Coolpad Porto S – mladícky smartfón s lepším displejom a silnejšou batériou

Keď som minulý rok testoval prvé modely značky Coolpad na našom trhu, smartfón Porto ma z nich najviac zaujal a zanechal vo mne dobrý dojem. Preto som bol zvedavý na novinku, model Porto S.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • výborný displej
  • slušná cena
  • podpora dvoch SIM kariet

Nevýhody

  • funkčné tlačidlá na displeji
  • chýba notifikačná dióda
  • len HD video

Jednou vetou

Coolpad Porto S má oproti predchodcovi väčší a jemnejší displej, silnejšiu batériu a podporu Dual SIM, no slabší výkon a len 2 Mpx web kameru.

Ten nič nestratil z elegancie a jeho dizajn sa mi viac páči, ako pri pôvodnom modeli. Hoci je konzervatívnejší, oproti pôvodnému modelu Porto, ktorý pôsobí štýlovejšie a luxusnejšie. To je ale môj názor.

Coolpad Porto S black 06a
ZDROJ | Coolpad

Rovnako ako to, že Porto S sa lepšie drží v ruke. To pripisujem nielen úprave tvaru bočných strán, ale aj zväčšeniu displeja na 5 palcov. IPS displej veľkosti 62 x 111 mm je pýchou smartfónu Porto S.

Má dobrú viditeľnosť v exteriéri a verné podanie farieb. Je dobre, že výrobca zväčšením displeja aj zvýšil rozlíšenie z qHD na HD, teda 720 x 1 280 px. Je postačujúce a nezaťažuje natoľko batériu, ako Full HD rozlíšenie.

Coolpad Porto S black 03a
ZDROJ | Coolpad

Zadná strana smartfónu Porto S je pevná, takže k batérii sa nedostanete. Zvýšenie jej kapacity na 2 000 mAh sa pozitívne odrazilo na jej výdrži. V plnej hernej záťaži dosahuje takmer 4,5 hodiny.

Coolpad Porto S black 13a
ZDROJ | Coolpad

To je veľmi solídny parameter, keďže som mal už aj smartfóny s oveľa silnejšími batériami a pritom rovnakou, alebo aj slabšou výdržou… Pri bežnom používaní som Porto S viackrát nabíjal až po cca 30-32 hodinách.

Coolpad Porto S black 12a
ZDROJ | Coolpad

Jedným z významných vylepšení a plusov tohto smartfónu je podpora Dual SIM režimu. Obe karty sa vkladajú do zásuvky na pravej strane, pričom SIM 1 s podporou LTE Cat4 je rozmeru Micro a SIM 2 rozmeru Nano.

Škoda ale, že slot SIM 2 je spoločný so slotom pre microSDHC kartu. Takže buď máte zo smartfónu Porto S „dvojsimkáč“, alebo klasiku s pamäťovou kartou.

Coolpad Porto S scr 03Coolpad Porto S scr 53Pri smartfóne Coolpad Porto S výrobca použil 4-jadrový procesor MediaTek MT6735P s grafikou Mali-T720 pri zachovanej 1 GB RAM a osem gigabajtovej flash pamäti. S bežným chodom systému Android 5.1, základnými funkciami a jednoduchými aplikáciami táto kombinácia výrazný problém nemala.

Coolpad Porto S scr 07Coolpad Porto S scr 52Pri vyššej záťaži však už ťahala za kratší koniec. Na náročné hry, obzvlášť multiplayerové, proste Porto S nie je stavaný. Pri pohľade na cenu a očakávanú cieľovú skupinu to ale určite nebude prekážkou.

Coolpad Porto S scr 28Coolpad Porto S scr 47Coolpad pri tomto smartfóne ubral na prednej webkamere. Jej rozlíšenie kleslo na 2 Mpx, čo využijú len nenároční selfisti. Naopak, hlavný 8 Mpx fotoaparát s AF a LED bleskom vytvára fotografie veľmi slušnej kvality. V tomto sa Porto S nepohoršilo.

Coolpad Porto S scr 23Coolpad Porto S scr 22Hoci mu chýba režim Pro s manuálnym nastavovaním parametrov, neabsentuje spoľahlivý režim HDR a poteší aj tzv. Živá fotografia (kombinácia statického obrázku s krátkym videom) alebo Časozber.

Coolpad Porto S scr 01Coolpad Porto S scr 02Aby ste sa s fotkami či videami mohli hneď podeliť na sociálnych sieťach, využijete nie len dátové pripojenie, ale aj siete Wi-Fi. Pri prenose súborov na krátku vzdialenosť, ale predovšetkým na pripojenie bezdrôtových slúchadiel, príde vhod Bluetooth.

Podpora NFC však chýba. Tak isto aj Infračervený port, ktorý ma pri modeli Porto milo prekvapil. S ovládaním domácej elektroniky sa teda nezahráte. Výrobca však pri smartfóne Porto S stavil na cenu. A tá je na našom trhu veľmi priaznivá.

Ak si zvyknete na noc vypínať svoj mobilný telefón, v Porto S môžete využiť plánované vypnutie a zapnutie, čo zatiaľ nie je samozrejmosťou u všetkých mobilných telefónov. Pri odblokovaní zamknutého displeja je okrem bežných možností k dispozícii aj hlasové odblokovanie.

Coolpad Porto S vzor 01

Coolpad Porto S má oproti predchodcovi väčší a jemnejší displej, silnejšiu batériu a podporu Dual SIM. Zameranie na nízku cenu sa odrazilo v slabšom výkone, iba 2 Mpx webkamere a konzervatívnejšom vzhľade. Od našej redakcie si vyslúžil ocenenie DOBRÁ CENA.

TECHBOX dobra cena

Coolpad Porto S

Cena 109,00 €
Veľkosť
143 x 72 x 7,6 mm, 126 g
Displej
5” IPS, 720 x 1 280 px, 62 x 111 mm, 294 PPI
Fotoaparát
8 Mpx, f/2.4, AF, LED, HDR, Živá fotografia, Krása tváre, Časozber, Snímanie gestom, HD video, 2 Mpx web kamera, f/2.4, Krása tváre, VGA video
Hardvér
MediaTek MT6735P, 4-jadr., 64bit, 1 GHz, Mali-T720, 1 GB RAM, 8 GB flash (3,94 GB dostupná) + microSDXC 64 GB, LTE Cat.4 (150/50 Mbps), GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 g/n, microUSB, Micro SIM + Nano SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 000 mAh
Softvér
Android 5.1.1, FM rádio, ES File Explorer, Záznamník, Zuimei Weather, Skype, Google apps
Cena
109,00 €

Komentáre k článku