Reklama

EIZO FlexScan EV2785 – špičkový monitor s USB-C

Zdroj | EIZO
Erik Birčák
Zdroj | EIZO
Zdroj | EIZO
92 %
Príbeh 4K UHD rozlíšenia v našich končinách je tak trocha ako nástup chytrých domov a domácností. Všetci ich propagujú, ale reálne ich má iba málokto. Dôvody samozrejme nájdeme najmä v tom, že pre takýto typ displejov jednoducho nie je mnoho obsahu. Naše televízne stanice ešte stále propagujú HD kanály ako keby to bola novinka a na YouTube málokedy narazím na obsah, ktorý by sa mi oplatilo vidieť v 4K.

Výhody

  • Kvalitný panel a kalibrácia od výroby
  • USB-C pripojenie
  • Dizajn

Nevýhody

  • Vyššia cena
  • Iba dva USB 3.0 porty
Zdroj | EIZO

Preto ma ani veľmi neprekvapuje, že na trhu je tak málo 4K UHD počítačových displejov. Všetci očakávajú 4K herné displeje, no podobne, ako v prípade VR headsetov, aj tu je náročnosť na grafickú kartu limitujúcim faktorom.

Prečo teda vôbec vlastniť displej s rozlíšením 4K Ultra HD (3 840 x 2 160 px)? EIZO sa nám prostredníctvom modelu FlexScan EV2785 snaží ukázať, že mať mnoho priestoru v kancelárii nie je na škodu.

EIZO nedávno oslávilo 50 rokov a ak ste niekedy mali možnosť využívať displeje tejto značky, tak už teraz máte hrubú predstavu čo môžete očakávať. Je to podobne, ako keď si kupujete auto od prestížnej značky. Vždy viete, že dostanete do rúk kvalitu, samozrejme ak máte na to, aby ste si ju zaplatili. 1 100 € za kancelársky displej je jednoducho cena, ktorá odradí väčšinu záujemcov.

Je mi ale ťažko hodnotiť to, či je táto cena príliš vysoká vzhľadom ku kvalitám displeja. Konkurencia má často nanajvýš jeden podobný model v ponuke a aj keď je pravda, že mnohé podobné modely stoja o stovky EUR menej, tak EIZO dominuje niekoľkými výhodami.

Zdroj | EIZO

Tou prvou je prítomnosť USB-C portu ako možnosti obrazového vstupu. Práve USB-C je stále pomerne málo rozšírený formát u akýchkoľvek monitorov, a je to škoda. V kombinácii s replikátorom portov a integrovanými reproduktormi tak môžete z FlexScan-u vytvoriť multimediálnu dokovaciu stanicu pre notebook.

USB-C port navyše dokáže pripojený notebook aj nabíjať a tak vám v práci odpadne jedna nabíjačka. Displej má na svojej bočnej strane 2 USB 3.0 porty a jeden 3,5 mm audio port. Osobne by ma potešila štvorica portov, aj keby boli zvyšné dva iba USB 2.0.

Dve zariadenia sa rýchlo nájdu a tak som na displeji často odpájal a prepájal periférie. Okrem spomínaného USB-C portu, cez ktorý je vyvedené DisplayPort rozhranie je k dispozícii aj štandardný DisplayPort a dvojica HDMI portov.

Ak si potrpíte na dizajn, tak to bude ďalší ohľad, v ktorom vás monitor iba ťažko sklame. Málokedy sa v kancelárskych modeloch využívajú tenké rámy, no EIZO spravilo v tomto prípade správny krok. Displej sa tak na kancelárskom stole naozaj vyníma, k čomu dopomohla aj veľmi štýlová a praktická noha.

Zdroj | EIZO

Tá vám umožní natáčanie displeja do strán aj na výšku a okrem iného ponúka priestor pre vedenie káblov. To čo sa mi na EIZO páči je fakt, že vám k displeju dajú okrem krytu určenému na zakrytie káblov aj jednoduchú sponu, ktorú môžete umiestniť na rovnaké miesto.

Takto si môžete vybrať či chcete mať káble pekne skryté alebo k nim potrebujete mať lepši prístup. Kovová základňa je taktiež pevná a dovoľuje otočenie displeja o takmer 360°. FlexScan je ale možné uchytiť aj štandardným VESA úchytom na stenu, alebo držiak.

Zdroj | EIZO

 

FlexScan je pomerne úsporný displej a to aj vďaka EcoView funkcii, ktorá využíva rovnako pomenovaný senzor na automatickú zmenu intenzity podsvietenia vzhľadom k okolitému svetlu. Toto nastavenie bude mať úžitok v kancelárii, kde sa často mení svetelnosť.

Ja som si ale po čase radšej nastavil pevnú svietivosť, nakoľko v mojej kancelárii mi automatická funkcia nastavovala vždy o trocha tmavšie podsvietenie ako mi bolo po chuti. Navyše sa väčšina jasu dostaví až pri nastavení intenzity od 75% do 100%, čo mi prišlo zvláštne, no takéto nastavenie sa väčšinou rieši iba raz. Musím však pochváliť Menu a jeho samotné ovládanie, ktoré je robené pomocou dotykových plôch a jeho ovládanie bolo jednoduché a prehľadné.

Zdroj | EIZO

Azda najväčšou výhodou displeja je bez pochyby kvalita obrazu. EIZO kalibruje každý displej ešte pred samotnou distribúciou a je to naozaj vidieť. Aj keď sa kvalita obrazu nedá porovnávať s profesionálnymi grafickými displejmi, tak vám bude kvalita farieb jasná už pri zbežnom pohľade na FlexScan a displej pripojeného notebooku.

Aj keď som skúšal cez nastavenia upraviť kvalitu obrazu, tak som sa vždy vrátil do výrobných nastavení, pretože boli skutočne to najlepšie čo tam bolo možné nastaviť. 27 palcov a 163 bodov na palec poskytuje množstvo priestoru pre aplikácie.

Odporúčam si nastaviť väčšiu veľkosť prvkov operačného systému, pretože v pôvodnom nastavení sú skutočne trpasličie. Obraz je ale vďaka použitému 4K rozlíšeniu naozaj ostrý a pokiaľ pracujete z množstvom textu, alebo rôznymi CAD programami, tak FlexScan je pre vás ako stvorený.

Zdroj | EIZO

Aj keď nie je 5 ms odozva a IPS panel to pravé pre vášnivých hráčov, tak sa displej dal využiť aj na hranie menej hektických žánrov. Práve tu sa hodí konektor pre slúchadlá. Pri pozeraní filmov sa ako núdzové riešenie dajú použiť vstavané reproduktory, ktorých hlasitosť a aj kvalita pomerne prekvapili. Nejedná sa o nič špeciálne, no vzhľadom k ich veľkosti ozvučia aj menšiu miestnosť a nie iba priestor pri pracovnom stole.

Oplatí sa teda zaobstarať EIZO FlexScan EV2785? Nebudem namietať, že cenovka je rozhodne vysoká, takže väčšina používateľov siahne po iných monitoroch. Ak ale máte záujem o nekompromisný displej, ktorý verne zobrazuje obraz, má nové pripojenia vrátane USB-C, veľmi štýlový dizajn, nízku spotrebu a kvalitnú konštrukciu, tak je to práve tento model od EIZO. FlexScan EV2785 ukazuje že 4K UHD sa dá robiť dobre, aj keď sa nejedná o televízor, alebo herný monitor.

Aj preto si od nás zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.

Zdroj | EIZO
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.