Atelier Ryza 2 a Ys IX – dve silné RPG ako stvorené do lockdownu

ZDROJ | Steam

Ktorý žáner je najlepší pre trávenie dlhého času? Predsa RPG. Drží vás v strehu vďaka dobrému príbehu či postavám a ak k nemu pridá aj chytľavé súboje, objavovanie lokalít či pokladov, je to hra na dlhé dni a večery. Dvojica nových RPG má optimálny rozsah (nie nutne 100 hodín) a vďaka nemu výborné tempo od začiatku do konca.

ZDROJ | NIS America

Ys IX: Monstrum Nox (PS4)

Deviaty diel série Ys prináša osvedčenú RPG hrateľnosť, veľký svet a solídny príbeh. Séria je známa tým, že využíva vždy rovnakého hrdinu (Adol Christin), ale predstaví ho pred novú výzvu. Tentokrát sa jeho príbeh začína vo väzení, kam ho šupli po minulých eskapádach (výhoda je, že minulé časti ste nemuseli hrať, skrátka hrdina je v lochu).

Väzenie sa nachádza v meste Barduq, ktoré slúži pre celé kráľovstvo (takže tu sedia viacerí zloduchovia a v okolí sa nachádza aj dosť monštier) a zároveň žije z cestovného ruchu, je obľúbeným turistickým strediskom a má množstvo návštevníkov.

Tvorcovia vytvorili zaujímavý titul, väčšinu hry dokážu skutočne vykryť v jedinom meste a dej sa delí príznačne do deviatich kapitol. Odhaľuje sa postupne, stretávate kopu ľudí a hoci veľké prekvapenia prídu až v poslednej tretine, drží vás v strehu. Hoci dej má relatívne dlhú expozíciu, končí uspokojivo. Navyše hra nie je umelo naťahovaná, vystačí si s rozsahom 30-40 hodín.

Samotné mesto sa vám otvára postupne a ukazuje rozličné štvrte. Ako v inej RPG tu nájdete miesta s obchodmi a šmelinármi, môžete obdivovať architektonické kúsky, ale aj nebezpečné štvrte, kam treba chodiť dobre pripravený. Barduq je úžasná metropola, ktorej postupne prídete na chuť a najmä väzenie má obrovský vplyv na prítomnosť rôznych ľudí – nielen väzňov, ale aj ich kumpánov na slobode, ktorí číhajú na vašu skupinu. Popri meste vás čakajú aj okolité územia a 10 dungeonov.

ZDROJ | NIS America

Objavovanie mesta nepôsobí našťastie klaustrofobicky a skoro sa nezunuje. Od vlastnej cely cez jednotlivé štvrte až po nebezpečné veže, stále máte chuť objavovať a navyše hra výborne pracuje s mapou. Postavy využívajú pri púti naprieč mestom rôzne novinky: najprv sa naučíte behať po stenách, inokedy plachtiť alebo rozbíjať bariéry. Prípadne sa teleportovať na iné miesta či nedostupné pasáže.

A mapa sa nesnaží pred vami skrývať poklady – vidíte ich jasne, vždy môžete využiť dostupné schopnosti v kapitole. Hra vás takto nenúti chodiť naspäť do minulých kapitol a dokončiť načaté úlohy – dokážete ich vstrebávať a plniť hneď. A vďaka tomu má Ys IX na pomery RPG úžasné tempo.

Okrem skúmania nových miest sa môžete tešiť na desiatky súbojov, ktorým tiež nechýba rýchlosť. Bojujete v skupine a môžete si prepínať medzi viacerými postavami, okrem Adola sa vám dostanú pod palec aj ďalší. Útočíte v reálnom čase, využiť môžete okamžite klasické údery alebo nasadiť špeciálne. Na tie treba zbierať SP: špeciálne body sa nabíjajú po úspešných zásahoch nepriateľov.

Na druhej strane míňať je ich ľahké, špecialitky sú lákavé a menia priebeh hry. Každú z postáv je dobré spoznať a najmä ich zbrane: niektorí sú rýchli a účinní proti sólo nepriateľom, inokedy privítate postavy s veľkou sekerou, čo zasiahnu celé skupiny. A každý typ zbrane nájde slabiny iného typu súperov.

Súbojový systém rozširujú popri vlastnostiach aj vybrané módy. Boost mód je ideálny pre rýchle ťahy – rozdávate mocnejšie zásahy a menej utŕžite. Guard Mód je dobrý pre blokovanie či odrážanie úderov a dokonca sa vám môže spomaliť nepriateľský pohyb a dokážete ho využiť pre rýchle protiúdery. Po vzore iných hier nechýbajú ani tzv. EXTRA skúsenosti, najsilnejšie údery, ktoré sa postupne nabíjajú.

ZDROJ | NIS America

Yx IX má azda iba jediný nedostatok – slabšiu grafiku. Akoby autori neriešili kvalitu textúr či vysoké rozlíšenie, sústredia sa najmä na estetické výzvy a prostredia, ktoré sa sčasti v druhej polovici zunujú. Ale hudobná stránka je oveľa lepšia: čaká tu anglický i japonský dabing a bohatá hudba, ktorá mieša orchestrálne i moderné rify s gitarami pri bossoch.

Ys IX je príjemná JRPG, ktorá ukazuje najmä rýchlu hrateľnosť. Nemá veľa hluchých miest a neťahá rozsah ku stovke hodín, ale na druhej strane má šesť dobrých hrdinov, kvalitné súboje a zaujímavý dej i miesta.

Prečo kúpiť?

Výborná dynamika, skvelý nápad s mestom a okolím, dobrá partia postáv, dynamické súboje, kvalitná hudba

Prečo nekúpiť?

Občas slabšia grafika

Distribútor: NIS America
Cena: 50 EUR

ZDROJ | Steam

Atelier Ryza 2 (PS5, PS4, Switch, PC)

Séria Atelier je v našich končinách relatívne neznáma, ale v domácom Japonsku ide o etablovaný hit, ktorý vychádza už viac ako 20 rokov. Prináša totiž zaujímavú premisu: hrdinkou je zväčša dievčina, čo dostane na starosť tzv. ateliér, v skutočnosti ide o laboratórium, kde prevádzku alchýmiu a snaží sa aj pomáhať ľuďom či vyriešiť istý problém vo svete.

Dobrá správa pre tých, čo prvý diel zrejme nehrali: nie je to úplne potrebné. Hrdinovia síce občas odkazujú na minulé udalosti a najmä v prvých hodinách vám príde zvláštne, že dialógy skôr na niečo spomínajú, ale nie je to mínus.

Navyše ako hráč prvej hry mám pocit, že autori dali do dvojky toľko vylepšení a zmenili celkový štýl hrania, že hrám niečo úplne iné. To je veľké plus – takto si môžete užiť príbeh dievčiny nanovo, idete z vidieka resp. ďalekého ostrova do hlavného mesta, kde už čaká pár kamošov, ktorí vám v prvej časti všetko ukážu a najmä vám zabezpečili bývanie, kde si môžete rozložiť aj titulný ateliér. To je parádny štart, od neho sa už môžete odraziť do ďalších dejových línií a užiť ďalšie hlavné atribúty.

Čo sa týka deja, nedáva si načas a od začiatku na vás hádže drobné, no zaujímavé prvky. Hrdinka má netradičný drahokam, jej známi zase spomínajú, že chcú ísť preskúmať tajomné ruiny a postupne sa dostaneme aj k väčším dramatickým záberom – od drobných výziev malej skupiny po veľkú zápletku. Postáv nie je príliš veľa, čo je plus, o to lepšie sú totiž Ryza, Tao a pár ostatných lepšie napísaní. Hoci sú niekedy dialógy trošku rozťahané, stále máte chuť sa k hre vrátiť a objaviť čosi nové alebo ďalšie.

ZDROJ | Steam

Ten pocit výborne supluje svet s veľkými presvetlenými lokalitami. V nich môžete skúmať rozsiahle pláne, hľadať truhlice, štverať sa s lanom na vyššie časti a pod. Menia sa rôzne prostredia: hlavné mesto má viaceré štvrte a potom sa dostanete do lesov, bažín, ruín či prímorských oblastí. Plný 3D pocit robí lokality pestré a sú tu tony nepriateľov, do ktorých sa môžete pustiť.

Súboje si štartujete sami – poskakuje tu hríb, môžete sa ho dotknúť a hra sa prepne do ťahového súboja. Prebieha však bez zastavenia, t.j. kým si vyberáte možnosť čo urobiť (zaútočiť, použiť mágiu či predmet), nepriateľ na vás môže paralelne zaútočiť. To je systém z novších RPG a dourčí potrebnú dynamiku.

Kľúčom k zvládnutiu súbojov je manažment AP. Tieto špeciálne body získate za bežné útoky. Každá postava má potom rôzne špeciálne vlastnosti, ktoré môže použiť (ako silnejšie útoky či mágiu), ale na tie potrebuje práve AP. Ak si ich našetríte počas prvej časti súboja, neskôr budete lepšie vyzbrojení. Ale pozor, AP sa zdieľajú v celej skupine štyroch bojovníkov.

Musíte preto dobre uvažovať, kto teraz použije špeciálny útok a minie AP – a kto bude skôr používať základné útoky a AP zatiaľ zbierať. Tá vyššia miera taktiky navyše ráta s tým, že k špeciálnym útokom sa dajú pripojiť nadväzné útoky a tak si vytvárate reťaze a kombá. Hra vás priamo vyzýva, aby ste spájali útoky a za to získavate vyšší level taktiky – a ten vás odmení v podobe vyššieho počtu AP. Je to začarovaný kruh, ale výborne zvládnutý.

V teréne budete zbierať aj rôzne predmety – a tie potom využijete na alchýmiu. Aby ste mohli vytvoriť recept, potrebujete nielen zohnať ingrediencie, ale učiť sa aj recepty. Aj tie sú prepojené na systém bodov: získate ich za vyriešené úlohy či tvorbu ľahších predmetov. Keď zvládnete ľahšie, získate už prístup k zložitejším a vyrobíte si aj zbrane či pomôcky na rybárčenie.

Alchýmia prebieha pomerne ľahko: je to proces, kde miešate predmety a procesy v správnom čase. Ešte si vyberáte, či budete tvoriť kvalitné alebo bežné predmety. Čím vyššia kvalita materiálov, tým lepší výsledok. Napríklad zbrane môžu mať lepšie štatistiky alebo liečivé predmety vás zároveň zbavia kliatby či jedu.

Atelier Ryza 2 vyšla už aj na PS5 a je to jedna z prvých RPG. Prináša trošku krajšiu grafiku a najmä rýchlejšie načítanie dát. Inak si môžete dopriať dobrý zážitok aj na ostatných platformách.

Prečo kúpiť?

Krásny svet, zaujímavé nápady, sympatická hrdinka, pocit skúmania sveta, dobré súboje, systém alchýmie, receptov a tvorby predmetov

Prečo nekúpiť?

Miestami pomalé tempo a podobné súboje v druhej polovici

Distribútor: Koei Tecmo
Cena: 50-55 EUR

Komentáre k článku