Reklama

BenQ SW271 - profi monitor s Ultra HD a HDR za slušnú cenu

Zdroj | BenQ
Števo Porubský
Zdroj | BenQ
Zdroj | BenQ
96 %
Profi monitory majú svoje výhody, ale aj nevýhodou. Jednou z najväčších je ich cena, ktorá sa pohybuje vysoko nad tisíckou. BenQ nedávno prekvapil cenovo dostupným profi monitorom, ktorý má navyše Ultra HD rozlíšenie a podporuje aj HDR.

Výhody

  • špičkový obraz
  • množstvo nastavení
  • Č/B režim
  • škála portov

Nevýhody

  • slabší jas
  • nemožnosť podrobného nastavenia vo všetkých farebných režimoch
  • PbP mohol byť na celú výšku displeja
  • slot na SD kartu na zlom mieste
Zdroj | BenQ

BenQ SW271 po kúpe dorazí v poriadne veľkej škatuli, v ktorej je nielen monitor a stojan, ale aj kryty na bočné strany, niekoľko káblov, návod a puk s viacsmerným tlačidlom a štvoricou ďalších tlačidiel po stranách.

Masívny stojan je z kovu, a hoci je poriadne veľký, stále je to málo na to, aby displej vytiahol nad 15-palcový notebook. Teda pokiaľ ho máte rovno na stole, je to ok, no ak využívate podložku, budete musieť nájsť kompromis medzi ergonómiou písania/práce na notebooku a sledovaním obrazu. Stačí ale pár časopisov pod základňu a je to.

Zdroj | BenQ

Osobne ma potešilo extrémne rýchle zloženie displeja so stojanom. Žiadne skrutky, žiadne vylamovače nechtov. Stojan stačí zacvaknúť do úchytov a je to. Rovnako rýchle je aj rozloženie. A to je možné SW721 navyše otočiť o 90° do polohy pivot. Úchyt drží ako pribitý. Nechýba však ani VESA úchyt.

Po poskladaní puzzle v podobe bočných a horného krytu máte zrazu na stole profesionálne vyzerajúci monitor, ktorý zaujme každého okoloidúceho. Navyše to má aj svoje opodstatnenie. Bočné kryty bránia bočnému svetlu, aby sa odrážalo hoc aj v matnom povrchu monitora. Horný kryt je zas pre zamedzenie svetla pri nočnej práci, kedy sa môže pokojne stať, že monitor máte akurát pod lampou.

Zdroj | BenQ

K monitoru vám stačia dva káble – sieťový a video kábel, no ak chcete monitor využívať na maximum a pohodlne si prepínať farebné režimy, budete potrebovať pripojiť aj pribalené diaľkové ovládanie. To je v tvare zaobleného puku a výrobca preň vytvoril i miesto v podstave monitora.

Žiaľ, kvôli prívodnému káblu ani zďaleka nevyzerá tak lákavo, ako na fotografiách výrobcu. Naopak, na stole máte „pohodený“ jeden kábel navyše.

Na „puku“ je trojica bočných tlačidiel pre prepínanie režimov, ktoré si navoliť môžete podľa ľubovôle. Nechýba ani tlačidlo späť, štvorsmerové tlačidlo na vnútornom kruhu a potvrdzovacie OK v strede. Nastavenia displeja je tak možné robiť pohodlne bez toho, aby ste sa museli načahovať k samotnému displeju.

Zdroj | BenQ

Nastavenia sú až extrémne bohaté, čo ale človek od profi monitora aj očakáva. Prakticky nechýba nič. Samozrejmosťou sú farebné režimy ako Adobe RGB, sRGB, Rec. 709, DCI-P3, DICOM, HDR, tmavá miestnosť či dokonca čierno-biely režim. Potešia aj dva vlastné režimy.

Škoda však, že nie pri každom vstupe je možné nastaviť pomer strán, k dispozícii je totiž aj 1:1. Rovnako je nemožné pre akýkoľvek farebný režim nastaviť akúkoľvek teplotu farby, gamu, farebný rozsah, odtieň či sýtosť.

Pri takto veľkom monitore by som si osobne prial, aby PBP dovoľovalo zobrazenie na celú výšku displeja (pokojne aj so zmenou pomeru strán), nie iba na jeho zhruba tretinu. Tiež mi v nastaveniach chýbala možnosť zmeniť PIP alebo PBP farbu na čiernobielu.

To sú ale len detaily, ktoré profesionálov trápiť nemusia. Máloktorý pracuje s jediným monitorom, takže PBP alebo PIP využívať prakticky nebudú.

Čerešničkou novinky je možnosť čiernobieleho režimu. To sa hodí hlavne pre grafikov či fotografov.

Poteší však možnosť vytvorenia zámku pre OSD menu, možnosť voľby DisplayPortu (1.1 alebo 1.4), ale aj USB-C portu (UHD/60 Hz + USB 2.0 alebo UHD/30 Hz + USB 3.1). Na pripojenie počítača je pritom možné využiť dva HDMI porty, jeden DisplayPort alebo USB-C port.

Zdroj | BenQ

Žiaľ, USB-C port nevie dodávať energiu pripojenému zariadeniu, neposlúži ako nabíjačka pre najnovšie notebooky.

K dispozícii je však aj čítačka SDXC kariet, 3,5 mm audio port a tri USB 3.0 porty (2x USB-A a 1x USB-B).

Škoda však, že výrobca slot na SDXC a dvojicu USB 3.0 portov neumiestnil bližšie k používateľovi, napríklad na spodnú hranu monitora. Takto sú kryté bočným panelom a pre ich využitie musí človek neustále vstávať. Keby boli v spodnej strane, stačilo by sa načiahnuť.

Všetky nedostatku sú však iba detskými chybičkami. Monitor BenQ SW271 je sám o sebe špičkový. Po kalibrácii ponúka perfektný obraz na IPS paneli s obnovovacou frekvenciou 5 ms, kontrastom 1 000:1, no jas dosahuje len 350 cd/m². HDR (HDR10) tak nepocítite v plnom význame.

Zdroj | BenQ

Zároveň SW271 ponúka 10-bitovú farebnú hĺbku s využitím 14-bitovej LUT 3D tabuľky. Ponúka 99 % pokrytie Adobe RGB, 100 % pokrytie sRGB či 93 % DCI-P3. Poteší aj nízka hodnota Delta E (≤2).

Kvalitné podanie farieb je však bez kalibrácie s kolorimetrom takmer nemožné. Farby sú celkom iné, ako by ste ich čakali. Na kalibráciu poslúži appka od BenQ – Palette Master Element, kolorimeter musíte mať ale vlastný.

Zdroj | BenQ

Na druhej strane, vďaka kalibrácii priamo z výroby, o ktorej informuje certifikát v balení, odstráni tento problém. Testovací monitor už prešiel viacerými redakciami, takže je viac ako isté, že každý z testerov „rozladil“ pôvodné nastavenie monitora z výroby. SW271 má navyše aj certifikát Technicolor Color Certified.

Zdroj | BenQ

BenQ SW271 pozitívne prekvapil nielen cenou čosi vyše 1 000 eur (presnejšie 1 200 €), ale aj výbavou. Aktuálne nenájdete na trhu podobný profi monitor s takýmto displejom a výbavou. BenQ sa tento model poriadne vydaril. Navyše sa predáva s 5-ročnou zárukou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.