Alcatel 5 – kvalitný len na prvý pohľad

Alcatel vo februári tohto roka predstavil svoj najvybavenejší smartfón, Alcatel 5. To navodzuje pocit, že sa bude jednať o kvalitné zariadenie, ktoré by mohlo konkurovať minimálne strednej triede. Opak je však pravdou.

Naše hodnotenie

57%
0 100

Výhody

  • výdrž batérie
  • USB-C
  • možnosť dualSIM

Nevýhody

  • nekvalitná konštrukcia
  • neodladený softvér
  • dnes už nízke rozlíšenie displeja

Jednou vetou

Alcatel 5 trpí neduhom slabej optimalizácie softvéru a k dobrej kúpe mu nepomáha ani nízka cena.

Žijeme v dobe, kedy nemusíme míňať celú výplatu na smartfón. Príkladom je nedávno testovaná Motorola moto g⁶ plus či reinkarnovaná fínska Nokia s číslom 7. Ako som sa ale nedávno presvedčil, niektoré značky to s dostupnými zariadeniami stále nevedia.

Keď som otváral krabicu od Alcatel 5, nemal som žiadne očakávania ani predsudky. Konieckoncov, telefón tejto značky som naposledy držal ešte „hlúpy“ a s čiernobielym displejom.

Na prvý pohľad ma hneď zaujala predná strana. Ani nie samotným displejom. Ten má 5,7 palca a HD+ rozlíšenie, ktoré mimochodom už začína byť nedostatočné. Všimnete si ho napríklad pri prehliadaní dokumentov.

Výrobca tiež stavil na moderný pomer strán 18:9, pričom na svojich stránkach hovorí aj o akomsi bezlimitnom displeji, vďaka ktorému je smartfón až o 15 % kompaktnejší ako ostatné vedúce telefóny.

Spodná strana a boky zariadenia s týmto tvrdením korešpondujú, no tá horná ani zďaleka. Mne osobne sa tento krok nepáči a radšej by som pristál na rovnomerné rámiky hore aj dole či výrez. Ako som sa ale presvedčil neskôr, niektorým sa dizajn páčil.

Prekvapenie ale nastalo vtedy, keď som chytil telefón do rúk. Bol totiž až nezvyčajne ľahký, a teda hliníkový imidž, ktorý Alcatel 5 imituje presvedčí len tých, ktorí sa smartfónu nebudú chytať. Hore a dole sú potom plastové kryty, pričom spodná začala po dvoch týždňoch vŕzgať.

V priestore nad displejom sa skrývajú už tradičné senzory, ktoré snímajú či používateľ netelefonuje či okolitý jas. Tu by som sa pozastavil tiež, hladina jasu v automatickom režime totiž častokrát nefungovala ako mala a tak som ju musel nastavovať manuálne.

Okrem toho tu je tiež duálny fotoaparát. 13 Mpx snímač slúži na tradičné zábery, 5 Mpx šošovka zas na ultraširoké selfies, pričom nechýba možnosť prepnutia do tohto režimu automaticky v prípade, že fotoaparát deteguje aspoň tri tváre.

Poslednou vecou, ktorá je v hornej časti umiestnená, je notifikačná dióda. Výrobcu síce za tento krok chválim, no keď už ju tam dával, prečo je len jednofarebná? Displej musím nakoniec aj tak rozsvecovať.

Zadná strana hostí jeden fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx a clonovým číslom f/2.2. Spoločnosť mu robí dvojtónový blesk. Zábery sú priemerné, aplikácia sa snažila snímky presvetliť, chýba im tiež reálne podanie farby.

O bezpečnosť sa bude starať čítačka odtlačkov prstov. Tá fungovala bezchybne pri odomykaní, no v nohaviciach som i niekoľkokrát do dňa pociťoval vibrovanie. To sa tiež snažil snímač zachytiť odtlačok, pričom pri jeho nenájdení telefón začal vibrovať.

Výkonnú zložku smartfónu zabezpečuje osem-jadrový procesor Mediatek MT6750. Tomu pomáhajú 2 GB RAM a 16 GB ROM, alebo aj v našom prípade 3 GB RAM a 32 GB ROM. Na Slovensku nájdeme častejšie práve výkonnejšiu verziu.

I napriek tomu, že tieto čísla neznejú tak zle, opak bol pravdou. Kameňom úrazu Alcatel 5 je totiž jeho softvér. Či to už bolo sekanie pri prehliadaní webu po skrytí spodného tria softvérových tlačidiel, chýbajúci dátum v hornej lište či spomínaný automatický jas.

Tradičné situácie tiež zahŕňali niekoľko sekundový návrat domov, prevažne z hier či načítanie kontaktov v aplikácii Telefón až po pár sekundách. Zopárkrát sa mi tiež stalo, že smartfón sa odpojil od internetu a to i napriek tomu, že ikonka LTE jasne svietila.

Riešením bolo opätovné vypnutie a zapnutie mobilných dát. Používateľský zážitok neumocňuje ako množstvo bloatwaru, ktorý je v smartfóne predinštalovaný.

Tých pár slov chvály, ktoré v tejto recenzii odznejú, si zaslúži výdrž batérie. Tá nie je žiadnym rekordérom, no 3 000 mAh akumulátor na jeden deň skutočne postačuje. Batéria sa nabíja cez USB-C konektor.

Vedľa neho je umiestnený výduch pre reproduktor, ktorý znova nestojí za veľa. Spoločnosť nezabudla aspoň na 3,5 mm jack, ktorý je v hornej strane.

Alcatel 5 má síce slabšiu výbavu, no tá by sa dala ospravedlniť nižšou cenou. Problémom je hlavne úbohá optimalizácia softvéru, ktorá by odstránila hneď niekoľko závažných nedostatkov. Za cenu 200 € sa u nás síce mnoho kvalitných smartfónov nepohybuje, no ak priložíte pár eur navyše, dostanete Honor 7X, ktorý má určite lepší pomer cena/výkon.

Alcatel 5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Alcatel 5

Cena 199,00 €
Veľkosť
152,3 x 71,1 x 8,4 mm, 144 gramov
Displej
5,7-palcový IPS LCD, HD+ 720 x 1 440 px (282 ppi), 18:9
Fotoaparát
12 Mpx, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, autofokus, dual LED, HDR, 13 Mpx webkamera f/2.0, 1.4 μm + ultraširoký 5 Mpx, 1080p
Hardvér
Mediatek MT6750 (4x1.5 GHz Cortex-A53, 4x1.0 GHz Cortex-A53, Mali-T860MP2 GPU, 3 GB RAM, 32 GB ROM, Micro SD, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS, NFC, FM rádio, USB-C, 3 000 mAh batéria, čítačka odtlačkov prstov
Softvér
Android 7.1 + nadstavba výrobcu, Joy Touch
Cena
199,00 €

Komentáre k článku