Reklama

Apple iPhone XR - Je toto stratený iPhone 9?

Marek Šimunek
96 %
Apple okrem svojich nových iPhonov XS a XS Max predstavil aj nový iPhone XR, ktorý mnohí nazývajú cenovo dostupným iPhonom. Jeho cena má však pomerne ďaleko k cenovej dostupnosti. Aj tak je to však najlacnejší iPhone z poslednej predstavenej trojice. Čo teda za svoje peniaze dostanete?

Výhody

  • ideálny rozmer iPhonu
  • kvalitné stereo reproduktory
  • prirodzenejší portrétny režim

Nevýhody

  • je citeľne o niečo ťažší
  • vskutku to nie je najlacnejší iPhone
  • chýba 3D Touch

Asi nebudem jediný, kto sa po uvedení nového iPhone XR nejako extrémne netešil. Nejako ma totiž neoslovil a to ani svojim dizajnom, ani tým čo ponúkal. Veď iPhone XS a iPhone XS Max sú tými smartfónmi, ktoré si zaslúžia pozornosť. V skutočnosti som som nemohol byť ďalej od pravdy. Apple iPhone XR má jednoducho na to, aby sa stal tým smartfónom, ktorý na verejnosti uvidíme najviac.

So svojím vybavenejším a najmä drahším súrodencom toho zdieľa až priveľa. Predtým, ako sa dostanem k tomu, čím a či vôbec ma nakoniec iPhone XR zaujal by som chcel za jeho zapožičanie na test poďakovať operátorovi Telekom, u ktorého si nový iPhone XR môžete samozrejme k paušálom zakúpiť aj v rôznych farbách.

Pozrite si

Apple iPhone XS Max – placka s cenou ojazdeného auta

Práve farby sú jednou z noviniek, ktorou sa tento iPhone chce odlíšiť. Namiesto bežnej čiernej, pripadne bielej, alebo striebornej môžete totiž siahnuť aj po podstatne odvážnejších farbách.

V ponuke tak nájdete aj také skvosty, ako je napríklad koralová, žltá, krásna červená a modrá. Na výber je teda hneď niekoľko odtieňov, takže na svoje si príde každý. Navyše Apple sa tieto farby naozaj podarili a je doslova škoda skryť ich pod nejaký obal.

To však pravdepodobne bude nutnosť, keďže rovnako ako drahšie modely, aj iPhone XR má zadnú stranu zo skla, takže pri väčšom páde hrozí jeho poškodenie. Oprava pritom nie je vôbec lacná a budete si musieť na ňu pripraviť ešte viac eur ako na výmenu displeja.

Navyše bočné hrany sú tvorené z hliníka, ktorý je podstatne náchylnejší na rôzne škrabance a stopy používania, ako oceľ v prípade iPhonu XS. Zvláštne je len to, že Apple zatiaľ akosi na túto skutočnosť zabudol a tak v ponuke nenájdete žiadne obaly ani kryty. Budete sa musieť spoľahnúť na obaly tretích strán, pripadne počkať kým Apple uvedie nejaké vlastné.

Mne sa na test dostala úplne bežná, až doslova nudná biela. Pri preberaní som bol takmer smutný, ale iná nebola vtedy v ponuke. Nakoniec však musím uznať, že aj táto farba má niečo do seba. Apple iPhone XR v nej pôsobí tak čisto a sviežo. Navyše na tejto farbe nebudete určite vidieť žiadne odtlačky, ktoré jednoducho k telefónu vyrobenému zo skla akosi patria.

Pozrite si

Apple iPhone XS – konečne mu nič nechýba

Potom, ako som novy iPhone XR chytil prvýkrát do ruky, hneď som si uvedomil jeho hmotnosť. Je to síce nárast len o 22 gramov, ale aj tak budete vyššiu hmotnosť jednoducho cítiť. Platiť to bude najmä pri porovnaní s iPhonom XS, ktorý som testoval pár dní pred týmto. Je ťažší, ako by ste pri pohľade na jeho rozmery predpokladali.

Na druhú stranu mi príde práve jeho rozmer ako tá povestná zlatá stredná cesta. Západne totiž presne medzi iPhone XS a iPhone XS Max. Pre väčšinu používateľov teda bude predstavovať doslova ideálny smartfón, teda minimálne po stránke svojich rozmerov. Stále je totiž veľmi dobre spratný, teda bez problémov ho vložíte do vrecka nohavíc a budete sa vedieť ešte aj obuť.

Inak však iPhone XR zdieľa naozaj prekvapivo veľa prvkov dizajnu po svojich drahších súrodencoch. V prvom rade spomeniem chýbajúce tlačidlo Home. To už Apple nadobro odpísal. Ostatne dokazujú to aj nové iPady Pro. Prednú stranu tak rovnako ako v prípade iPhonu XS takmer celú zaberá displej.

Teda až na ten výrez, ktorý priniesol už minuloročný model. Ten prichádza aj na iPhone XR. Našťastie skrýva rovnako prepracovanú TrueDepth kameru druhej generácie, takže odomykanie pomocou tváre je opäť o niečo rýchlejšie. Súčasne však nechýba ani portrétny mód predného fotoaparátu. K tomu sa však dostanem neskôr.

Pozeráte sa na hlavný rozdiel

Samozrejme, keďže iPhone XR je o niekoľko stoviek eur lacnejší, v niečom inom, ako je rozmer a hliníkové telo sa líšiť musí. Tým niečím je jeho displej. Kým drahšie iPhony sa spoliehajú na OLED panel, v prípade iPhonu XR Apple vsadil na tzv. Liquid Retina displej.

Ten má uhlopriečku 6,1″ a používa technológiu IPS LCD. Možno si poviete, že to je krok späť, ale môžem vás ubezpečiť, že tak ako tomu bolo pri starších modeloch, aj tu sa jedná o prvotriedny displej.

Pozrite si

iPhone XR si môžete predobjednať už aj na Slovensku. Kde a za koľko?

Jasné farby nie sú tak živé a čierna nie je tak čierna, ako na OLED displejoch, ale čitateľnosť v exteriéri, ako aj kvalita zobrazenia je na vysokej úrovni. Rozdiel pri bežnom používaní si ani nevšimnete. Samozrejme ak sa nebudete sústrediť a priamo porovnávať iba displeje vedľa seba.

Vtedy je totiž jasné, že iPhone XR ťahá za kratší koniec. Pri priamom porovnaní sa javí LCD displej iPhonu XR akýsi vyblednutý a menej ostrý. Ako však hovorím, toto platí len v prípade ak si ich porovnáte priamo vedľa seba.

Mnohí ste sa pýtali, či je citeľné menšie rozlíšenie tohoto displeja, keďže Apple skutočne použil displej s ani nie Full HD rozlíšením. Rozdiel je však viditeľný len ak máte oba smartfóny vedľa seba. Pri používaní iba iPhonu XR, vám nebude problém rozlíšenie pripadať slabé. Dokonca ani pri sledovaní YouTube videí som nemal pocit, že sa pozerám na nejaký nekvalitný displej.

Čo si však istotne prvých pár dní budete všímať sú väčšie rámiky. Naozaj sú o poriadny kus väčšie ako pri iPhone XS. Po niekoľkých dňoch používania vám však už tak veľké neprídu. Teda aspoň do momentu, kým opäť chytíte do rúk iPhone s OLED displejom.

Na čo som však nadával počas celého týždňa používania, je chýbajúci 3D Touch. Možno, alebo teda skôr patrím k menšine, ktorá túto technológiu denne využívala, ale mne neskutočne na iPhone XR chýba. Pomocou 3D Touch som zvyknutý rýchlo reagovať na notifikácie, vytvárať nové správy, presúvať kurzor v texte a iné funkcie, ktoré pravidelne používam. To, ako silno túto funkciu využívam som si neuvedomil do momentu, kým som neudržal iPhone, ktorý ju nemá.

Pozrite si

iPhone Xs vs. 10-tisícový Canon C200, výsledok vás prekvapí

Apple síce pre iPhone XR pripravil náhradu v podobe Haptic Touch, čo predstavuje dlhšie podržanie prstu na displeji, ale táto funkcia nefunguje všade. Využijete ju len v notifikačnom centre a na zamknutej obrazovke. Ak podržte prst dlho na aplikácii, dostanete sa len k možnosti ju vymazať. Chápem, že funkcionalitu musia pridať vývojári, ale mne Haptic Touch príde ako krok späť.

Displej je teda jedným z parametrov, ktoré iPhone XR odlišujú od drahších modelov. Ak ste sa teda obávali nového iPhonu XR práve preto, že sa vám bude zdať displej slabý, nemusíte sa. Má o niečo horšie parametre, ako ten na iPhone XS, ale nie je to určite displej, na ktorý by ste sa neradi pozerali, alebo na ktorom by ste videli všetky jednotlivé pixle. Je to špičkový displej, len používa staršiu technológiu. Nesmiete však byť ako ja, teda pravidelne používať 3D Touch, inak sa budete cítiť, ako keby ste sa vrátili pár rokov späť.

Žiadne kompromisy vo výkone

Najväčším prínosom iPhonu XR a jeho najväčšou výhodou oproti drahším modelom výrobcu je určite to, že používa rovnako výkonný hardvér, ako iné modely. Základom teda ostáva procesor Apple A12 Bionic, ktorý má doslova výkonu na rozdávanie. Navyše si k tomu musíte pripočítať, že procesor poháňa podstatne menší displej, teda menej bodov.

Jasné RAM je o niečo menšia, ale nepocítil som to. Aplikácie sa otvárajú rovnako rýchlo a ani som nepostrehol zbytočné opätovné načítavanie aplikácií, ktoré by mohla mať za príčinu práve menšia pamäť RAM. Tu sa prejavuje to, že Apple má pod palcom tak hardvér, ako aj softvér a iPhone XR si vystačí aj s o niečo slabším hardvérom ako konkurenčné Android zariadenia. Aj napriek tomu je svižnejší.

Menšie rozlíšenie displeja má však priaznivý vplyv aj na výdrž na jedno nabitie. Keďže procesor sa musí starať o menej bodov na displeji, je iPhone XR nielen rovnako výkonný ako iPhone XS, ale navyše je úspornejší. Aj pri skutočne aktívnom používaní nebudete mať problém dosiahnuť výdrž na úrovni jedného celého dňa, alebo jeden deň presiahnuť.

Samozrejme nechýba ani možnosť bezdrôtového nabíjania, tak ako ju majú aj iné súčasné iPhony. Podporované je aj rýchle nabíjanie, avšak budete musieť investovať do rýchlejšej nabíjačky. V balení stále dostanete známu nabíjačku, ktorej bude nabitie smartfónu trvať takmer tri hodiny.

Drobným obmedzením oproti drahším iPhonom v ponuke je chýbajúca podpora najrýchlejšieho pripojenia LTE. To vás však v našich končinách zatiaľ trápiť nemusí, keďže v 99 % prípadov bude rýchlosť vášho pripojenia obmedzená sieťou operátora a nie rýchlosťou modemu vo vašom smartfóne. Oveľa radšej by som privítal pridanie podpory eSIM zo strany slovenských operátorov.

Apple iPhone XR totiž tiež podporuje dve SIM karty, jedna z nich je však eSIM, takže si budeme musieť počkať až do momentu, keď bude táto služba podporovaná aj u nás. Verím však, že sa tak stane čoskoro, keďže už v susedných Čechách sa táto služba začína spúšťať.

Jedno poriadne oko

Posledným kompromisom vyjadrujúcim nižšiu cenu iPhonu XR je použitie len jedného hlavného fotoaparátu. Apple tak ide v jeho prípade cestou modelov ako je Google Pixel 3, alebo iných výrobcov, kde nájdeme jediný fotoaparát a úpravy má na starosti softvér. Samotný snímač je pritom navlas rovnaký ako širokouhlý fotoaparát na iPhone XS a iPhone XS Max.

Po stránke kvality snímok teda ponúka rovnaké vlastnosti. Vylepšenú stabilizáciu, alebo nový režim Smart HDR, ktorý sa postará o lepší dynamický rozsah fotografií. Výsledok je rovnako dobrý ako v prípade drahších modelov.

Pri fotografiách v slabšom svetle sa iPhone bude snažiť o dosiahnutie maximálneho zachovania detailov tak v tmavých, ako aj svetlých scénach. Výsledkom je fotografia, ktorá ponúka vyvážené podanie v celom spektre. Niekedy je snaha o zachovanie detailov v tmavých miestach silnejšia, ako by som si prial. Niekomu však podobné podanie fotografií vyhovuje.

Rovnako dobre je na tom fotenie nočných scén, kde Apple popracoval na odstránení šumu a lepšom podaní detailov. Stále však podobne, ako pri iných iPhonoch chýba nočný režim, ktorý je schopný využívať dlhšie expozície a vytvárať tak umeleckejšie fotografie.

Rovnako som si všimol tendenciu vyváženia farieb smerom k teplejším odtieňom oproti realite. Toto si však všímam už od uvedenia iPhonu 8, kde sa prvýkrát objavilo zmenené vyvažovanie bielej.

Prekvapivo však iPhone XR ponúkne podobne, ako iPhone XS portrétny režim, a to aj napriek tomu, že používa len jeden fotoaparát. Podobne ako Google tak stavia tento režim na softvérovej úprave. Výsledky sú na moje prekvapenie veľmi dobré. Vzhľadom na to, že využíva inú ohniskovú vzdialenosť, môžete byť ďalej od fotografovanej osoby a portrét e fotografie majú úplne iný nádych.

Rozmazanie nie je až tak silné, ale celkovo vďaka tomu pôsobia výsledné fotografie prirodzenejšie. Navyše aj pri slabšom svetle nie je na nich tak rýchlo vidieť agresívnu snahu od odstránenie šumu, ktorú často vidieť z teleobjektívu iPhonu XS. Ten má totiž o niečo vyššie clonové číslo.

Samozrejme jeden objektív znamená v tomto prípade aj určité obmedzenia pri úprave portrétov. Nemáte napríklad na výber možnosť osvetlenia s vyrezaním osoby. Ten však poskytuje predná kamera. Tá je mimochodom úplne rovnaká ako v iPhone XS.

Takže sa môžete tešiť na rovnaké možnosti, ako je portrét, či Animoji, ak teda ste ich fanúšikom. Navyše podobne ako iPhone XS, aj „iks-erko“ ponúka vylepšenia stabilizácie prednej kamery, takže si užijete aj pekné Full HD video z predného fotoaparátu.

Po stránke videa teda ponúkne iPhone XR rovnaké možnosti a výhody ako drahšie súčasné iPhony. Nechýba možnosť natáčania 4K videa, či spomaleného Full HD videa pri 240 fps. Všeobecne považujem iPhony za najlepšie mobilné zariadenia na natáčanie videí, jednoducho vždy viem, že zaostrenie bude plynulé a presné a tiež dosiahnem dostatočný dynamický rozsah počas videa.

Verdikt

Apple iPhone XR nie je žiadnym „budgetovým“ iPhonom, jeho cena je nižšia, ale aj tak pomerne vysoká. Na druhú stranu ho môžem smelo odporučiť tomu, kto chce najnovší a výkonný iPhone, ale iPhone XS je pre neho malý, či drahý a iPhone XS Max už priveľký a samozrejme predražený. Za svoje peniaze dostanete až prekvapivo veľa muziky, alebo prekvapivo veľa vlastností drahších iPhonov. Musíte však zabudnúť na 3D Touch a tiež vám nesmie podobne ako mne prekážať parametrovo o niečo slabší displej. Pre mňa osobne je však Apple iPhone XR najväčším prekvapením z predstavenej trojice.

Apple iPhone XR si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.