Bluetooth slúchadlá B&O Beoplay E6 sú drahé, ale špičkové

Bang & Olufsen Beoplay E6 vylepšili už dvojročné štuple Beoplay H5, ktoré boli prvotinou dánskeho výrobcu. Novinka už na prvý pohľad ponúka čosi nové, hoci napríklad látkový kábel ostal zachovaný.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • výborná ergonómia
  • špičkový zvuk
  • odolnosť voči potu

Nevýhody

  • vyššia cena
  • chýba NFC
  • pre niekoho krátka výdrž

Jednou vetou

Bang & Olufsen Beoplay E6 nesklamali a držia latku, ktorá sa od dánskeho výrobcu už akosi očakáva, stále celkom vysoko.

Dánsky Bang & Olufsen začiatkom septembra predstavil svoje nové Bluetooth štupľové slúchadlá nielen na športovanie. Model Beoplay E6 je ako väčšina slúchadiel od B&O veľmi strohá čo sa týka dizajnu, ale bohatá po stránke výbavy.

Tým nechcem povedať, že by bol dizajn zlý. Naopak, B&O a jeho dizajnéri sa držia starého známeho – v jednoduchosti je krása. A tak aj tento model, ktorý na prvý pohľad pôsobí jednoducho má viacero zaujímavých vychytávok.

Čierny krúžok s logom B&O slúži na spojenie kábla slúchadiel za krkom pre tých, ktorým by bol veľký.

Napríklad na kábli, ktorý spája slúchadlá sú akési dva prvky. V jednom sú zabudované tri tlačidlá na ovládanie slúchadiel, bez popisu.

Druhý prvok slúži na celkom bezpečné pripojenie nabíjacej kolísky. Tá má veľkú výhodu v tom, že slúchadlá nabíjate aj počas počúvania, no na druhej strane si ju nemôžte pred tripom zabudnúť zbaliť, inak si slúchadlá nenabijete. Všetko má svoje pre a proti. Viac sa ale prikláňam k tomu pozitívnemu, že slúchadlá nabijete aj počas počúvania hudby. To mnohé bezdrôtové slúchadlá nevedia.

Praktické sú aj magnety v slúchadlách, ktoré v prípade nepoužívania držia slúchadlá pri sebe na krku. Vytvoria z nich akýsi náhrdelník. Navyše, pri spojení magnetov sa slúchadlá automaticky vypnú! Šikovné.

Do pozitív by som určite zaradil aj spracovanie. To je špičkové. Už na prvý dotyk máte pocit, že výrobca si dal záležať. Vcelku aj musel, pretože Beoplay E6 majú zvládať odolávať potu a slzám, sú teda odolné voči ošpliechaniu vodou.

Aj preto môžu byť ideálnym spoločníkom pre športovcov. Aby pritom dobre držali v ušiach a nevypadli, v balení je široké spektrum náhradných štupľov. Tie sa dajú vymeniť v priebehu pár sekúnd. Takto si ktokoľvek, dokonca aj ja s divnými ušami, v ktorých nikdy žiadne štupľové slúchadlá poriadne nesedeli, vybrať individuálnu kombináciu štupľov.

Ktorý z tých väčších nadstavcov dať kam je jednoduché. Na jednom slúchadle je o jednu dierku viac. V nej je stavová dióda. Na čo slúži druhá miniatúrna dierka na oboch slúchadlách nie je známe, možno ide o akýsi bassreflex otvor.

Výsledkom je, že ani pri skákaní mi nedokázali Beoplay E6 vypadnúť z uší. Bang & Olufsen si dali záležať. Trošku mi prekážal ale látkový kábel, ktorý v prvých dňoch nosenia trochu škriabal, no časom som si zvykol a vôbec ho nevnímal. Naopak, ocenil som skôr to, že sa vďaka takémuto materiálu vôbec slúchadlá nezamotávali.

K smartfónu sa slúchadlá pripájajú pomocou Bluetooth 4.2, škoda však, že bez pomocou NFC. Zvuk v závislosti od zdroja a jeho vzdialenosti je kvalitný. Samozrejme, čím ďalej budete od zdroja (napr. notebook v práci či doma), tým horší prenos bude, no pri bežnom používaní nemáte mať prečo problémy. Počas vyše 2 týždňov používania niekoľko desiatok až hodín denne som nemal problém ani pri spojení s MacBookom, ani s Android smartfónom.

Samozrejmosťou u B&O produktu je aj mobilná appka. Cez tú je možné ovládať síce iba základ, ale poteší možné vyšperkovanie nastavení ekvalizéra pomocou preddefinovaných profilov. B&O funkciu nazýva Tonetouch, pričom pomocou dotyku si upravíte nastavenia zvuku podľa vlastných preferencií.

Hoci ide o slúchadlá s celkovou hmotnosťou len 21 gramov, zabudovaná batéria vydrží pohodlne 4 a viac hodín. Na 5 hodín, ktoré tvrdí výrobca som sa síce nikdy nedostal, no prekonať 4 hodiny nebol žiadny problém. Navyše vďaka nabíjaniu za chodu je možné napríklad v práci Beoplay E6 nabíjať a cestou domov či pri večernom cvičení nemáte žiadny problém.

Po zvukovej stránke sú slúchadlá špičkové. Nechýbali mi ani hlboké, ani vysoké tóny, stredy taktiež nezanikali, ani neprehlušovali ostatné zložky hudby. Presety v Tonetouch som síce nepoužíval, no ak počúvate jeden typ hudby, možno si medzi nimi nájdete ten, ktorý ju ešte vylepší.

O zvuk sa stará dvojica 6,4 mm meničov s rozsahom 20 – 20 000 Hz s 113 dB SPL. Tie podávajú úctyhodný výkon, ktorému niet veľmi čo vytknúť. Zvuk je výborný či už počúvate basové skladby pre poriadne nabudenie pri namáhavom cvičení, ale aj relaxačné skladby s jemnými tónmi napríklad pri jóge.

Bang & Olufsen Beoplay E6 nesklamali a držia latku, ktorá sa od dánskeho výrobcu očakáva, stále celkom vysoko. A to nielen čo sa týka zvuku, ale aj ergonómie. Nanešťastie je latka nastavená celkom vysoko aj pre koncovú cenu. Takmer 300 € za štupľové bezdrôtové slúchadlá je dosť.

Aj napriek tomu si ale od nás slúchadlá zaslúžia ocenenie Tip redakcie.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si slúchadlá Bang & Olufsen Beoplay E6 na splátky. Ak ich splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.

Komentáre k článku