Alienware Aurora R5 – stolný počítač nielen pre hráčov

Stolné počítače sa v posledných rokoch stávajú okrajovým tovarom. Ich vytesňovanie notebookmi, Ultrabookmi či tabletmi je zrejmé. Ak však túžite po plnohodnotnom hernom zážitku, tak je kvalitný herný počítač na nezaplatenie.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • výkonný hardvér
  • množstvo USB portov
  • tichý chod

Nevýhody

  • vyššia cena
  • málo operačnej pamäte
  • nepretaktovateľný procesor

Jednou vetou

Aurora má výkon na bezproblémový chod všetkého vo Full HD rozlíšení aj na ďalšie dva roky, je pomerne tichá a dizajnovo zaujímavá.

Ak sa vám nechce skladať si vlastnú zostavu a radšej siahnete po hotovom riešení, bude sa vám testovaný Alienware Aurora R5 páčiť.

Aurora patrí do stredného modelového radu herných zostáv Alienware. Nie je primárnym riešením do obývačky, ako X51-ka, ale je kompaktnejšia v porovnaní s najvýkonnejšími modelmi radu Area 51.

ZDROJ | DELL

Preto si nájde svoje miesto aj pod menším pracovným stolom či vedľa monitora. Pri kúpe hotovej zostavy sa asi nebudete veľmi zaoberať interiérom skrinky. Dell-u však slúži ku cti, ako navrhol interiér zostavy.

recenziaAlienware 13 R3 – 13-palcový herný notebook pripravený na VR

Výmenu súčiastok dokážete vyriešiť v podstate bez náradia iba s pomocou vlastných rúk. K značke Alienware samozrejme patrí aj podsvietenie, farbu ktorého si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií. Tak je tomu aj u Aurory, kde sú osvetlené obe bočné steny a mimozemská hlava, ktorá slúži aj ako tlačidlo na zapnutie.

Predná časť z tlačidlom napájania a prednými USB – Vpredu nájdete niekoľko najpoužívanejších portov.

Za najväčšie lákadlo zostavy považujem výkonný hardvér. Oproti herným notebookom tu je k dispozícii plnohodnotná grafická karta GeForce GTX 1070 s 8 GB vlastnej pamäte. Práve možnosť inštalácie dvoch grafických kariet a viacerých diskov odlišuje tento stolný počítač od jeho mobilných náprotivkov.

Zadná časť – Nadpriemerné množstvo portov vrátane tých najmodernejších dopĺňa účinné chladenie.

V testovanej konfigurácii by som určite uvítal procesor schopný pretaktovania a viac operačnej pamäte. 8 GB už totiž niektorým hrám nepostačuje. V podstate ale platí, že pri Full HD rozlíšení bolo jedno, aké detaily a akú hru som zvolil. Všetko šlo úplne plynulo.

Pokiaľ však uvažujete nad hraním v rozlíšení 4K, alebo pomocou VR okuliarov, bude možno vhodné zvoliť ešte o stupeň výkonnejšiu konfiguráciu.

Ďalším pozitívom Aurory je jej nadpriemerné množstvo portov, a to aj na pomery stolných počítačov. Ak ste niekedy pociťovali nedostatok USB portov, tak v Aurore máte k dispozícii štvoricu USB 3.0 na prednej (hornej) strane, ďalej 6x USB 2.0 a 3x USB 3.0 porty na zadnej strane.

Paletu uzatvára dvojica USB 3.1 portov, pričom jeden z nich je typu USB-C. Predná strana poskytuje aj pohodlné pripojenie slúchadiel. Plusom je aj prítomnosť Wi-Fi a Bluetooth, čo nie je zvykom u mnohých počítačových zostáv.

Model Aurora R5 by som odporučil najmä do domácností, kde chcete mať moderný stolný počítač na hry a nechce sa vám nič riešiť. Aurora má výkon na bezproblémový chod všetkého vo Full HD rozlíšení aj na ďalšie dva roky, je pomerne tichá a dizajnovo zaujímavá. Za nedostatok by sa dala označiť cena, no tak to už pri kompletných riešeniach býva.

ZdrojČasopis TECHBOX 12/2016-1/2017

Alienware Aurora R5

Cena od 1 399,00 €
Veľkosť
472 x 360 x 212 mm, 14,8 kg
Hardvér
Intel Core i7-6700 (4 jadrá, 8 vlákien, 8 MB Cache 3,4 GHz, 4 GHz Turbo), Nvidia GeForce GTX 1070 Founders Edition 8GB GDDR5, 8 GB DDR4 RAM 2133 MHz, 256 GB M.2 SSD, 1 TB HDD 4x Display Port, 1x HDMI, 1x DVI-D, 1x USB-C (gen2), 1x USB 3.1, 7x USB 3.0, 6x USB 2.0 , 8x 3,5 mm audio jack (2x vpredu, 6x vzadu), SPDIF (Coax, TOSLINK), 1x RJ-45 (Gigabit Killer e2400), Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2
Softvér
Windows 10 Home 64-bit, Alienware FX, Alienware Update
Cena
od 1 399,00 €

Komentáre k článku