Reklama

Canon EOS M50 - výborná stredná trieda za dobrú cenu

Števo Porubský
87 %
Canon predstavil EOS M50, svoju najnovšiu bezzrkadlovku, len koncom februára. Novinka ponúka APS-C snímač, Ultra HD video a pomerne malé rozmery. Aká je M50-tka v skutočnosti?

Výhody

  • malé rozmery a hmotnosť
  • bohatá výbava
  • slušná cena

Nevýhody

  • USB bez nabíjania
  • slabá výdrž
  • slabšie Ultra HD video

https://www.youtube.com/watch?v=EIH6OoFetLA

Canon M50 je hlavne malý. Príjemne ma prekvapilo, že aparát s APS-C snímačom zo zrkadlovky má pomerne kompaktné rozmery. Hoci je malý, v ruke sa drží veľmi dobre. Príjemne pogumovaný predný grip i zadná strana okolo zadného gripu pre palec ponúkajú držanie s istotou. Škoda, že sa k M50 nedá dokúpiť samostatný grip pre ľudí s veľkými rukami, príp. s ďalšou batériou.

Budem trochu predbiehať, no v prípade M50-tky som bol najviac sklamaný z veľmi slabej výdrže batérie. Našťastie boli v testovacom balení batérie dve, takže som v prípade nutnosti mohol batériu vymeniť a fungovať ďalej.

S batériou tiež súvisí nezmyselné obmedzenie možnosti nabíjania batérie cez microUSB port v aparáte. Pri presunoch by som si mohol bez problémov nabiť batériu z powerbanky a neriešiť či to vydrží, alebo nie. Navyše musíte so sebou vláčiť samostatnú nabíjačku a sieťový kábel. Škoda, že to inžinieri Canonu nedomysleli.

Ak ste zachytili fotogalériu z Macedónska a náhodou ste boli v Skopje, možno vám tam chýbali nejaké známe „pamiatky“. Dôvod? Vybitá batéria, druhá ostala na hoteli, veď som len vybehol do mesta. Odporúčam preto bez druhej batérie nechodiť.

Pozrite si

Prešli sme Macedónsko s novým Canonom EOS M50

Týmto ale významné výčitky voči M50-tke končia. Telo je spracované na jednotku, hoci je z plastu, voči tomu nemám žiadne výhrady. Z prednej strany nechýba AF svetlo, stereo mikrofón či manuálne výklopný blesk. Ak by nestačil (väčšinou nestačí), využiť môžete aj externý zasunutím do koľajničiek.

Z hornej strany nehľadajte info displej ako na zrkadlovkách či drahších modeloch. Vyvoláte ho ale jednoducho na hlavnom displeji vzadu.

Pod palcom, presnejšie ukazovákom máte spúšť s kruhovým voličom okolo, spúšť pre video, ktorá ale mohla byť o čosi výraznejšie vystúpená, M-Fn funkčné tlačidlo a jog dial s klasickými PASM režimami, ale aj režimom Hybridné Auto pre vytváranie krátkych videofotiek.

Na zadnej strane je okrem plne výklopného dotykového displeja so slušným WVGA rozlíšením a dobrou viditeľnosťou na priamom slnku viacero ovládacích tlačidiel, ktoré poznáte z iných modelov výrobcu. Hoci sú celkom miniatúrne, ovládajú sa dobre, vrátane viacsmerného tlačidla, ktoré má malé výstupy pre lepšie nahmatanie.

Aj tak aj najčastejšie budete používať dotykový displej, je totiž prudko návykový. Nastaviť cezeň je možné prakticky všetko, okrem režimu snímania.

V prípade, že príliš jasné počasie znepríjemní sledovanie displeja, môžete využiť jemný elektronický hľadáčik s OLED displejom. Počas toho je možné využívať dotykový vrstvu hlavného displeja na výber ostriaceho bodu/bodov.

V ľavej časti aparátu je ukrytý 3,5 mm audio port pre pripojenie mikrofónu. V kombinácii s plne výklopným displejom je M50 výborný aparát pre videoblogerov alebo selfie maniakov.

Na opačnej strane sú microUSB a microHDMI porty. HDMI ponúka rovno aj HDR výstup. Slot na SDXC kartu nájdete v spodnej časti pri batérii. Tá má mimochodom 875 mAh a 6,3 Wh.

A aký je rozdiel medzi M50 a ďalšími modelmi Canonu? Pozrite si šikovnú tabuľku od Canonu so všetkými hlavnými rozdielmi.

Zdroj | Canon

Z tabuľky je jasné, že M50 má viacero nových prvkov. Tým najzásadnejším je vylepšený APS-C CMOS snímač s rozlíšením 24,1 Mpx (ostatné modely EOS M majú 24,2 Mpx). Aj tento pracuje s technológiou Dual Pixel AF, ktorá sa osvedčila v mnohých ďalších modeloch výrobcu, no Canon rozšíril oblasť autofókusu, čím sa zväčšil počes ostriacich bodov na 143, resp. 99 podľa konkrétneho objektívu.

Rozšírená plocha ostrenia využíva samozrejme Dual Pixel AF. To je inak extrémne rýchle a účinné. Iba minimum fotiek som vyhodil kvôli tomu, že M50 zaostril zle.

Samozrejmosťou je tak špičkové trackovanie pohybujúcich sa objektov (primeranou rýchlosťou). Poteší aj autofókus s detekciou oka (v AF-S), takže M50 vždy ostrí na oko. Ide jej to pritom veľmi dobre, hoci portrétov som počas testovania veľa nefotil.

Novinkou vo vnútri je aj úplne nový procesor DIGIC 8. Ten má byť rýchlejší a lepšie spracovávať obraz. Počas testu som nemal k dispozícii model s DIGIC 7, takže priame porovnanie nie je možné, no vo výsledku sú fotografie veľmi vydarené.

Všetky zábery sú pritom vytvorené s 22mm (35,2 mm po prepočte) objektívom s f/2,0. Na záberoch priamo z M50-tky bola viditeľná výraznejšia vinetácia, čo vidieť na JPEG bez úprav, Lightroom ju ale pohodlne a bez problémov eliminoval.

JPEG zábery bez úprav (pre plnú veľkosť záberu stačí konkrétny obrázok otvoriť v novom okne, alebo tabe):

JPEG zábery vyvolané z RAW po úprave:

Aj vďaka výkonnejšiemu procesoru je M50-tka schopná fotiť rýchlosťou 10 fps s AF-S alebo 7,4 fps v AF-C. Žiaľ, buffer má pri 10 fps snímaní kapacitu len na 10 RAW alebo 33 JPEG záberov, resp. 47 JPEG záverov pri 7,4 fps snímaní.

Canon EOS M50 je zároveň prvým fotoaparátom výrobcu, ktorý podporuje 14-bitový súborový formát RAW CR3. Okrem iného má ale aj nový formát C-RAW, ktorý šetrí zhruba 30-40% miesta na karte, pričom kvalita fotografií tým nemá utrpieť.

Nechýba mu automatická optimalizácia jasu (Auto Lighting Optimiser), digitálna optimalizácia vlastností objektívu (Digital Lens Optimiser) alebo vylepšovanie kresby v oblastiach s vysokým jasom (Highlight Tone Priority).

Poteší aj potlačenie šumu pri vysokých citlivostiach ISO. Citlivosť pritom oproti súrodencom zo série EOS M narástla až na ISO 51 200. Pre mňa osobne je hranicou ISO 12 800, kedy už šum vidieť pomerne výrazne, ISO 6 400 je na tom ale stále dobre.

Prekvapila ma kvalita záberov počas noci. Aj keď EOS M50 nemá stabilizovaný snímač a používa iba digitálnu stabilizáciu, vďaka vysokej citlivosti a mnohých softvérovým vylepšeniam som bol schopný fotiť aj v noci pokojne aj z ruky.

Novinkou Canonu EOS M50 je tiež možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 24/25 fps. Dátový tok IPB videa je zhruba 100 Mbit/s. Žiaľ, kvalita výstupu je na to, že má ísť o 4K UHD video pomerne biedna. M50-tka zle preostruje, obraz je kolísavý v závislosti od pohybu a ani farby nie sú ako by človek čakal. Navyše je viditeľný výrazný crop z čipu, z 22 mm objektívu som mal zhruba 40 mm aj to ešte pred prepočtom.

Snáď to vylepší nový firmvér, hardvérovo je M50 na 4K UHD pripravená veľmi slušne. Mimochodom, Ultra HD video je možné natáčať iba v režime Video. V ostatných režimoch je maximom Full HD video.

Okrem Ultra HD a Full HD videa je možné snímať aj 100 fps videá v HD rozlíšení. Full HD má maximum 60 fps. To je inak omnoho lepšie, ako v prípade Ultra HD videa.

Ovládanie a softvérová výbava novinky je klasika od Canonu. Ak ste doteraz používali Canon, určite sa nestratíte. Záložkové menu je prehľadné, ovláda je rýchlo a bez zdržiavania. V menu nájdete funkcie ako Kreatívny asistent, pomocou ktorého je možné priamo v aparáte rýchlo upravovať fotky (tón farby, kontrast, sýtosť…).

Softvér má ale stále nejaké detské chyby. Napríklad pri prehrávaní videofotiek z režimu Hybridné Auto sa dookola prehrávala prvá videofotka. Sú to drobnosti, ktoré Canon môže ale vyladiť navým firmvérom.

Canon EOS M50 je možné používať so všetkými objektívmi s bajonetom EF-M, s pomocou adaptéra je ale možné využiť všetky ostatné Canon objektívy.

Wi-Fi modul v kombinácii s NFC je praktická pomôcka pre tých, ktorí už nemajú v notebooku slot na SD kartu. Stačí si stiahnuť Image Transfer Utility a môžete Wi-Fi využiť na prenos dát medzi aparátom a počítačom. Samozrejmosťou je však aj mobilná appka Canon Camera Connect na vzdialené ovládanie cez Bluetooth. Do smartfónu je možné prenášať iba fotografie.

Canon EOS M50 je vydareným a cenovo dostupným CSC fotoaparátom, ktorý ocenia nenároční používatelia, ktorí nechcú so sebou vláčiť veľkú zrkadlovku, ale chcú mať spomienky nafotené či natočené vo výbornej kvalite. Nebyť slabej výdrže a zatiaľ nie veľmi vydareného Ultra HD videa, bol by EOS M50 vo svojej triede neprekonateľný. Takto patrí skôr k tým výnimočnejším kúskom.

Aj preto si Canon EOS M50 zaslúži ocenenie Dobrá cena…

Fotoaparát Canon EOS M50 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.