AKG N40 – top model, ktorý nie je pre každého

Testovali sme jeden z najvyšších modelov in-ear slúchadiel od AKG. Model N40 nás príjemne prekvapili, ale nie sú pre každého.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • dizajn a spracovanie
  • bohaté príslušenstvo
  • čistý zvuk

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nevhodné pre smartfóny a menej kvalitné zdroje zvuku

Jednou vetou

AKG N40 zaujali čistým zvukom a rozhodne potešia ucho nejedného audiofila. No v tejto cenovej kategórii by som privítal tlmenie vonkajšieho hluku a určite káble potiahnuté látkou v celej svojej dĺžke.

Spoločnosť AKG, ktorá sa od roku 1947 špecializovala na ozvučenie a vybavenie kinosál (Akustische und Kino-Geräte), je v dnešnej globalizovanej dobe súčasťou firmy Harman, ktorú zastrešuje materská korporácia Samsung.

Mnohí AKG poznajú hlavne z oblasti slúchadiel ako divíziu AKG by Harman, no firma nikdy neopustila ani pole professional audio. Stále ju môžeme nájsť ako AKG PA v segmente špičkových bezdrôtových či štúdiových mikrofónov.

Napriek rozmanitosti in-ear modelov v portfóliu chýbal model, ktorý by tvoril spojenie komerčnej produkcie s tou profesionálnou. Túto medzeru v divízii AKG by Harman chceli vyplniť práve novinkou AKG N40.

Už počas rozbaľovania zistíte, že sa jedná skutočne o prémiové slúchadlá. Teda aspoň obsahom. Samozrejmosťou sú vymeniteľné nástavce do uší rôznej veľkosti. Balenie však obsahuje aj užitočné puzdro či čistiacu kefku.

To celkom poteší, ak slúchadlá zdieľate so súrodencom, ktorý nevie, kde sú vatové tyčinky. Zaujala ma i dvojica káblov s 3,5 mm konektorom. Rozdiel medzi nimi je len v tom, že jeden má ovládanie na smartfón a druhý nie.

Ako keby vám k novému autu pribalili 2 autorádiá, jedno s ovládaním, druhé bez. Používať budete aj tak len to s ovládaním. Oba káble sú potiahnuté látkou, čo zabraňuje ich zamotaniu – ale len do polovice. Takže druhú polovicu môžete rozmotávať.

Slúchadlá AKG N40 prinášajú aj vymeniteľné zvukové filtre, ktoré svojou variabilitou použitia majú zrejme umocniť prémiovosť, pretože slúchadlá boli navrhnuté pre profesionálne odposluchy a skutočných audiofilov. Sú odstupňované podľa preferencie charakteristiky zvuku, referenčné, výškové a na zosilnenie basov.

Ak mám byť úprimný, aj pri použití kvalitnej nahrávky vo formáte FLAC a zosilňovača som medzi nimi veľký rozdiel nepostrehol. Slúchadlá však majú skvelý čistý prejav, detaily a efektívne odhalia nedokonalosti akejkoľvek kompresnej nahrávky, ktorú vám vaše slúchadlá s radosťou doteraz tajili.

Treba však poznamenať, že na skutočný hudobný zážitok si musíte zaobstarať adekvátny zdroj zvuku. Bez neho to nemá žiaden význam a slúchadlá pripojené napríklad na váš smartfón znejú horšie ako lacné atrapy, ktoré vám počas letu rozdá letuška.

Ak ich chcete používať aj na takýto zdroj zvuku, slúchadlový zosilňovač je v tomto prípade absolútnou nevyhnutnosťou. Slúchadlá majú impedanciu 20 ohmov, frekvenčný rozsah je 10 Hz – 40 kHz a citlivosť na úrovni 115dB SPL. Ak si slúchadlá chcete vyskúšať aj vy ešte pred kúpou, odporúčame zájsť do bratislavskej predajne Techhouse.

AKG N40 zaujali čistým zvukom a rozhodne potešia ucho nejedného audiofila. No v tejto cenovej kategórii by som privítal tlmenie vonkajšieho hluku a určite káble potiahnuté látkou v celej svojej dĺžke.

Komentáre k článku