Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy – legendárny návrat do detstva

Crash sa vrátil po dlhom čase a to hneď vo veľkom štýle. Okrem niekoľkých desiatok levelov ponúka novinka originálnu hudbu, trofeje a čo je hlavné, neopakovateľný pocit nostalgie.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • Pocit nostalgie
  • Viac ako 90 pôvodných levelov
  • Nízka cena

Nevýhody

  • Náročnejšia hrateľnosť
  • Málo bonusov

Jednou vetou

Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy je perfektným návratom do detstva s pôvodnými levelmi, hudbou a atmosférou.

Crash Bandicoot, pojem, ktorý je hlboko zakorenený v srdciach miliónov hráčov po celom svete. Veď len u nás túto hru pozná hádam každý, kto žil či vyrastal v 90. rokoch a pozeral legendárnu televíznu šou Maxihra.

Vačkovec Crash sa toto leto vrátil na konzolu PlayStation, tentokrát v podobe očakávaného remasteru pôvodnej trilógie Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy.

Pôvodná trilógia z PlayStation 1 vznikla v hlavách známeho štúdia Naughty Dog, ktoré je známe peckami ako séria Jak & Dexter, Uncharted či hra Last of Us. Pôvodná značka sa však neskôr dostala do rúk štúdiu Activision, ktoré ju vlastní dodnes. Napriek tomu sme sa dočkali tohto remasteru, ktorý vás vráti do nostalgických čias detstva.

Crash Bandicoot je arkádová hra z radu skákačiek, v ktorej ovládate hrdinu Crasha, ktorého úhlavným nepriateľom je Dr. Neo Cortex. V jednotlivých leveloch musíte zbierať kryštály, Wumpa ovocie (jabĺčka), debničky a hlavne životy. V Crashovi sa vrátite do čias arkádových hier, kde neexistoval pojem dopĺňanie zdravia. Zbierať na každom kroku životy a ovocie bude pre vás nutnou rutinou.

Pozrite siNávrat Jak & Dexter – klasika z PS2 zavíta už tento rok na PlayStation 4

Trilógia obsahuje pôvodné tri hry – Crash Bandicoot z roku 1996, Crash Bandicoot: Cortex Strikes Back z roku 1997 a Crash Bandicoot: Warped z roku 1998. Všetky tri hry ponúkajú remasterovanú HD grafiku, trofeje a dokopy viac ako 90 pôvodných levelov.

Veľkou výhodou všetkých troch dielov je znovuhrateľnosť. Po prejdení všetkých levelov vás čaká zbieranie všetkých kryštálov či časovky, ktoré ponúkajú dostatočne náročnú výzvu. Znamená to, že Crash Bandicoot N.Sane Trilogy vám vydrží na niekoľko upršaných večerov určite.

Ovládanie funguje perfektne a od pôvodných hier z PS1 pribudla možnosť ovládania pomocou analógových páčok, no ovládanie šípkami je nostalgia, ku ktorej sa bez problémov vrátite.

Pozrite si9 najlepších pretekárskych hier posledných rokov pre PC, Xbox a PlayStation

Celkovú atmosféru trilógie dotvára aj hudba, ktorá si zachovala pôvodné motívy, no bola znovu nahratá, takže znie ešte lepšie než originál.

Najväčším nedostatkom trilógie je absencia akýchkoľvek bonusov. Okrem možnosti si zahrať za ženskú postavu Coco v trilógii žiadne bonusy nenájdete, čo je určite škoda. Potešil aspoň bonusový level pre prvú časť, ktorý bol dodatočne vydaný a ktorý sa do pôvodnej hry nedostal.

Z vylepšení pribudlo automatické ukladanie, keďže pri PlayStation 4 nepoužívate Memory kartu. Pozitívnou zmenou je tiež možnosť si v prehľadnom menu pozrieť, čo všetko vám chýba do 100 %. Poďme sa na jednotlivé časti pozrieť bližšie.

Pozrite siHorizon Zero Dawn – novinka pre PlayStation 4 nesklamala

Crash Bandicoot

Prvý diel, ktorý bol z pôvodnej trilógie označovaný ako najťažší, si svoju povesť zachoval a z trojice hier ponúka najnáročnejšiu hrateľnosť.

Hra vám ponúkne tri ostrovy s približne 30 levelmi, ktoré ponúkajú rôznorodú náročnosť aj prostredie. Tešiť sa môžete na džungľu, hradnú vežu či povrazový most. Rozmanitosť levelov dopĺňajú aj zaujímaví bosovia, ktorí sú z celkovej hry najľahší a na každého platí jednoduchá taktika.

Prvý diel vám zaberie najviac času, keďže ponúka značne náročné levely a to najmä pre hráčov moderných hier. V starých arkádach platili určité pravidlá, ako napríklad správne načasovanie skoku či pádu. Tie ostali v novom Crashovi zachované, čo však znamená, že v jednom levely môžete pokojne stratiť aj 20 životov, čo je trochu demotivujúce.

Bonusové levely, ktoré sa nachádzajú priamo v jednotlivých úrovňach sprístupníte tak, že nazbierate 3 špeciálne symboly v leveli. Práve na tieto levely sa môžete najviac tešiť, keďže ponúkajú množstvo životov. Príbeh aj jednotlivé ukážky ostali zachované a tešiť sa tak môžete na príjemný začiatok legendárnej série.

Pozrite si10 najlepších adventúr za posledné tri roky pre PC, Xbox a PlayStation

Crash Bandicoot: Cortex Strikes Back

Druhá časť ponúka zaujímavejšie levely a tri ostrovy vystriedal o niečo elegantnejší východiskový bod, z ktorého budete cestovať do jednotlivých svetov.

Zmenou prešla aj hrateľnosť, ktorá je v druhej časti zaujímavejšia a až na pár levelov sa môžete tešiť aj na rozmanitejšie herné prostredie. Okrem džungle tu nájdete aj zimné či vesmírne levely. Nechýbajú perfektné útekové levely, kde vás tentokrát bude naháňať zimný medveď.

Druhá časť je už o poznanie jednoduchšia a ponúka väčšiu znovuhrateľnosť a viac zberateľských artefatkov. Po príbehovej stránke sa môžete tešiť na „nečakanú“ zradu Dr. Cortexa a na niekoľko vtipných bosov.

Pozrite si8 najlepších RPG hier súčasnosti pre PC, Xbox a PlayStation

Crash Bandicoot: Warped

Najznámejšia a po mnohých stránkach aj najlepšia hra série. Práve v treťej časti si prídete na svoje v legendárnych leveloch ako napríklad čínsky múr, útek pred dinosaurom, podvodné levely, egyptské časti, levely na člne a tak ďalej.

Kultové levely dopĺňa najjednoduchšia hrateľnosť, perfektná hudba a hlavne môžete vidieť, že autori v tejto časti všetky herné mechaniky dotiahli k dokonalosti.

Výhodou je aj to, že frustrácia vám nehrozí, keďže v jednotlivých úrovniach často neumierate. Tretia časť je to najlepšie, čo trilógia ponúka a ak sa do nej raz pustíte, vypnete ju až keď ju dohráte.

Záverom, Crash Bandicoot: N.Sane Trilogy ponúka perfektnú old school atmosféru, s ktorou sa vrátite do čias, kedy vašou jedinou starosťou bolo spraviť si domáce úlohy a zahrať si Crasha. Za cenu 34,99 eur ten pocit určite stojí a ľutovať nebudete ani jedno euro, ktoré ste na túto pecku minuli.

Komentáre k článku