BMW 750Li xDrive Limousine – nebudete chcieť vystúpiť

Nové BMW radu 7 opäť posunulo technologické hranice prémiových automobilov o poriadny kus ďalej. Dostanete k nemu kľúč s displejom, ovládate takmer všetko dotykom, prvýkrát prichádzajú aj gestá a nechýbajú laserové svetlá. Navyše nebudete si vedieť vybrať, či chcete sedieť vpredu alebo vzadu!

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • komfort a jazdné vlastnosti
  • BMW Touch Command tablet
  • Display Key s displejom a ovládaním funkcií
  • Head Up displej a jeho možnosti zobrazenia

Nevýhody

  • obmedzené množstvo online aplikácií
  • chýba CarPlay a Android Auto
  • umiestnenie cúvacej kamery
  • dosah kľúča Display Key

Jednou vetou

BMW opäť ukázalo, že si s technológiami rozumie a sami sme zvedaví, či sa ovládanie gestami stane štandardom alebo či budeme vo vreckách nosiť kľúč s displejom.

Ak niekto posúva hranice technológií v automobilovom priemysle, tak sú to nemecké prémiové automobilky. A ako vieme, to najlepšie sa vždy najskôr objaví v najvyšších modeloch.

Nové BMW radu 7 je dokonalou ukážkou toho, čo je dnes možné ponúknuť nielen šoférovi, ale i spolujazdcom. Prvé, čo dostanete do rúk, je nový inteligentný kľúč, ktorý sa prvýkrát objavil v BMW i8.

BMW Display Key je ako malý smartfón. Ponúka farebný dotykový displej a môžete s ním ovládať vybrané funkcie 7-čky.

BMW 750 Li_17

Viete si skontrolovať uzamknutie auta, zatvorené okná, ale i stav vybraných kvapalín či stav nádrže a dojazd. Najviac som si však užíval diaľkové ovládanie nezávislého kúrenia aj s časovaním.

Ak viete, že trebárs o 19.00 hod pôjdete autom, jednoducho si na daný čas nastavíte teplotu v aute. Kľúč však s autom nekomunikuje prostredníctvom mobilnej dátovej siete, ale len cez Wi-Fi automobilu.

Pozrite si7 TOP TECH vychytávok nového BMW 7

BMW 750 Li_52

To je však nevýhoda, ak ste od auta ďalej, nemôžete ovládať žiadnu z funkcií. Navyše si budete musieť zvykať na nabíjanie svojho kľúča. BMW našťastie použilo štandardný microUSB konektor a kľúč je možné nabíjať aj bezdrôtovo.

Môžete tak urobiť priamo v lakťovej opierke, kde si kľudne bezdrôtovo nabijete aj váš smartfón. Obával som sa, že to bude podobné ako s inteligentnými hodinkami a budete musieť zaspávať s kľúčom na nabíjačke.

Poteším vás, kľúč vám vydrží kľudne aj týždeň. Prostredníctvom kľúča je možné v BMW 7 ovládať aj parkovanie. Testovaný model v cene 168 886 € napriek bohatej príplatkovej výbave však túto možnosť nemal.

Dizajn sa vydaril. Presne takto si predstavujem luxusný sedan, ktorý pôsobí majestátne, no zároveň mu nechýbajú dynamické krivky. Pri testovanej benzínovej motorizácii s výkonom 449 koní však budú ostatní vodiči vidieť len zadnú časť sedmičky.

Auto je navyše obratné, ako trojka, veľkosť pocítite len keď sa pozriete dozadu a uvidíte ten obrovský priestor, ktorý so sebou vozíte.

BMW 750 Li_16Výhodou je rozhodne pohon xDrive s natáčaním zadných kolies, ale i množstvo technológií, ktoré zabezpečia dokonalý komfort jazdy vrátane funkcie Adaptive Mode prispôsobujúcej riadenie, podvozka, prevodovky či tlmičov aktuálnej situácii na ceste.

Dokonca komunikuje s navigáciou a predvída zákruty, tunely a podobne. Výkonný benzínový motor si zoberie viac ako 11 litrov paliva na 100 km. O optimálnu spotrebu sa stará aj taká vychytávka, akou sú klapky v obličkách s automatickým zatváraním sa.

BMW 750 Li_10

Prekážať vám však bude malá palivová nádrž, ktorú budete musieť dopĺňať každých 500 kilometrov. So zmenou jazdných režimov sa mení aj grafika prístrojového panela, ktorému dominuje obrovský plne grafický displej.

Zvedavý som bol na LED diaľkové svetlá s laserovým modulom BMW Laserlight. Ak ste si mysleli, že s najlepšími LED svetlami vidíte nechutne ďaleko, tak v BMW vidíte dvakrát ďalej.

BMW 750 Li_11

Dosvietia až do vzdialenosti 600 metrov a najmä na rovine mimo obce nebudete chcieť veriť, že šoférujete v noci. Extrémna viditeľnosť bola veľmi príjemným prekvapením. Navyše studené biele svetlo neunaví ani vaše oči.

Výhodou je aj adaptívne prispôsobenie sa svetiel situácii na ceste, jednoducho autá v protismere systém Selective Beam krásne „vyreže“. Ak si priplatíte aj za BMW Night Vision s rozpoznávaním osôb, cestu v noci budete milovať a bude maximálne bezpečná.

Pozrite siBMW ALPINA B7 – superšport alebo limuzína? Oboje!

BMW 750 Li_21

BMW 7 ma však dostalo aj vo vnútri. Kvalitu spracovania vidíte v každom detaile. Chcel by som vidieť počet elektromotorčekov inštalovaných v aute, rozhodne ich nie je menej ako 50! Všetko dokážete ovládať elektronicky. Testovaná predĺžená verzia obsahovala aj balík Executive Lounge, jazdu vzadu si tak budete neskutočne užívať.

BMW 750 Li_27

Masážne sedadlá s nastavením komfortného sedenia, kde je možné si sklopiť aj sedadlo spolujazdca a vyklopiť si opierku na nohy. Proste „ležíte“ si vzadu, pričom môžete pozerať na 10-palcovom displeji váš obľúbený film z Blu-ray prehrávača či TV. Nechýba ani HDMI konektor napríklad pre pripojenie hernej konzoly.

BMW 750 Li_74
Sedieť vzadu vďaka výbave Executive Lounge je pôžitok. Môžete si odsunúť sedadlo spolujazdca, vyložiť nohy, zapnúť masáž a naplno si vychutnávať multimediálnu výbavu.

Všetko viete ovládať cez 7-palcový BMW Touch Command tablet, ktorý dodal Samsung. Ide v podstate o bežný Android tablet s BMW aplikáciou, ktorý má špeciálne ochranné puzdro a je integrovaný do zadného tunela medzi sedadlami. Tablet je samozrejme vyberateľný, stačí stlačiť tlačidlo, systém vám ho odpojí z nabíjačky a vysunie.

Pozrite si7 TOP TECH vychytávok nového BMW 7

BMW 750 Li_62

Cez tablet viete ovládať všetky slnečné clony, osvetlenie interiéru, multimédiá a samozrejme môžete využívať aj bežné Android aplikácie. Internet si v automobile vytvoríte vlastnou dátovou SIM kartou vďaka špeciálnemu modulu.

BMW 750 Li_55

Pre rôzne funkcie navigačného systému Professional je však v 7-čke integrovaná aj ďalšia dátová karta. Nechýba dokonca ani sklápací stolík, takže vzadu máte k dispozícii plnohodnotnú kanceláriu. Osobne milujem osvetlenie, a to čo dostanete v BMW 7 sú jednoducho orgie.

BMW 750 Li_68

BMW 750 Li_71
Počas jazdy môžete využívať aj sklápací stolík či veľké 10-palcové displeje multimediálneho systému s Blu-ray a TV.
BMW 750 Li_64
Pre zabezpečenie mobilného dátového pripojenia pre zadných pasažierov slúži špeciálny adaptér s možnosťou vložiť si vlastnú SIM kartu.

Osvetlenie bočných dverí či prístrojovej dosky s možnosťou zmeny 6 farieb dopĺňa ambientné osvetlenie stredového stĺpika v štýle limuzín, osvetlenie panoramatickej strechy Sky Lounge a dokonca sú efektne osvetlené aj reproduktory špičkového Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System. Dokonca aj logo výrobcu reproduktorov na palubnej doske svieti. Nádhera!

BMW 750 Li_67

Novinkou je aj dotykový hlavný širokouhlý displej navigačného systému Professional, ktorý som však používal minimálne. Je dosť ďaleko na to, aby jeho ovládanie dotykom bolo pohodlné. Navyše ovládanie cez iDrive Touch Controller je to najlepšie, čo sa kedy v automobiloch podarilo vymyslieť.

BMW 750 Li_34

Zato dotykové ovládanie panela klimatizácie som využíval často, novinkou je totiž balík Ambient Air s možnosťou nastaviť si vôňu v interiéri a ionizáciu kyslíka. A vône naozaj bolo cítiť, vytvárali príjemnejšiu atmosféru.

Celkovo nemusím dotykové displeje, ale tento „poslúchal“ na každý dotyk ukážkovo. Displejom si môžete zapnúť aj klimatizovanie sedadiel alebo ich vyhrievanie.

BMW 750 Li_33

BMW 750 Li_26

BMW vôbec ako prvá automobilka prináša aj ovládanie gestami – BMW gesture control. Poviete si zbytočnosť. Možno, ale celkom návyková. Snímače v streche sledujú váš pohyb prstov, a tak napríklad hlasitosť komfortne zmeníte otáčaním prsta doprava či doľava. Špeciálnymi gestami viete prijať či ukončiť hovor alebo stlmiť zvuk či prepnúť skladbu.

BMW 750 Li_49
Ovládanie gestami je celkom návykové. Využijete ho napríklad pri ovládaní hlasitosti, stačí krúžiť prstom vľavo alebo vpravo.

Výber funkcií, ktoré chcete ovládať je však veľmi obmedzený. Novinka je skôr ukážkou technológie, ako plne využiteľná záležitosť. Zvykol som si napríklad pri 360º zobrazení okolia pozrieť auto v perspektíve, čo bolo možné uskutočniť pohybom dvoch prstov – palca a ukazováka. V prípade, že je možné funkciu ovládať gestami, zobrazí sa vám na displeji grafika gest ako pomoc.

Úplne nový je aj Head-up displej, ktorého projekcia je obrovská. Vidíte pred sebou obraz snáď 10-palcového tabletu, pričom displej počas navigácie nezobrazuje len navigačné pokyny, ale ukáže vám mapu vrátane 3D budov!

BMW 750 Li_25

Z asistenčných systémov nechýba nič podstatné. Okrem adaptívneho tempomatu máte k dispozícii aj aktívne riadenie v jazdných pruhoch či upozornenie na mŕtve uhly.

Ak chcete na BMW 7 hľadať chyby, museli by ste mať lupu…mne snáď najviac prekážalo, že BMW Display Key nedokáže komunikovať s autom pri väčšej vzdialenosti a taktiež, že nemáte k dispozícii Apple CarPlay či Android Auto na prepojenie s vašim smartfónom.

Rozhodne mohli tvorcovia novinky vyriešiť aj ukrytie či čistenie cúvacej kamery, ktorá sa nepríjemne špiní. Ak však okolo vás prejde BMW 7, spomeňte si na čokoľvek z recenzie, toto všetko si jeho majiteľ naplno užíva každý deň. Prechod do „bežného“ auta je, akoby ste leteli namiesto Emirates First Class s Ryanair.

BMW 750 Li_08

Komentáre k článku