Smart držiak C2 do auta, ktorý urobí všetko za vás

Ak ste si mysleli, že v oblasti držiakov do auta nie je už možné nič nové vymyslieť, mýlili ste sa. Do redakcie nám dorazil Smart držiak s infračerveným senzorom, ktorý milo prekvapil svojím spracovaním a funkcionalitou.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • kvalitné materiály a univerzálnosť pre rôzne smartfóny
  • funkčná technológia automatického otvárania/zatvárania
  • bezdrôtové nabíjanie

Nevýhody

  • vyššia cena
  • krátky nabíjací kábel v balení
  • nefunkčnosť bez zdroja energie

Jednou vetou

Smart držiak do auta s infračerveným senzorom je príjemným spestrením trhu, poteší vás najmä plne automatizované vkladanie a vyberanie smartfónu, čo uľahčí používanie každý deň.

Keď do redakcie počas leta dorazil na test Smart držiak C2 s infračerveným senzorom a bezdrôtovým nabíjaním od spoločnosti MP3.sk, neočakával som od neho veľa. Dlhodobo som používateľom značkových držiakov Brodit, ktoré si môžete vybrať buď v univerzálnej verzii, alebo konkrétne na váš smartfón.

Výhodou je aj protikus, ktorý sadne do vášho konkrétneho auta bez „vŕtania“. Novinka, ktorú som takmer dva mesiace testoval ma však milo prekvapila. Držiak s krkolomným označením „C2 Smart Wireless Car Charger Mount“ budem zjednodušenie v recenzii nazývať Smart držiak C2.

Prvé, čo ma potešilo po rozbalení kompaktnej krabičky bolo spracovanie držiaka. Použité plasty a vzhľad vôbec nepôsobia lacno, skôr naopak, takýto držiak nebude päsť na oko ani v prémiových automobiloch. Kvalita materiálov sa osvedčila aj pri každodennom používaní, po dvoch mesiacoch na držiaku nevidieť žiadnu stopu používania a všetky časti držiaka sú také, ako keď som ho prvýkrát vybalil.

Držiak v balení obsahuje aj úhyt do výduchov klimatizácie. Ten je opäť riešený veľmi dobre. Samotný kĺb je otočný o 360°, viete si tiež jednoducho fixnúť vašu obľúbenú polohu. Navyše nehrozí poškodenie lamiel výduchov klimatizácie, vnútorné časti, ktorými držiak uchytíte, sú vystlané gumou, resp. podľa výrobcu silikónom.

Ak však máte výduchy neštandardné, napríklad majitelia nového Mercedes-Benz triedy A, nemusíte prestať čítať. Kĺb s úchytom sa dá totiž z držiaka jednoducho odskrutkovať. Držiak si potom viete obojstrannou lepiacou páskou prilepiť k akémukoľvek úchytu, napríklad aj od Broditu. Tu však už budete musieť oželieť funkcie otáčania.

Držiak nefunguje bez toho, aby ste ho zapojili do siete. V balení tak nájdete aj 70 cm dlhý microUSB-USB kábel. Ak máte USB port v modernejšom automobile napríklad v stredovej lakťovej opierke, musíte použiť vlastný dlhší kábel, prípadne USB adaptér do 12V zásuvky, ktorá je vo väčšine automobilov súčasťou stredovej konzoly.

Uchytenie USB kábla je asi jediná vec, ktorá mi pri držiaku prekážala najviac. MicroUSB konektor je na držiaku v spodnej časti a tak koncovku pripojeného kábla vidieť.

Ideálne by bolo umiestniť konektor do zadnej časti držiaka. Navyše vysiaci kábel v aute vám môže prekážať nielen opticky, ale aj pri ovládaní autorádia či klimatizácie. Ak si takýto držiak kúpite, odporúčam porozmýšľať o skrytí napájania do palubnej dosky, tak aby vás to nerušilo. Tak či tak bude kábel zo spodnej strany vytŕčať.

Porozmýšľať nad ukrytím kábla sa však oplatí. Smart držiak C2 je naozaj praktické príslušenstvo. Totiž jeho veľkou výhodou je infračervený port v prednej časti. Vloženie smartfónu do držiaka je v tomto prípade veľmi jednoduché až zábavné. Stačí sa so smartfónom k držiaku priblížiť a ten sa automaticky otvorí. Potom vložíte smartfón a držiak si ho pevne uchopí.

A keď píšem pevne, myslím naozaj pevne. Nemusíte sa pritom vôbec obávať o poškodenie smartfónu. Aj teleskopické ramená držiaka sú zvnútra vystlané mäkkým silikónom. Treba si len dávať pozor na ovládacie tlačidlá na bočnej strane telefónu. Napríklad pri mojom Samsungu Galaxy Note9 som viackrát omylom takto „pritlačil“ tlačidlo Bixby.

Funguje to teda celé tak, že sadnete do auta, jednou rukou so smartfónom sa priblížite k držiaku, ten sa otvorí, po vložení smartfónu zatvorí a drží pevne, kým sa opäť nerozhodnete smartfón vybrať. Je to návykové, prekvapíte držiakom každého spolucestujúceho, ale hlavne ide o univerzálne riešenie. Ja testujem množstvo smartfónov, majú rôzne šírky. Pri takomto držiaku nemusím nič nastaviť. Stačí sa priblížiť s akýmkoľvek smartfónom a držiak si ho pevne uchopí.

A ako je to s vyberaním? Taktiež jednoduché. Keď chcete smartfón vybrať, je potrebné stlačiť nenápadné tlačidlo na ľavej bočnej hrane držiaka. Vtedy sa ramené roztvoria a vy si môžete smartfón zobrať. Ale pozor, ak váš USB port nefunguje aj po vybratí kľúča, musíte to stihnúť skôr ako vyberiete kľúč. Inak budete musieť znova pustiť šťavu, aby ste sa k svojmu smartfónu dostali. Rozhodne neskúšajte vyberať smartfón z držiaka, ktorý nie je napájaný. Zničíte si ho.

Ale táto geniálne jednoduchá a praktická vychytávka nie je všetko. Držiak má aj bezdrôtové nabíjanie. Keď teda máte váš smartfón v držiaku, zároveň sa vám nabíja. Majitelia vlajkových lodí Samsung Galaxy S či iných smartfónov s bezdrôtovým nabíjaním sa určite potešia a pre nich ide o dôvod viac pre kúpu Smart držiaka C2. Využíva sa tu Qi štandard bezdrôtového nabíjania.

C2 Smart Wireless Car Charger Mount je naozaj milým prekvapením. Odradiť od jeho kúpy vás môže len cena 49,99 €. Ale ak si zvážite, čo vám novinka ponúkne, radi za ňu 50 eur dáte. Automatické vkladanie a vyberanie smartfónu je totiž silno návykové.

Navyše ak máte smartfón s bezdrôtovým nabíjaním a nemáte ešte v aute priehradku na bezdrôtové nabíjanie, máte o dôvod viac ku kúpe. A verte mi, v takomto prípade sa vám cena nebude zdať vôbec vysoká. Za funkčné a praktické riešenie udeľujeme držiaku naše ocenenie TIP REDAKCIE.

Držiak a nabíjačku do auta s infračerveným senzorom v jedenom s označením C2 Smart Wireless Car Charger Mount si môžete zakúpiť v sieti predajní spoločnosti MP3.sk.

Komentáre k článku