Reklama

Discman SONY D-1000 - spoločník doma i na dovolenke

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Považujem sa za človeka, ktorý má v čiernej elektronike z 90. rokov vcelku jasno. Sledoval som to naživo dosť pozorne a mnohé som následne dobiehal snorením v tlačených katalógoch a neskôr hojným samoškolením na internete.

Cez všetko moje úsilie sú produkty, ktoré som vôbec nepostrehol a tak aj dnes neraz stojím s údivom na tvári a sledujem produkt, o ktorého existencii som nemal ani potuchy. Je to ešte závažnejšie keď si predstavím, ako veľa svojej pozornosti aj dnes venujem retro prenosným zariadeniam, ako sú práve kazetové a CD prehrávače.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Dnešný kúsok z roku 1994 sa pýši menom Discman, pod týmto licenčným názvom si SONY označuje prenosné CD prehrávače, po vzore predchodcu chodiaceho muža. A tu je tá prvá zvláštnosť, D-1000-ku si užijete doma a napríklad aj na dovolenke, ale v teréne veru nie. A je dochodené. Pozrime sa spolu prečo.

Krásna rokom odpovedajúca veselá krabica proklamuje veľa hodín s obľúbenou hudbou vďaka produktu Discman D-1000. V prvotnom zmätení sa domnievam, že ide o CD-rádio kombináciu, ale zisťujem, že ku klasickému discmanovi pribudla ďalšia hmota obsahujúca reproduktor na hlasitý posluch a hodiny s budíkom.

Dve farebné pastelové kresby na obale s bujarými slovnými heslami jasne vysvetľujú nejednému zmätenému zákazníkovi zamýšľané využitie produktu. Pozerám sa znovu a je to tam, už sa mi tá predstava páči, počúvam doma, v meste a aj na dovolenke či v stane. Áno aj nie.

Napriek prenosnosti je počúvanie počas prenosu nemožné. Škoda. Ďalším sklamaním je, že nenachádzam okrem graficky super spracovanej hlasitosti žiaden iný spôsob na úpravu zvuku. Od maličkého reproduktoru hrajúceho do tenkého tela prístroja automaticky očakával malý prepadák. A tu sa recenzia mení razantne k lepšiemu.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Začínam prehliadkou balenia, okrem prístroja samotného a návodov ako k elektrárni nachádzam praktický adaptér. Po vybalení novučičkého prístroja musím jednoznačne pochváliť kvalitu spracovania každej časti, vrátane spoľahlivého krytu batérií a výklopného stojanu na efektné vystavenie, podobne ako rámik s fotografiou.

Po vložení až štyroch ceruzkových batérií ako prvé nastavujem, v súlade s návodom, presný čas. A ihneď nedočkavo nastavujem o dve minúty neskôr budenie, ktoré mi má pomôcť opustiť svet snov a prinavrátiť sa do reality za úderov mojej srdcovej pesničky, nech je kdekoľvek na disku. Discman sa veľmi ticho aktivuje, vyhľadáva predvolenú skladbu a spustí. Veľmi milé.

Ďalšími tlačidlami sa dajú navoliť rôzne režimy prehrávania skladieb a je tu aj mechanický hold na zablokovanie tlačidiel. Displej zobrazuje všetky potrebné informácie ako skladbu, minúty, sekundy, zvolený režim prehrávania, čas v AM / PM režime, aktívne budenie, symbolický kľúč blokovania tlačidiel a nechýba aj schematicky zobrazený stav batérií. Ešte ku batériám, naozaj odohrajú až 12 hodín, ako sa píše na krabici.

Veľmi ma zaujíma vymoženosť počúvať cez reproduktor a tak ho testujem hneď po radosti z budenia obľúbenou skladbou. Prekvapenie sa koná. Maličký reproduktor sa veľmi snaží, zvuk nie je vôbec telefónny, sú tam aj výšky a pekné. Prekvapujúce sú náznaky basov, na ich umocnenie výrobca úmyselne necháva priamo za reproduktorom perforáciu zapustenú hlbšie do prístroja, ktorá zvukovo napomôže už aj pri ležiacom prístroji.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Pri postavení do poličky, alebo ku stene sa náznaky basov zmenia na ešte väčšie náznaky. Už pri druhej skladbe si tento zvuk nejako zamilujem a pri letmom sledovaní rotujúceho CD elegantným priezorom si tento celkom naozaj užívam.

Pri testovaní postupujem presne podľa dvoch názorných obrázkov. Hudbu počúvam doma na jednom mieste pri bežných činnostiach, ako podmaz. Hudba dokázala bez potiaží konkurovať kuchynskému ruchu pri varení. Dva krát som ocenil aj presný čas.

Druhé testovanie prebieha pri odpočinku na gauči. Discman vie hrať aj položený na stole, ale bohužiaľ nie položený na človeku či paplóne, ihneď preskakuje a na prípadné ovládanie na šikmej ploche reaguje dokonca krátkodobým odmlčaním. Nedá sa inak, ukladám ho na stolík.

Balenie z pochopiteľných dôvodov neobsahuje slúchadlá a tak na testovanie beriem do rúk klasiku, rovnako staručké KOSS Porta Pro. Posluch na slúchadlá je fantastický. Neviem či zvuku napomáha výkonnejší zosilňovač živiaci reproduktor, alebo sú len prekonané moje nižšie očakávania. Žiadna možnosť úpravy zvuku a ono tam nič nechýba a ani neprevyšuje.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Pri prehrávaní kvalitných originálnych CD je všetko na svojom mieste. Som veľmi príjemne prekvapený a na jeden hlt dávam celý album. Subjektívne sa mi zdalo, že výkonové špičky a hlasný posluch je ešte lepší ako prenosná konkurencia bez reproduktoru. Asi to naozaj bude použitým zosilňovačom.

Stačilo aby výrobca pridal nejakú klasickú vyrovnávaciu pamäť a inak zaujímavý a multifunkčný discman D-1000 by sa stal zároveň aj discmanom.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Oba obrázky spĺňa na jednotku, len je veľká škoda, že na každý transport sa musí zbaliť do batožiny a pri tom s ním mohlo byť veselo aj pri presune. O to väčšia škoda, keď si uvedomujem, že ho mohli napríklad v kupé vlaku, alebo na túre či v aute počúvať cez reproduktor aj viacerí poslucháči. O praktickom kolektívnom využití presného času pri cestovaní ani nehovorím. Inak len samotná CD časť na mňa pôsobí tak elegantne a čisto, že mám chuť ju odrezať a vyraziť s takýmto discmanom rovno do ulíc.

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.