či planét. Je to paráda a hladká jazda, pritom hra nezaberá enormne veľa miesta na disku.

Strážcovia galaxie sú tak výborný komiksový zážitok, prakticky jeden z najlepších za posledné roky. Ale funguje aj ako tímová akčná hra s nezabudnuteľnou partiou, ktorá brázdi galaxiu – a vám umožní baviť sa dosýta. Atmosféru filmov vystihuje dokonale, dobre rozširuje univerzum a asi málokto čakal, že tvorcovia Tomb Raider sa výborne chopia šance.

Distribútor: Square-Enix
Cena: 60 EUR

Komentáre k článku