Bowers & Wilkins PX – návykový bezdrôtový komfort

Hoci sa britský výrobca kultových high-end produktov dlho sústreďoval na produkciu robustnejších audiofilských klenotov – spomeňme na ikonické „špirálovité“ reproduktory Nautilus – medzi prvými vycítil aj zmenu spotrebiteľských preferencií spojenú s fenoménom mobility.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • Kvalitné ergonomické spracovanie
  • Detailný, vyvážený zvuk a HD audio aj bezdrôtovo
  • Účinný systém potlačenia šumu
  • Pôsobivá výdrž batérie

Nevýhody

  • Rýchly prechod do stand-by režimu pri odložení
  • Vyššia cena

Jednou vetou

Bowers & Wilkins PX sú Bluetooth slúchadlá s aktívnym potlačením šumu, ktoré hravo zvládnu aj zvuk z kategórie HD audio.

Už pred desiatimi rokmi so svojím reproduktorom Zeppelin a neskôr so Zeppelin Wireless posunul latku celého trhového segmentu zariadení na počúvanie hudby z mobilov.

Toto déja-vu sa zopakovalo aj pri uvedení bezdrôtových slúchadiel P7 Wireless z dielne vývojárov prémiovej rady reproduktorov 800 Series Diamond. Teraz prichádza opäť pri predstavení novinky, bezdrôtových slúchadiel PX.

HD audio cez Bluetooth? So slúchadlami B&W PX áno!

Nové slúchadlá Bowers & Wilkins PX nezaprú 50 rokov špičkového akustického inžinierstva, ale integrujú zároveň najmodernejšie technológie, vrátane inteligentného detektora polohy a sofistikovaného systému na aktívne potláčanie šumu a hluku.

Pozrite siBowers & Wilkins Zeppelin Wireless – Hi-Fi vzducholoď s perfektným zvukom

Na tejto technológii si výrobca zvlášť zakladá a treba povedať, že patrí medzi najprepracovanejšie. Tak ako ostatné funkcie, aj potlačenie hluku si môžete nastaviť pomocou aplikácie Bowers & Wilkins Headphones.

To, že musíte mať zapnuté Bluetooth pripojenie a slúchadlá musia byť spárované s vašim smartfónom, je logické. Menej pochopiteľné je, že aplikácia pre svoje spustenie vyžaduje aj povolenie GPS. Zmysel tejto podmienky z hľadiska jej fungovania je nejasný.

V aplikácii však môžete nastaviť jeden z trojice filtrov na adaptívne potlačenie šumu (ANC) – kancelária, mesto, alebo letový režim. Okrem toho je k dispozícii aj nastavenie hlasitosti zvukov z okolitého prostredia.

Slúchadlá ich dokážu potlačiť celkom slušne (najsilnejšie v letovom režime), z hľadiska bezpečnosti však nie je rozumné, najmä v mestskom prostredí, utlmiť tieto zvuky úplne.

ZDROJ | B&W

Ďalšou funkciou, ktorú môžete v aplikácii aktivovať, alebo vypnúť, je senzor nasadenia (Wear sensor). Slúchadlá pri jeho zapnutí vedia identifikovať, či ich máte na ušiach, alebo ste ich zložili, prípadne len posunuli na hlave mimo uší.

V takom prípade automaticky prerušia prehrávanie. Pri položení na stôl, alebo inú podložku sa po dlhšej dobe nečinnosti automaticky vypnú, aby sa šetrila batéria. Citlivosť senzora je nastaviteľná v troch stupňoch.

https://www.youtube.com/watch?v=pshA7_w7eV0

Mimochodom, výdrž batérie je pri slúchadlách B&W PX na veľmi slušnej úrovni. Pri bezdrôtovom posluchu so zapnutým potlačením šumu vydržia hrať 22 hodín, pri vypnutom ANC dokonca  až 29 hodín.

Slúchadlá PX môžete k zdroju hudby pripojiť aj dodávaným, alebo iným audio káblom s 3,5 mm jackom. V takom prípade dokážu fungovať na jedno nabitie ešte dlhšie – 33 hodín so zapnutým ANC, alebo až 50 hodín bez potlačenia šumu.

Pozrite siBowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Na samotné používanie slúchadiel aplikáciu v smartfóne nepotrebujete, ale pokiaľ si ju zapnete, v hornej časti displeja vám ukáže percentuálny stav zásoby energie v batérii.

Nabíjanie batérie prebieha prostredníctvom dodávaného kábla  USB-A / USB-C. Ten po pripojení do USB portu počítača funguje ako USB-C audio. Hudbu z počítača tak môžete prehrávať aj cez tento kábel s dĺžkou 1,2m.

Ale bezdrôtové slúchadlá sú najmä o slobode pohybu. Aby sprostredkovali hudbu vysokej kvality aj vzduchom, dostali do vienka najnovšiu technológiu Bluetooth 4.1 s kodekom aptX HD pre najlepšie možné bezdrôtové pripojenie.

Kodek aptX HD podporuje LPCM audio dáta v rozlíšení 48kHz / 24bit , takže so slúchadlami PX si budete môcť užívať HD audio vo vyššej kvalite, než poskytuje záznam CD.

Premyslené do detailov

Dizajn a spracovanie nenecháva priestor na pochybnosti – PX predstavujú nadštandardný produkt. Vnútorná strana mušlí a spodná časť náhlavného mosta je čalúnená jemnou kožou pre príjemné nosenie. Vydržíte tak počúvať aj dlhé hodiny. Vonkajšie plochy sú z kovu a látky s povrchovou textúrou, ktorá zaistí bezpečné uchopenie a manipuláciu.

Držiaky mušlí umožňujú ich natočenie do jednej roviny. Chráni to slúchadlá pred mechanickým poškodením pri položení, ale aj pri prenášaní, a uľahčuje ich transport. Na tento účel je súčasťou výbavy kapsička zo syntetickej tkaniny.

Pohodlná čierna brašna, ktorá slúchadlá chráni a zároveň má vnútorné vrecko, kam môžete schovať káble pre audio, aj USB pripojenie, je vybavená praktickým uzáverom s magnetickými príchytkami.

Výsuvný mechanizmus držiakov poslúži na individuálnu úpravu rozmerov slúchadiel, aby každému optimálne sadli na uši. Za ergonómiu si B&W zaslúži pochvalu. Všetky ovládacie prvky sú sústredené na obvode pravej ušnice, tak aby sa dali pohodlne ovládať jednou rukou aj v nasadenej polohe.

Od spodku smerom hore tu nájdeme mikrofón na telefonovanie, USB-C konektor, 3,5 mm audio jack, multifunkčnú LED kontrolku, tlačidlo zapnutia/vypnutia/BT párovania, tlačidlo šumového filtra a tlačidlá na uberanie a pridávanie hlasitosti, medzi ktorými sa nachádza tlačidlo prehrávania/pauzy. Je mierne vyčnievajúce, aby sa dalo spoľahlivo nahmatať.

Pozrite siSlúchadlá od Denonu pre hudobných nadšencov majú drevenú ozvučnicu

Tlačidlá sú väčšinou multifunkčné. Tlačidlom Play/Pause tak môžeme nielen spustiť a prerušiť prehrávanie, ale 2 stlačenia posunú prehrávač na nasledujúcu a 3 stlačenia na predchádzajúcu skladbu v playliste. Môžeme ním taktiež prijať/ukončiť, alebo pri stlačení a podržaní aj odmietnuť telefonický hovor na svojom smartfóne.

ZDROJ | B&W

Takisto manipuláciou s tlačidlom Bluetooth môžeme zapnúť a zrušiť Bluetooth konektivitu, spustiť párovanie, alebo pripojiť slúchadlá k posledne spárovanému zariadeniu. Ruchový filter však môžeme tlačidlom na slúchadlách len zapnúť (aktivuje sa posledné nastavené prostredie) a deaktivovať. Voľba druhu prostredia je k dispozícii len v aplikácii.

Multifunkčná je aj signalizačná LED kontrolka, ktorá dokáže sprostredkovať až 11 rôznych informácií, podľa farby svetla (modrá, červená, zelená, žltá a biela) a blikania, či súvislého svitu.

ZDROJ | B&W

O reprodukciu sa starajú dva 40 mm širokopásmové meniče s frekvenčnou odozvou 10 Hz až 20 kHz, zabezpečujúce čistý a realistický zvukový prejav s nelineárnym skreslením menej ako 0,3% (1KHz/10mW). Citlivosť slúchadiel je 111dB/V pri 1kHz.

Zvuk a používateľský komfort

Gyroskopický snímač polohy v každom slúchadle pre Wear sensor vám umožní automaticky pozastaviť a opäť prehrávať hudbu, čo je funkcia, na ktorú si možno budete musieť chvíľu zvykať.

Keď zložíte slúchadlá z hlavy, prehrávanie sa automaticky pozastaví, ale pri odložení na stôl, alebo inú podložku sa za krátku chvíľu vypnú do pohotovostného režimu.

Ak sa po pár minútach k slúchadlám vrátite a nasadíte si ich opäť na hlavu, PX párkrát zapípajú, prebudia sa a začnú hrať bez nutnosti ďalšej manipulácie.

„Pauzovanie“ však funguje aj v prípade, že slúchadlá len posuniete kúsok z uší a necháte ich na hlave. Vtedy možno využijete možnosť nastavenia citlivosti senzora v aplikácii. Okrem prehrávača hudby takto dokážu slúchadlá ovládať aj multimediálne prehrávače, čo príde vhod pri pozeraní filmov. Vyskúšali sme ich s prehrávačom VLC player.

Pozrite siHľadáme Bluetooth slúchadlá roka 2017

A aký je samotný zvukový prejav B&W PX? Už samotný rozsah zvukovej odozvy naznačuje, že si dobre poradia s celým počuteľným spektrom. Po ich vyskúšaní budete určite súhlasiť, že dokážu hudbu interpretovať čistým a vyrovnaným spôsobom, s dôrazom na najjemnejšie zvukové detaily.

Pomáha tomu samozrejme aj vylepšený kodek aptX HD, preto najlepší zážitok dosiahnete pri prehrávaní bezstratových súborov, ale dobre znejú aj staré, osvedčené MP3. Divergencie od Collegium Musicum dajú obvykle slúchadlám, ale aj reproduktorom poriadne „zabrať“, pre ich spektrálnu a žánrovú rozmanitosť.

Nové Bluetooth slúchadlá PX od Bowers & Wilkins si však s týmto dvojalbumom poradili bez „straty desiatky“. Digitálne, aj akustické strunové, aj dychové  nástroje vykreslili perfektne, rovnako ako eskapády bicích.

Príjemným zážitkom bolo aj sledovanie filmov, aj keď v tomto prípade sa pochopiteľne musíte uspokojiť s dvojkanálovým zvukovým sprievodom.

Precízne spracovanie, sofistikovaný algoritmus na potlačenie šumu, či vyrovnaný zvukový prejav so zdokonaleným bezdrôtovým prenosom audiosúborov robia zo slúchadiel B&W PX dobrú voľbu pre každého hudobného nadšenca, nielen na cesty.

V porovnaní so slúchadlami do ucha, ktoré sú pri smartfónoch také populárne, ale aj oproti bezdrôtovým slúchadlám od konkurencie, majú tieto slúchadlá jednoznačne navrch. Nie je preto náhoda, že získali aj ocenenie prestížneho audiofilského magazínu WHAT HI*FI? ako „Najlepšie bezdrôtové slúchadlá nad 300 libier“. Od nás si slúchadlá tiež odnášajú ocenenie TIP REDAKCIE.

Na Slovensku slúchadlá Bowers & Wilkins PX kúpite za 399 € v šedom, alebo zlatom spracovaní.

Komentáre k článku