Bang & Olufsen Beoplay H9i – luxus, basy a emócie

Spoločnosť Bang & Olufsen vylepšila svoje najvyššie postavené bezdrôtové slúchadlá a na trh priniesla Beoplay H9i. Luxusný dizajn, aktívne potláčanie hluku a pohodlie. To sú karty, ktoré Bang & Olufsen vykladá na stôl. Obstoja ale proti silnej a v niektorých prípadoch aj lacnejšej konkurencii?

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • Aktívne potláčanie hluku
  • Pohodlie
  • Kvalitné spracovanie

Nevýhody

  • Dotykové ovládanie
  • Nespoľahlivý senzor vzdialenosti
  • Prílišný dôraz na basy

Jednou vetou

Bang & Olufsen Beoplay H9i sú prémiové bezdrôtové slúchadlá, ktoré množstvom funkcií a pohodlím ulahodia aj náročným poslucháčom.

Slúchadlá Bang & Olufsen Beoplay H9i nie sú lacné a k tomuto prívlastku sa žiadnym spôsobom nechcú priblížiť. Cítiť to z ich celkového spracovania, ktoré je na vysokej úrovni. Hoci súboj napokon nevyhrali, boli to len detaily, ktoré o víťazovi rozhodli a slúchadlá Beoplay H9i sa za svoju kvalitu rozhodne nemusia hanbiť.

Slúchadlá v rukách neškrípu a ťažko sa na nich hľadá miesto, ktoré by po pravidelnom používaní mohlo zlyhať. Každé slúchadlá ale majú svoju achillovu pätu a to sú väčšinou náušníky a v prípade bezdrôtových slúchadiel aj vstavaná batéria. Bang & Olufsen vám ale našťastie umožní tieto časti slúchadiel bez problémov vymeniť a to aj vlastnoručne. Nemusíte sa teda báť, že po tak veľkej investícii do slúchadiel ich po pár rokoch budete musieť celé vymeniť.

Musím povedať, že ma príjemne prekvapilo, aké pohodlné sú slúchadlá Beoplay H9i aj po niekoľkých hodinách používania. Slúchadlá vážia 285 gramov, no použité materiály a tuhosť náušníkov a čalúnenie konštrukcie zabezpečia, že po chvíli na slúchadlá úplne zabudnete.

S konštrukciou samozrejme súvisí aj potláčanie hluku. K čiastočnému potláčaniu dochádza prirodzene už len tým, ako náušníky priliehajú na ucho a bránia tak prirodzenému prieniku hluku z okolia. K tomu sa pridáva softvér v podobe aktívneho potláčania hluku, s ktorým súvisí aj takzvaný Transparency mód. Tento mód slúži na čiastočné prepúšťanie hluku z okolia do slúchadiel, aby ste napríklad na rušnej ulici nestratili prehľad o okolitom dianí.

Ak si ale tento Transparency mód vypnete, svet stíchne a k vám sa dostane podstatne menej hluku. To platí takmer v akomkoľvek prostredí, či už sedíte v rušnej kaviarni, kancelárii alebo vo vlaku. Z technického hľadiska samozrejme nie je možné, aby slúchadlá odfiltrovali všetky zvuky. Statické zvuky, medzi ktoré napríklad patrí prirodzený hluk vlaku, sa v slúchadlách takmer stratí.

Pozrite siBowers & Wilkins PX – návykový bezdrôtový komfort

Ľudská reč sa vám už do slúchadiel čiastočne dostane, no v prípade prehrávania hudby máte minimálnu šancu, že jej budete rozumieť, takže vás pri práci či relaxe nebude nič vyrušovať. Ak teda potrebujete kúsok pokoja v rušnom prostredí, slúchadlá Beoplay H9i vás podržia, nech už sa budete nachádzať kdekoľvek.

Pri potláčaní hluku vám batéria v slúchadlách vydrží zhruba 18 hodín, čo je veľmi slušná výdrž. Ak si potláčanie hluku vypnete, výdrž môžete zvýšiť na 23 hodín. Pri najhoršom je k dispozícii aj klasické káblové pripojenie a to v podobe slúchadlového jacku a USB-C portu. Ak slúchadlá k počítaču pripojíte cez USB-C kábel, slúchadlá sa automaticky správajú, ako keby boli pripojené cez štandardný slúchadlový jack a vy ich okamžite môžete začať používať bez dodatočného nastavovania.

Pre mobilných používateľov je pre iOS a Android dostupná aplikácia Beoplay. Cez túto aplikáciu si môžete do slúchadiel stiahnuť aktuálny firmvér, vďaka čomu môže výrobca slúchadlá neustále vylepšovať. V čase recenzovania do aplikácie žiadna aktualizácia firmvéru nedorazila, takže sme si to v praxi nemohli vyskúšať. Okrem aktualizácií slúži aplikácia na úpravu charakteru zvuku slúchadiel.

Nastavenia zvuku prebiehajú pomocou bieleho bodu, ktorý môžete presúvať medzi štyrmi zónami a to Warm, Excited, Relaxed a Bright. Každá zóna v podstate reprezentuje iné nastavenie ekvalizéra, čiže napríklad zóna Warm zvýrazní basy a naopak zóna Bright zvýrazní výšky.

Oceňujem, že si používatelia môžu takto ľahko meniť charakter zvuku, no zároveň si nemyslím, že by sa k ním väčšina ľudí aj po čase vrátila. Ak striedate hudobné žánre, či slúchadlá využívate na počúvanie rôzneho obsahu, museli by ste tieto nastavenia otvárať pomerne často.

RETRORECENZIABang & Olufsen Beomaster 1400 – Berieš, či nie? Beriem!

Pri predvolených nastaveniach zvuku slúchadlá prirodzene zvýrazňujú basy, kvôli čomu sa jemnejšie detaily posúvajú do úzadia. To sa dá napraviť cez vyššie spomínanú aplikáciu. Ak vám však basovejší zvuk vyhovuje, charakteristický zvuk slúchadiel Beoplay H9i vám bude vyhovovať. Osobne mi tento basovejší zvuk pri niektorých hudobných žánroch vyhovoval, no pri iných prekážal. Každopádne, zvuk je napriek dôrazu na basy kvalitný a počúvať obľúbenú hudbu cez tieto slúchadlá je zážitok. Len ťažko sa po týchto slúchadlách budete vracať k slúchadlám z nižšej triedy.

Cez aplikáciu Beoplay môžete samozrejme ovládať aj prehrávanie hudby, no na to primárne slúži dotyková plocha na pravej strane slúchadiel. S týmto ovládaním som počas testovania bojoval dlhšie, než by som si bol ochotný priznať.

RECENZIADALI KATCH – hrdý kráľ Bluetooth reproduktorov

Gestá na pridávanie hlasitosti či prepínanie piesní sú síce intuitívne, no chce to poriadny kus praxe, aby ich slúchadlá správne interpretovali. Spoločnosť Bang & Olufsen údajne toto ovládanie aktualizáciami postupne vylepšuje, no počas testovania sa mi bežne stávalo, že som si namiesto prepnutia na ďalšiu pieseň pozastavil prehrávanie. Radšej by som teda na slúchadlách videl klasické tlačidlá, ktoré sú určite spoľahlivejšie.

V tele slúchadiel je zabudovaný aj senzor priblíženia, ktorý dnes nájdete v každom smartfóne, kde slúži na zhasínanie obrazovky počas telefonovania. V tomto prípade senzor slúži na automatické pozastavenie hudby v prípade, že si slúchadlá zložíte z hlavy a opätovné spustenie, keď si slúchadlá nasadíte na hlavu.

Keď tento senzor funguje správne, je to fantastický pocit. Niekedy ale senzor nezareaguje správne a prehrávanie si tak musíte obnoviť manuálne. Aj v tomto prípade ale môžeme očakávať, že Bang & Olufsen senzor vylepší aktualizáciami firmvéru.

Slúchadlá Bang & Olufsen Beoplay H9i určite nie sú perfektné, no väčšina ich chýb spočíva v softvéri, ktorý môže výrobca neustále zlepšovať a dolaďovať. Ak ste ochotní tieto drobné nedostatky prehliadnuť, slúchadlá Beoplay H9i si užijete.

Treba ale skonštatovať, že na trhu sú lacnejšie slúchadlá, ktoré ponúkajú rovnaké funkcie. Rozdiel medzi slúchadlami v tejto cenovej kategórii je minimálny a napokon rozhodnú osobné preferencie a rozpočet. Pokiaľ to ale je možné, vo vašom užšom výbere by slúchadlá Bang & Olufsen Beoplay H9i určite nemali chýbať.

Bang & Olufsen Beoplay H9i si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku