Fitbit Charge 4: Referenčný fitness náramok?

Fitbit Charge 4 dáva používateľovi presne to, čo očakáva. Ľahký, takmer neviditeľný náramok, ktorý trpezlivo zbiera a zaznamenáva všetky potrebné dáta. Slušná výdrž batérie ho nenúti vláčiť so sebou nabíjačku, Fitbit Pay ho dokonca odbremení od nosenia peňaženky.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • Vstavané GPS
  • Sledovanie zóny srdcovej frekvencie
  • Podpora Fitbit Pay a Spotify

Nevýhody

  • Stále len monochromatický displej
  • Cena
  • Konzervatívny dizajn

Jednou vetou

Fitness náramky od Fitbit patria medzi top zariadenia vo svojej triede, najnovší model len potvrdzuje to, čo už vieme dávno - ide o spoľahlivý gadget, ktorý je pripravený slúžiť niekoľko rokov.

Fitness náramky dostali do vienka starostlivosť o naše zdravie a kondičku. Jednou z prvých spoločností, ktoré nám priniesli takéto nositeľné zariadenia bola práve Fitbit. Firma je dnes už súčasťou koncernu Alphabet, pod ktorý patrí aj Google.

Fitbit Charge 4 vyzerá úplne rovnako, ako predchádzajúca generácia. Dostal niekoľko zaujímavých noviniek, no cenu si udržal na rovnakej úrovni, pohybuje sa zhruba na polovici sumy za smarthodinky. Ak rozmýšľate, ktoré zariadenie je medzi používateľmi obľúbenejšie, podľa prieskumu Fitbit víťazia práve fitness náramky (42 %) pred inteligentnými hodinkami (36 %).

Novinka sa vyrába v dvoch verziách. Fitbit Charge 4 Standard Edition sa predáva so silikónovým remienkom v tmavo modrom, fialovom (vínovom) alebo čiernom prevedení (práve ten sme dostali do redakcie na testovanie). Verzia Fitbit Charge 4 Special Edition sa dodáva s čiernym silikónovým remienkom a elegantným reflexným tkaným nylonom. Ten imituje tvíd a je ideálny aj pre formálnejšie príležitosti.

Fitbit Charge 4 spĺňa zrejme všetko, čo od takéhoto náramku očakávate. Je samozrejme odolný voči vode (do 50 metrov) a nerobí mu problém ani chlórová alebo slaná morská voda. Sleduje vaše spálené kalórie, prejdenú vzdialenosť, počet krokov, monitoruje spánok.

Pozrite siFitbit Charge 4 – prekonajú samé seba?

Už Fitbit Charge 3 priniesol vylepšenú technológiu 24/7 PurePulse, ktorá zabezpečuje presnejšie meranie srdcového tepu a Sp02 senzor. Ten má na starosti odhad hladiny kyslíka v krvi a pomáha sledovať nové zdravotné indikátory, napríklad spánkovú apnoe.

Nájdeme tu 3-osový akcelometer, optický senzor srdcového rytmu, GPS, vibračný motorček, NFC a výškomer. Synchronizáciu zabezpečuje Bluetooth LE.

Náramok ukladá detailné údaje o vašej činnosti za posledný týždeň a celkové kroky, vzdialenosť a spálené kalórie za posledných 30 dní. K starším dátam sa dostanete pomocou aplikácie Fitbit.

Optický senzor je na vnútornej strane náramku, srdcový tep meria každú sekundu v prípade aktivity a každých 5 sekúnd, ak nie ste aktívni. Mierne sklamanie prinieslo zistenie, že dotykový OLED displej je len v odtieňoch šedej. Otázne je o koľko by sa znížila výdrž na jedno nabitie v prípade farebného displeja. Môj názor je, že priveľmi nie.

Aplikácia Fitbit je prepracovaná a podrobná. Nájdete v nej všetky informácie o vašej aktivite, zdraví a spánku.

Zariadenie má rozmery 35,8 x 22,7 x 12,5 mm. Môžete ho spárovať s OS Android 7.0 a novším, iPhone 5S a novšími, iPad od 5. generácie a macOS X 12.2 a novšími.

Fitbit a Spotify

Vítanou novinkou je podpora tejto obľúbenej hudobnej služby. Náramok s ňou spárujete cez Fitbit aplikáciu, kde kliknete na váš účet a zariadenie (Account > Charge 4 > Spotify).

Po prihlásení sa do vášho účtu Spotify môžete využívať túto službu aj pomocou rozhrania na náramku. Pripomínam, že Fitbit Charge 4 môžete spárovať len s verziou Spotify Premium.

GPS

Sledovanie GPS je možné len pri aktivitách, pri ktorých prekonávate fyzickú vzdialenosť. Je to napríklad beh, chôdza, túra alebo jazda na bicykli. Pri aktivovanom GPS však musíte rátať s rapídnou spotrebou energie, samotný výrobca udáva výdrž len 5 hodín, čo sa mi pri ich reálnom používaní aj potvrdilo.

5 hodín je relatívne číslo. Je rozdiel, ak beháte napríklad 60 minút, ale pri celodennej cyklotúre je to zúfalo málo a určite aj vy radšej siahnete po GPS v smartfóne. Každopádne, novinka funkciu GPS ponúka a cena sa kvôli nej nezvýšila.

Výsledky vašich aktivít môžete zdieľať formou GPS máp, tepu srdca či nameraných hodnôt.

Fitbit Pay

Hudbu nepočúva každý, ale každý z nás musí nakupovať a platiť. Novinka prináša podporu bezkontaktného platenia. Na Slovensku môžete s Fitbit momentálne využiť služby bánk 365.bank, mBank, Poštová banka a Slovenská sporiteľňa.

Spojenie s peňaženkou urobíte cez váš účet v aplikácii Fitbit, kde kliknete na váš účet a zariadenie (Account > Charge 4 > Wallet).

Pri využívaní peňaženky vo Fitbit Charge 4 si musíte zvoliť bezpečnostný PIN. Používanie je už potom úplne bezproblémové, stačí mať dostatok prostriedkov na účte.

Fitbit Premium

Ako to už býva v dnešnej dobe, zariadenie vám výrobca predá raz za pár rokov, ale zarábať na doplnkovej službe môže mesiac čo mesiac tak dlho, až sa vám bude len ťažko odchádzať z jeho ekosystému.

Fitbit ponúka službu Premium. Prvých 90 dní máte na to, aby ste sa s ňou zoznámili a vyskúšali ju, potom je spoplatnená sumou 10,49 € mesačne, resp. 85,99 € ročne.

V menu Discover si môžete pozrieť a objavovať ponuku tejto prémiovej služby. Nájdete tam napríklad sprievodcovské programy, rôzne výzvy, cvičenia ako aj návrhy na zlepšenie vašich výkonov.

Záver

Fitbit je klasika, preto treba očakávať, že konzervatívny vzhľad náramku nikoho neočarí, ale práve to je jeho výhoda. Spolu s nízkou hmotnosťou si ani neuvedomíte, že ho máte na zápästí.

Týždňová výdrž na jedno nabitie môže mať za následok horúčkovité hľadanie nabíjačky v ten najnevhodnejší čas. V praxi sa výdrž potvrdila. Pri používaní GPS to s ňou ide razantne dole, čo je samozrejmé, lokalizačné služby sú náročné na spotrebu energie.

Rozhranie náramku neponúka množstvo informácií, práve naopak – len ich nevyhnutnú dávku. Už tradične je na výbornej úrovni aplikácia Fitbit, kde nájdete všetky údaje v peknom grafickom prostredí. Množstvo používateľov určite poteší podpora Spotify, spolu s GPS a peňaženkou je to výborný posun vpred.

Na záver jeden malý tip. Komu sa zdá 149 € za náramok priveľa, môže si zhruba za 109 € kúpiť Fitbit Charge 3, ktorý má okrem GPS, Spotify a Fitbit Pay prakticky všetko, čo aj 4. generácia.

Fitbit Charge 4 ma svojimi funkciami nesklamal. Za jedinú slabinu považujem absenciu farebného displeja, je smutné, že náramky za tretinovú cenu majú farbu už dávno.

Aj preto si novinka od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie.

Fitbit Charge 4 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku