beyerdynamic DT 1990 PRO – profi slúchadlá so špičkovým zvukom

Nepatrím k veľkým audiofilom, ale s radosťou som prijal možnosť testovať profesionálne slúchadlá od legendárnej nemeckej značky beyerdynamic, ktoré výrobca prezentoval na výstave IFA 2016.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • vynikajúca kvalita zvuku
  • špičkové trvácne spracovanie
  • komfort pri počúvaní

Nevýhody

  • utlmené stredy
  • vyššia hmotnosť

Jednou vetou

Slúchadlá beyerdynamic DT 1990 PRO ma dostali špičkovým dielenským spracovaním a kvalitou zvuku.

Od otvorenia balenia cítite, že tu je niečo inak. Mohutné puzdro, ktoré nie je určené na časté prenášanie slúchadiel či použitie v lietadle, ale skôr pre bezpečné uloženie doma prezrádza, že ukrýva kvalitne spracovaný produkt.

A slúchadlá DT 1990 PRO za 599 € presne také sú. Hneď, ako ich chytíte do rúk, máte pocit, že vás prežijú. Kovová konštrukcia pôsobí mimoriadne hodnotne.

Retro dizajn s množstvom strieborných mriežok zase dodáva slúchadlám osobitný štýl a nápis „Made in Germany“ je len čerešničkou na torte poukazujúci na mimoriadnu kvalitu spracovania.

Napriek tomu, že slúchadlá majú hmotnosť 370 gramov, na hlave ich takmer necítite. Môže za to veľmi jemná koža či velúrové vymeniteľné náušníky. Slúchadlá sadnú na hlavu a vaše uši dokonale.

Mimoriadna kvalita spracovania s kovovými časťami zabezpečí vysokú trvácnosť slúchadiel.

V luxusnom balení nájdete okrem náhradných náušníkov pre lepšie užitie si basov aj dvojicu káblov s dĺžkou 3 a 5 metrov. Jeden z nich je rovný a druhý točený. Oba káble ponúknu štandardný 3,5 mm konektor, ale aj 6,35 mm adaptér, ktorý pripojíte skrutkovaním.

Na tele slúchadiel je pritom špeciálny profesionálny Mini XLR konektor. Slúchadlá majú osadené veľké 45 mm neodymové Tesla meniče s možnosťou reprodukcie zvuku v širokom frekvenčnom pásme od 5 až do 40 000 Hz.

Profesionálny Mini XLR konektor na slúchadlách pre špičkový zvuk.

Maximálne SPL je pritom 125 dB a impedancia slúchadiel 250 Ohmov. Na to, aby ste si slúchadlá naplno užili, budete potrebovať kvalitný zosilňovač. Osobne som ocenil najmä basy, keďže v mojej audio zbierke uprednostňujem práve náročnejšie basové skladby.

Ich podanie je presne také, ako by ste čakali, zabudnite na prehnane dunivý prejav. Samozrejme hovorím o náušníkoch, ktoré zvládajú basy lepšie. Druhé náušníky využijete skôr pri počúvaní vážnej hudby alebo štúdiových nahrávok. Ich výmena chce pritom cvik, na prvý, ale aj druhý krát sa zapotíte.

Páčilo sa mi, že pri počúvaní viackrát vypočutých skladieb som so slúchadlami DT 1990 PRO objavil nové zvuky. A to sa nestáva príliš často. Pri niektorých skladbách máte pocit, že ste v priestore a vnímate zvuky presne odtiaľ, odkiaľ prichádzajú.

Výšky si budete tiež pochvaľovať, aj keď občas je prejav až príliš energický. Stredy sú asi jedinou slabosťou slúchadiel, najmä pri basových náušníkoch sú výraznejšie potlačené a utlmené, škoda.

Slúchadlá beyerdynamic DT 1990 PRO ma dostali špičkovým dielenským spracovaním. Navyše sú univerzálne pre počúvanie rôznych žánrov hudby, podajú ukážkové basy, výšky a tak je škoda utlmených stredov. Pri pohľade na cenu 599 € som však zostal príjemne prekvapený! Naša redakcia týmro slúchadlám udelila ocenenie TIP ŠÉFREDAKTORA.

ZdrojČasopis TECHBOX 3/2017

Komentáre k článku