Reklama

Canon PowerShot G1 X Mark III - mrňús s veľkým čipom a slušným výkonom

Števo Porubský
86 %
Canon po rokoch prekvapil nástupcom fotoaparátu série PowerShot G1 s dodatkom Mark III. Už tretia generácia top-end kompaktu poteší hlavne veľkým APS-C snímačom zo zrkadlovky či výborným spracovaním.

Výhody

  • Odolnosť voči vode a prachu
  • Veľký snímač zo zrkadlovky
  • Výborné výstupy

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Nepresné ostrenie
  • Slabá batéria

Canon sa akosi nechal inšpirovať konkurenčným výrobcom Sony, ktorý už roky do kompaktov dokáže vskutku vtrepávať obrie full-frame snímače, hoci v segmente high-end využíva „iba“ 1-palcové CMOS senzory.

PowerShot G1 X Mark III je ale prvým modelom Canonu, ktorý síce nemá full-frame snímač, ale aj APS-C snímač je určite krokom vpred. Na druhej strane, Canon doteraz v sérii PowerShot G používal 1,5″ snímače, ktoré sú len o čosi menšie, ako APS-C snímače. Konkrétne je ich plocha menšia o zhruba 21% (328,5 mm² vs 261,8 mm²).

Pri prvom, druhom i treťom pohľade na telo je každému jasné, že nejde o komapkt pre rodinné dovolenky. Niežeby to novinka nezvládla, no prvky zo zrkadloviek naznačujú, že ide o celkom inú triedu, a to nie len cenovú.

Špičkovo spracované telo je utesnené voči prachu aj vlhkosti, ponárať sa s ním do vody ale nemôžete. Jedine s vodovzdorným obalom. Kovové šasi je obalené v na dotyk príjemnej gume, rovnakej, akú Canon využíva pri svojich zrkadlovkách. Aj napriek malému prednému i zadnému gripu sa tak v ruke drží isto a celkom pohodlne. Možno až na niektoré tlačidlá a ovládacie prvky, ktoré kvôli zmenšovaniu museli tiež podstúpiť zmenšenie.

To je tak plusom i mínusom zároveň. Používateľ s veľkými rukami môže mať problém kŕčovitým stláčaním spúšte, komplikovaným ovládaním predného kolieska či tlačidlami vzadu, vrátane ovládacieho kolieska.

Čiastočne mi tu ale chýba tlačidlo na rýchlu zmenu citlivosti ISO. Keďže G1 X Mark III nemá žiadne Fn tlačidlo, zmeniť funkciu je možné iba dvom tlačidlám a to tlačidlu spustenia nahrávania videa, alebo tlačidlu pod ním. Tým môžete priradiť takmer akúkoľvek funkciu. Všetky ostatné funkcie (aj citlivosť) je ale možné meniť cez rýchle Quick menu.

Napriek tomu to Canon myslel dobre a všetky prvky sú vždy poruke. Canon dokonca vyhradil otočný volič aj pre kompenzáciu expozície. Tá je však iba od + do – 3 EV.

Celkom na nervy mi brnakalo tlačidlo ON/OFF, ktoré nikdy nefungovalo na prvý pokus. Nestačí sa ho iba stlačiť, ale na polsekundy podržať. Kto má ale pol sekundy keď chce okamžite fotiť? Zato vypnutie je okamžité, ledva sa tlačidla dotknete. Na 1 200-eurový kompakt mi to príde akési nedoriešené. Podobných excesov ale v novinke nájdeme niekoľko. Určite sa k nim dostaneme neskôr.

Zaujímavé na tele je chýbajúce tlačidlo pre vysúvanie blesku. Canon to vyriešil celkom šikovne, blesk stačí totiž iba mechanicky odklopiť. Miniatúrny blesk zároveň neprekáža akémukoľvek príslušenstvu v koľajničkách. Blesk ale prekvapivo nevie ovládať externé blesky.

Rovnako poteší aj plne výklopný 3-palcový dotykový displej s VGA rozlíšením a možnosťou využitia ako touchpadu pre výber ostriaceho bodu pri fotení cez hľadáčik. Má len jednu chybu, na priamom svetle na ňom toho veľa neuvidíte. Na takéto situácie sa ale hodí elektronický hľadáčik s príjemným rozlíšením 1 024 x 768 px, ktoré sledujete na OLED displeji. Hľadáčik má podľa výrobcu pokrývať 100% scény.

Počas používania mi ale vcelku prekážal veľmi citlivý snímač priblíženia, ktorý má na starosti prepínanie medzi displejmi. Často som totiž využíval touch focus na dotykovom displeji, no stačilo sa rukou iba priblížiť, alebo rýchlo prejsť okolo objektívu a ten sa hneď aktivoval. V nastaveniach som pritom možnosť úpravy citlivosti nenašiel.

Menu je prakticky rovnaké, aké môžete nájsť v EOS modeloch výrobcu. Odlišuje sa iba množstvom prvkov, ktoré môžete ovládať. Niežeby ich bolo málo, no oproti zrkadlovkám vyšších tried je ich podstatne menej.

Snímač je pod objektívom s logom Canonu, konkrétne ide o model s rozsahom 24 – 72 mm (po prepočte) a priemernou svetelnosťou f/2,8 – f/5,6. Prečo Canon zvolil tento objektív je záhadou, v ponuke kompaktov má predsa aj zaujímavejšie riešenie, napríklad v modeli G7 X Mark II. Pozitívom je, že objektív má závit pre filtre či clonu.

Druhou nevýhodou objektívu je minimálne vzdialenosť ostrenia. Zabudnite na akékoľvek makro zábery. Pri 24 mm je minimum 10 cm, pri 72 mm až 30 cm.

Jediným plusom pre makro je fakt, že pod objektívom je až 24,2 Mpx snímač, z ktorého nie je problém vyrezať v počítači akúkoľvek časť záberu. Snímač je totožný, aký Canon využíva v aktuálnych modeloch EOS 77D či EOS 80D. Snímač využíva technológiu Dual Pixel AF a 49 ostriacich bodov.

Na veľký snímač ich nie je veľa, no v praxi by mali postačovať na väčšinu situácií. Žiaľ, nestačia, presnejšie autofókus nestačí. Neraz sa mi stalo, že mal problém zaostriť zvolený predmet a to som nebol od neho bližšie, ako je minimálna ostriaca vzdialenosť.

Fotografie JPEG bez úprav z RAW priamo z aparátu. Fotky v plnej veľkosti získate otvorením záberu v novom okne/tabe.

Na druhej strane, po zaostrení dokázal záber vytvoriť na jednotku. V tomto mu niet veľmi čo vytknúť. Prirodzené podanie farieb, dobrý dynamický rozsah, výborné prekreslenie detailov, minimálny šum… Proste paráda. Veľký snímač má určite svoje výhody.

RAW->JPEG po úprave v Lightroome:

Plusom je tiež výborne spracované sledovanie objektu, ktorý označíte na displeji. Pohybujúci sa ľudia či zvieratá tak budú vždy ostré, so zvyšujúcou sa rýchlosťou ale klesá schopnosť aparátu sledovať daný objekt.

Poteší aj kontinuálne snímanie do 9 fps bez autofókus, resp. do 7 fps s preostrovaním. Maximom buffra je však iba 19 záberov, po ktorých si niekoľko sekúnd musíte počkať na uloženie na kartu.

Fotenie počas šera tiež nie je pre G1 X Mark III veľký problém, hoci šum uvidíte už pri ISO 3 200. Vlastne už pri ISO 1 600, ale len po priblížení a detailnom skúmaní záberov. Aj počas večerného fotenia novinke pomáha 4-kroková stabilizácia. Počas videa je aktivovaná 5-osová hybridná stabilizácia (hardvérová + softvérová).

Rovnako je veľmi vydarené aj video. To je možné natáčať ale len s Full HD rozlíšením. Na 4K Ultra HD video, ktoré už nájdete aj v smartfónoch strednej triedy (hoci v podpriemernej kvalite) ale už Canon nemyslel. Pritom vo vnútri je najnovší DIGIC 7 procesor, ktorému by to nemalo robiť žiadne problémy.

Rozlíšenie videa je možné nastaviť vo viacerých stupňoch, no to je asi všetko, čo v ňom nájdete. V menu nájdete aj možnosť snímania časozberných videí, nie však fotografií v plnom rozlíšení. Škoda. Vďaka výklopnému displeju je novinku možné použiť aj na vlogovanie, no chýbať vám bude určite 3,5 mm port pre mikrofón. Staviť tak budete musieť na externý mikrofón do koľajničiek.

K dispozícii je aj Wi-Fi b/g/n, ale aj NFC pre rýchle párovanie a dokonca aj Bluetooth 4.1 pre neustále pripojenie k zariadeniu. Vďaka tomu nemusíte pri fotení stále manuálne párovať G1 X Mark III so smartfónom či tabletom, fotoaparát sa vždy automaticky pripojí po zapnutí. Fotky sa potom do zariadenia prenášajú cez Wi-Fi.

S využívaním Wi-Fi ale rýchlo prídete na iný problém novinky a to miniatúrnu batériu. Výrobca udáva 200 záberov (CIPA) na jedno nabitie, čo môžem potvrdiť, no počas fotenia nemôžete natáčať video či byť pripojený k smartfónu. Výdrž okamžite klesá raketovým tempom. Na druhej strane musím pochváliť, že batériu je možné nabíjať za chodu zo záložného zdroja cez microUSB port. Nie je však možné nabíjať a zároveň fotiť či točiť video.

Hoci je Canon PowerShot G1X Mark III výborným kompaktom s nadpriemernými výstupmi, ťažko by som ho odporučil pre profesionála, ktorý by ho rád používal ako sekundárny fotoaparát. Má množstvo nevýhod a takmer vo všetkom sa približuje zrkadlovkám strednej triedy s podstatne nižšou cenou. Má ale aj svoje podstatné výhody, ako napríklad utesnené telo či malé rozmery. To v strednej triede nenájdete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.