Ford Mondeo 2.0 Hybrid – hybridný pohon za rozumnú cenu

Koľko by ste zaplatili za špičkovo vybavené auto strednej triedy s moderným hybridným pohonom? Cena novinky Ford Mondeo Hybrid vás prekvapí!

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 02
ZDROJ | TECHBOX

Aktuálnu generáciu Ford Mondeo som testoval približne pred rokom. Mali sme ho však v redakcii opäť. Na Slovensko totiž dorazila verzia Ford Mondeo 2.0 Hybrid, ktorá rozhodne stojí za vyskúšanie.

Pozrite siFord ohlásil partnerstvo s Google a ďalšie novinky

Rukami mi prešlo už viacero hybridov, plug-in-hybridov aj elektrických áut. Mondeo však konečne prišlo s cenovou politikou, aká by ma ako zákazníka zaujala. Chceš hybrid? Kúp si ho za cenu porovnateľného diesela.

Konečne nemusím vo veľkom prepočítavať, či sa vôbec oplatí investícia XY-tisíc eur naviac za hybridnú technológiu. Jednoducho ak chcem niečo iné, nezvažujem cenový rozdiel pri kúpe, ale iba výhody a nevýhody samotnej hybridnej technológie.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 03
ZDROJ | TECHBOX

Ešte skôr, ako sa budem venovať hybridnému pohonu, zopakujem moje najdôležitejšie skúsenosti a postrehy k samotnému Mondeu. To, ani po roku a pol od uvedenia na trh, nestratilo na atraktivite. Naopak, mám pocit, že stále viac ľudí si všíma jeho neprehliadnuteľné tvary a opäť som týždeň lámal krky ľudom na uliciach.

Všimol som si, že sa páči aj ženám. Možno to však spôsobil zaujímavý modro-zelený polep testovanej bielej verzie s eko listami. Celkovo mi určite väčšina z vás dá za pravdu, že Mondeo je, čo sa týka dizajnu, veľmi vydarené auto a predná maska á la Aston Martin s úzkymi Full LED svetlami je proste neodolateľná.

Je to láska na prvý, druhý aj tretí pohľad. Nestretol som sa s nikým, komu by sa toto auto nepáčilo.

Už pred rokom som písal, že si nepamätám lepšie auto v triede, okrem nového Passatu s adaptívnym podvozkom, ktoré by sa mi tak výborne šoférovalo. Mondeo je ako stvorené na zničené slovenské cesty.

Pozrite siAutonómny Ford Fusion vidí aj v úplnej tme

Nerovnosti filtruje neuveriteľne, dokonca aj jazda po panelovke vám nebude veľmi prekážať. Jednoducho pri kúpe Mondea si môžete byť istí, že dostanete vyspelé auto, s ktorým bude radosť absolvovať dlhé služobné cesty.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 27
ZDROJ | TECHBOX

Obrovskú pochvalu si zaslúži aj odhlučnenie interiéru, vo Ford Mondeo Hybrid je dokonca citeľne tichšie ako v klasickom Mondeu! Nie však len pri jazde na elektrický pohon, čo je logické. Inžinieri z Fordu totiž vymysleli systém Active Noise Control, ktorý dodatočne znižuje hluk v interiéri.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 28
ZDROJ | TECHBOX

V čalúnení strechy sú umiestnené tri mikrofóny, ktoré analyzujú nežiadúce zvuky v interiéri. Pomocou audio systému potom systém púšťa protizvuk, ktorým eliminuje hluk v kabíne. Jednoducho Ford použil známu noise-cancelling technológiu v aute a naozaj to funguje.

V interiéri sa nič zásadné nezmenilo, všetko zostalo identické s klasickým Mondeom, čo je tiež len výhodou. Kvalita spracovania a použité materiály sú totiž na vysokej úrovni. Centrom multimédií je 8-palcový dotykový displej systému ICE 48 s navigáciou a systémom SYNC 2.0.

Interiér je mimoriadne kvalitne spracovaný. Hýčkať si vás budú mäkčené plasty, pohodlné sedadlá a množstvo displejov. Na prvý pohľad nespoznáte, že sedíte v Hybride.
Interiér je mimoriadne kvalitne spracovaný. Hýčkať si vás budú mäkčené plasty, pohodlné sedadlá a množstvo displejov. Na prvý pohľad nespoznáte, že sedíte v Hybride.ZDROJ | TECHBOX

Žiaľ stále sú odozvy systému žalostne pomalé a tiež viditeľnosť displeja na slnku nízka. V menu však pribudla ikona pre zobrazenie hybridného pohonu. Škoda, že sa nedá prednastaviť obrazovka pohonu dlhodobo. Ak ju chcete sledovať, musíte si ju zapnúť po každom štarte.

Prístrojový panel má dva 4,2-palcové displeje po stranách rýchlomera. Vľavo v režime Engage vidíte aktuálny pohon aj stav batérie či nádrže.
Prístrojový panel má dva 4,2-palcové displeje po stranách rýchlomera. Vľavo v režime Engage vidíte aktuálny pohon aj stav batérie či nádrže.ZDROJ | TECHBOX

Na prehľadnej grafike môžete sledovať, či práve idete na elektrický pohon, hybridný pohon alebo vás poháňa iba spaľovací motor, ktorý zároveň pomocou generátora elektrickej energie dobíja aj batériu. Tá sa samozrejme dokáže dobíjať aj rekuperáciou pri brzdení, „plachtení“ či zjazde z kopca.

Ford v Mondeu použil už svoju tretiu generáciu hybridného pohonu, kde skĺbil výhody 88 kW elektromotora a 103 kW spaľovacieho motora (udávaný spoločný výkon 138 kW / 187 k) spolu s elektronicky riadenou bezstupňovou prevodovkou eCVT – HF35.

Keďže prevodovka je bez spojok a bŕzd, musíte si zvyknúť na jej chod. Nábeh je pomalší a pri diaľničných rýchlostiach s tým treba počítať, najmä pri predbiehaní. Mimochodom, zaradená spiatočka využíva iba elektromotor.

Na hlavnom 8-palcovom displeji môžete sledovať aktuálny stav hybridného pohonu. Na fotografii práve pri jazde využívame iba elektromotor.
Na hlavnom 8-palcovom displeji môžete sledovať aktuálny stav hybridného pohonu. Na fotografii práve pri jazde využívame iba elektromotor.ZDROJ | TECHBOX

Celkovo som však bol s prevodovkou spokojný, dokonca má k dispozícii aj špeciálne tlačidlo Grade assist, vďaka ktorému maximalizuje rekuperáciu a udržiava rýchlosť pri zjazde z kopca.

To ako jazdíte, môžete sledovať aj na dvojici displejov palubného počítača po stranách rýchlomera. Na displeji vpravo odporúčam zapnúť si režim Coach, ktorý sleduje a vyhodnocuje vašu akceleráciu či brzdenie. Bude vás motivovať k úspornej jazde.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 18
ZDROJ | TECHBOX

Vľavo máte na výber niekoľko režimov zobrazenia údajov o jazde. Ja som najčastejšie používal režim Engage, ktorý prehľadne zobrazuje využívanie elektromotora aj spaľovacieho motora počas jazdy. Tiež tu vidíte aj stav nabitia batérie.

Tá sa skladá z 96 článkov s hmotnosťou 25 kg a má kapacitu 1,4 kWh. Je ukrytá v časti batožinového priestoru, pričom jeho objem sa znížil z 525 na 383 litrov. To by vám až tak neprekážalo, škoda len, že Ford Mondeo Hybrid už nie je praktický liftback. Máte tak z Mondea klasický sedan, čo môže potencionálneho kupujúceho odradiť.

Batožinový priestor nepatrí k najväčším. O jeho zmenšenie sa postarala 96 článková batéria s kapacitou 1,4 kWh.
Batožinový priestor nepatrí k najväčším. O jeho zmenšenie sa postarala 96 článková batéria s kapacitou 1,4 kWh.ZDROJ | TECHBOX

Samotný dojazd čisto na elektrický pohon nie je veľký, počítajte tak s priemerom okolo dvoch kilometrov. To však vôbec nemusí byť nevýhodou, nekupujete si elektrické auto. Napriek tomu je bežné, že zo 100 ubehnutých kilometrov v meste dáte takmer polovicu iba v elektrickom režime.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 30
ZDROJ | TECHBOX

Toto auto je preto ideálne pre mestské zápchy a križovatky, tu ušetríte najviac. Nemôžem však povedať, že by ste s Mondeom nemali vyraziť aj mimo mesta. Absolvoval som cestu Bratislava – Lučenec a späť diaľnicou a pri plnom naložení auta som dosiahol priemernú spotrebu 6,3 l/100 km(!).

Pod kapotou nájdete spaľovací motor 2.0 HE Duratec a vpravo modul s invertorom el. prúdu slúžiaci na riadenie hybridného pohonu.
Pod kapotou nájdete spaľovací motor 2.0 HE Duratec a vpravo modul s invertorom el. prúdu slúžiaci na riadenie hybridného pohonu.ZDROJ | TECHBOX

Síce vo firme bude i táto spotreba nadspotrebou, keďže kombinovanú spotrebu uvádza výrobca 4,2 l/100 km, no bol by som ako majiteľ spokojný. Nadspotrebu máte aj pri konvenčných pohonoch. Nespoliehajte sa však na odhad dojazdu na plnú nádrž, zobrazené údaje sú často aj stovky kilometrov rozdielne od skutočnosti.

Radiaca páka bezstupňovej automatickej prevodovky eCVT – HF35 s tlačidlom Grade assist pre riadený zjazd z kopca.
Radiaca páka bezstupňovej automatickej prevodovky eCVT – HF35 s tlačidlom Grade assist pre riadený zjazd z kopca.ZDROJ | TECHBOX

Keď sa pozriem na cenu Ford Mondeo 2.0 Hybrid v akčnej výbave Titanium HEV, ktorá je 31 180 € (identická s porovnateľnou výbavou Titanium X – 2.0 TDCi Duratorq), môžem novinku každému nadšencovi moderných technológií iba odporučiť.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 24
ZDROJ | TECHBOX

Nenapadá mi na trhu žiadne iné auto, ktoré by vám za podobnú cenu vo svojej kategórii poskytlo taký komfort jazdy, kvalitný interiér, množstvo moderných technológií vrátane špičkových adaptívnych Full LED svetiel či bezkľúčového zamykania KeyFree a navyše, ktoré by tak dobre vyzeralo, lákalo pohľady ľudí a nechýbala by mu dobre zvládnutá hybridná technológia pohonu.

Ford Mondeo 2-0 Hybrid 26
ZDROJ | TECHBOX

Ak oželiete menší kufor a pomalšie reakcie multimediálneho systému, Ford Mondeo Hybrid jednoducho nemôžete nezaradiť medzi horúceho kandidáta na kúpu nového auta. V redakcii sme mu udelili ocenenie TIP ŠÉFREDAKTORA.TECHBOX tip sefredaktora

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku