Audi A5 Sportback – štýlovka s rodinnými prvkami

Audi A5 Sportback je auto, ktoré vás osloví najmä v tom prípade, ak sa vám zdá A4 málo štýlová a dvojdverová A5 zas málo praktická. Sportback ponúkne štýlovosť, ale aj praktickosť spojenú s modernými technológiami.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • Matrix LED svetlá
  • dynamický dizajn auta
  • Audi Virtual Cockpit

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nemožnosť úplného stiahnutia zadných okien

Jednou vetou

Audi A5 Sportback je dizajnovou lahôdkou, ktorú si okamžite zamilujete, ponúkne totiž pomerne dosť priestoru, dynamický dizajn, ale aj poriadnu dávku moderných technológií a asistenčných systémov.

Keď som si jedného krásneho dňa preberal nové Audi A5 Sportback, moje srdce zaplesalo. Okamžite ma dostali nielen samotné tvary tohto zaujímavého auta, ale aj farba. Šedá daytona mu neskutočne sadne.

To aké je auto široké a nízke vynikne najmä pri pohľade spredu, alebo zozadu. Pozorné oko si práve v prednej časti všimne prvky, ktoré A5 Sportback odlišujú od podobného Audi A4.

Je to hlavne výrazný chladič, ktorý zaberá veľkú časť prednej masky. Spomenúť treba aj grafiku LED svetiel s technológiou Audi Matrix, ktorá sa v prípade tohto modelu vydarila na jednotku.

Navyše za tieto LED svetlá si Audi zaslúži veľkú pochvalu. Svietia naozaj veľmi dobre a nechýba im ani aktívne vyrezávanie lúču svetla. Počas jazdy tak za každých okolností vidíte čo najviac.

Pozrite siAudi A7 Sportback – športový sedan dostal nový dizajn

Ak k tomu ešte pridáme bez rámové dvere, budeme sa pozerať na auto, do ktorého si budete každý deň sadať s radosťou. Navyše bez rámové dvere nemajú takmer žiadny negatívny vplyv na odhlučnenie interiéru.

Až pri skutočne vysokých rýchlostiach počuť prúdenie vzduchu okolo dverí. Inak je samotné odhlučnenie interiéru na jednotku. Zmenil by som snáď len jednu drobnosť. Tou je nemožnosť úplného stiahnutia zadných okien.

Na nadšení, ktoré som pri pohľade na nové Audi A5 Sportback zažíval počas testovacieho týždňa pri pohľade z každého uhla mal nemalú zásluhu aj príplatkový balík S-Line.

To, či budete ochotný investovať viac ako 1 600 EUR za tieto doplnky a k tomu ešte ďalších 1 350 EUR za príplatkové 19“ disky nechám na vás.

 

Mne osobne sa však táto kombinácia neskutočne pozdáva. A podľa reakcií ľudí, ktorí auto počas daného týždňa videli môžem smelo povedať, že nie som sám. Nová generácia nestratila nič z elegancie tej predchádzajúcej, ale pridala k nej slušnú dávku dynamiky a dravosti.

Pod pretiahnutou prednou kapotou si svoju prácu veľmi dobre robil naftový motor s výkonom 141 kW a 190 koní. Jedná sa o osvedčenú pohonnú jednotku, ktorú nájdete aj v iných koncernových modeloch.

Pozrite siNové Audi A8 je najpokrokovejšie auto histórie

V kombinácii so sedemstupňovým automatom ponúkne tento motor dostatočnú dynamiku, ale v prípade, že to okolnosti požadujú, vie sa správať aj ekonomicky.

Prekvapením môže byť odstupňovanie jednotlivých prevodových stupňov. A5 totiž siedmy stupeň zaradí až pri rýchlosti vyššej ako 120 km/h. Mnohé konkurenčné vozidlá pritom radia najvyšší stupeň podstatne skôr. Audi v tomto prípade určite vie čo robí.

A5 Sportback s týmto motorom totiž môže byť veľmi úsporným autom. Môj priemer sa za takmer 800 spoločných kilometrov zastavil na hodnote 6,1 l/100km.

Musím však povedať, že veľká časť kilometrov bola absolvovaná v meste. Pri plynulej a predpisovej jazde mimo mesto som nemal s touto motorizáciou problém oscilovať na hranici piatich litrov.

Ak som povedal, že Audi A5 Sportback si pri exteriéri požičala niektoré prvky z Audi A4, v interiéri je podobnosť týchto dvoch modelov ešte výraznejšia.

Po otvorení dverí si však budete musieť dať pozor na výšku strechy a sklon predného skla. Mne sa podarilo pár krát trafiť hlavou práve stĺpik predného okna.

Pozrite siAudi vyrába „modrú naftu“ z vody a oxidu uhličitého

Akonáhle však sedíte budú vás rozmaznávať vydarené sedadlá. Tie sú síce v tomto prípade príplatkové, ale ponúknu veľmi dobré bočné vedenie a tiež dostatočne dlhý sedák.

Ak sa vám nebude chcieť priplácať za sedadlá, športový volant do zoznamu príplatkov určite zaraďte. Jedná sa totiž o jeden z najlepších volantov, aký môžete v súčasnosti v aute mať.

Má ideálnu hrúbku a rovnako správny priemer. Navyše na ňom nájdete tlačidlá pre pohodlné ovládanie multimediálneho systému.

Nechýba ani pre Audi tak typické programovateľné tlačidlo, ktorému môžete priradiť vlastnú funkciu. Pod volantom je známa páčka na ovládanie adaptívneho tempomatu. Ten patrí rovnako na špičku. Jeho reakcie sú príjemné a nie prehnane agresívne a navyše vie auto aj aktívne zabrzdiť.

Ak teda prichádzate do dediny, niekoľkými kliknutiami si nastavíte požadovanú rýchlosť a auto aktívne zbrzdí na vami zvolenú rýchlosť. Je to neskutočne návykové. Počas jazdy tak v podstate ani nemusíte používať nohy. Rýchlosť viete plne ovládať adaptívnym tempomatom.

Minimalistická palubná doska sa k štýlu tohto auta hodí oveľa viac, ako v prípade sesterského modelu A4. Tak, ako sme ostatne pri Audi zvyknutí, všetko má svoje miesto.

Ergonómia ovládania je zvládnutá na jednotku. Rovnako ako aj použité materiály. Tu je vidieť, že Audi vyberalo dôsledne. Elegantným detailom, známym už aj z iných modelov značky je pás výduchov klimatizácie naprieč celou palubnou doskou.

Tá je predelená len displejom multimediálneho systému, ktorý sa však v tomto prípade, na rozdiel od luxusnejších modelov značky nezasúva.

Zmysel pre detail vidieť aj na ovládaní klimatizácie, kde sa nastavená teplota zobrazuje prostredníctvom malých displejov v otočných ovládačoch pre nastavenie teploty. Vyzerá to jednoducho geniálne.

Pod panelom klimatizácie nájdete už známy ovládač multimediálneho systému MMI. Ten súčasný sa nedá s prvými generáciami porovnať ani náhodou.

Je rýchly, intuitívny a na jeho ovládanie som si zvykol skutočne rýchlo. Zadávanie adresy, prípadne vyhľadávanie kontaktov je ešte rýchlejšie vďaka dotykovej ploche, pomocou ktorej môžete jednotlivé písmená a čísla zadávať písaním.

Samozrejme nechýba ani plnohodnotná integrácia smartfónu vrátane podpory Apple CarPlay a Android Auto. Osobne ma veľmi príjemne prekvapil audio systém. Napriek tomu, že sa v tomto prípade nejednalo o príplatkovú verziu systému, kvalitou svojej reprodukcie bez obáv postačí aj náročnejším vodičom.

Po prvom stlačení tlačidla Štart okamžite spozornie každé technologické oko. Pred vami sa totiž namiesto štandardných budíkov rozsvieti digitálny prístrojový panel Audi Virtual Cockpit.

Ten ponúkne hneď niekoľko výhod. Tou prvou sú určite  takmer nespočetné možnosti prispôsobenia zobrazenia, ktoré ponúka.

Druhou výhodou je  dokonalá čitateľnosť a prehľadnosť. Nádherne vyzerá napríklad zobrazenie navigácie cez celý displej. Tento pohľad si určite zamilujete. Tiež poteší možnosť zobrazenia neskutočného množstva informácií o vašej aktuálnej jazde.

Nemáte tak potrebu prepínať a hľadať aktuálnu, alebo dlhodobú spotrebu, či iné údaje. Otázkou však ostáva zmysel použitia hlavného displeja v strede palubnej dosky. Väčšinu informácií si totiž môžete veľmi pohodlne zobraziť priamo pred sebou. Stredový displej som tak v mnohých prípadoch jednoducho vypol.

Audi A5 Sportback je jednoducho vynikajúcim autom, do ktorého sa okamžite zamilujete už len vďaka jeho dizajnu. Až následne objavíte všetky jeho výhody, ako je vynikajúci motor, prevodovka, jazdné vlastnosti a samozrejme aj technologické vychytávky, či asistenčné systémy, ktoré patria medzi najlepšie na trhu.

Komentáre k článku