Acer TravelMate B113: nádejná cesta za prežitím netbookov (RECENZIA)

Túto recenziu som sa rozhodol poňať trochu netradične, osobnejšie. Môj dvojročný netbook už pomaly prestáva stačiť a tak som zaň hľadal náhradu. Zaujal ma malý notebook od Aceru a tak som si ho (resp. podobný model) vyžiadal na test.

Acer TravelMate B113

Netbook na ceste k ultrabookom

Na svoj mobilný počítač mám niekoľko požiadaviek. V prvom rade nesmie byť drahý, mal by oplývať dlhou výdržou batérie, displejom s aspoň HD rozlíšením (1 024 x 600 už je málo), podstatne vyšším výkonom (než môj starý jednojadrový Atom N450) a ďalšími, skôr praktickými drobnosťami. Potešilo ma, že testovaný Acer TravelMate B113 je vybavený matným displejom. Lesklé panely sú nepochopiteľne v móde, pritom ich používanie je otravné a neefektívne, pretože vyžadujú zvýšenie jasu displeja a tým skrátenie výdrže batérie. Veko displeja Aceru je medzi lesklým a matným vyhotovením – síce zachytáva „packy“, ale nie je to až tak hrozné. Lesklý je žiaľ rám displeja, no stále lepšie, ako by mal byť zobrazovač lesklý celý. Notebook je po vzore ultrabookov o niečo tenší, než bývalo zvykom. Jeho hmotnosť 1,4 kg je príjemná. Keďže to nie je extrémny ultrabook, vyhol sa ich bežným problémom s vyhotovením. Zmestil sa internetový RJ-45 konektor, tri USB (žiaľ USB 3.0 nájdeme len v najvyšších konfiguráciách), HDMI aj jack pre slúchadlá. V ľavom boku je umiestnený výduch chladenia, takže netbook nemá problém uchladiť sa ani v záťaži. Ale o výkone neskôr. Klávesnica má oddelené tlačidlá s veľmi nízkym zdvihom, takže to chce zvyk. Výčitku si zaslúžia maličké tlačidlá šípok. Tochpad, vlastne clickpad je v matnom vyhotovení s integrovanými tlačidlami. Osobne som odporcom tohto systému, dodávateľ Synaptics však na jeho zavádzanie tlačí, takže v budúcnosti sa mu vyhneme len ťažko.

Acer TravelMate B113

Aký je 17 W Celeron?

Na ceste k ultrabookom vykročil tento netbook aj v otázke výkonu. Testovaná konfigurácia mala dvojjadrový, nízkonapäťový Intel Celeron 877 (Sandy Bridge 32 nm), 4 GB RAM a 320 GB (5 400 ot./min) pevný disk. Moje očakávania boli veľké. Faktom je, že oproti jednojadrovému procesoru Intel Atom spred dvoch rokov je rozdiel obrovský. Čakal som priepasť aj za populárnym AMD E-450. Celeron síce rýchlejší je, ale tu už rozdiel nie je až tak veľký. Majiteľ takéhoto notebooku by však dlhší čas nemal cítiť potrebu nutného upgradu. Čo sa týka pamätí, na operačnej niet čo kritizovať (v tejto triede by stačila aj polovica). Pevný disk asi cieľovej skupine bude stačiť. Ponúka dostatok kapacity a rýchlosť postačujúcu na bežnú prácu, Windows 7 nabootuje asi za 50 sekúnd. No ja už som si zvykol na SSD disky a znížiť svoje nároky v tejto oblasti nechcem. SSD disk totiž dokáže v dojme z rýchlosti počítača urobiť najviac. V tejto cenovej kategórii je problém s ich vysokou cenou, no verím, že osadiť aspoň 40/60 GB disk by sa časom mohlo podariť (napríklad ASUS používal 32 GB SSD-čka v netbookoch už dávnejšie). Takýto počítač by sa však ťažšie marketingovo predával, keďže väčšina používateľov (zvlášť v cieľovej skupine) hľadí najmä (alebo len) na kapacitu disku a výhody SSD nepozná.

Acer TravelMate B113

Ak mám celkovo zhodnotiť výkon zariadenia, je viac než hodný svojej ceny a na rozdiel od ultrabookov sa dokáže uchladiť aj v záťaži, takže paradoxne si na Aceri staré hry užijete lepšie, než na ultrabooku za trojnásobnú cenu. Chladenie je stále príjemne tiché. Displej zariadenia výrazne nevybočuje z priemeru. Na 11,6“ uhlopriečke vykreslí 1 366 x 768 bodov, trochu zaostáva pozorovacími uhlami a zasa vedie matným povrchom. Tvorbu obrazu má na starosť orezaná integrovaná grafika Intel HD Graphics. Tá s prehľadom postačí na bežné použitie a opäť je to obrovský skok od radu Atom. Žiaľ, najväčšou slabinou zariadenia je batéria. Má podpriemerné parametre – 4 články, 2 500 mAh a kapacitu iba 37 Wh. Netbook je na svoju kategóriu vysoko výkonný, má efektívny procesor, no napriek tomu je batéria primalá. V nečinnosti na ploche Windowsu by vydržala aj 5,5 hodiny, no už pri ľahšom „internetovaní“ padá výdrž na približne 3,5 hodiny, čo je na ultramobilný počítač jednoducho málo.

Acer TravelMate B113

Acer TravelMate B113 je lacný netbook s nevídaným výkonom vzhľadom na svoju kategóriu. Použitie podtaktovaného procesora Intel Celeron je výbornou voľbou, ktorá razantne nezvýši cenu, ale prinesie veľký skok oproti tradičným netbookom s procesormi Atom. Vďaka tomu dosahuje výborný pomer cena/výkon. Toto je určite cesta, ako môžu netbooky prežiť, resp. splynúť s ultrabookmi. Acer potešil aj matným vyhotovením, no diskvalifikuje ho prislabá batéria. Ak ale hľadáte čo najlacnejší počítač, trebárs aj do školy a tie 3-4 hodiny vám budú stačiť, pokojne si ho kúpte, za svoju cenu mierne prevyšujúcu 350 € ponúkne výbornú hodnotu. No zvážte aj toto: ak oželiete Windows, namiesto neho si stiahnete napríklad Ubuntu (ktoré na internet a dokumenty úplne stačí) a škrtnete prebytočné 2 GB RAM, môžete ušetriť aj 70 €. A dá sa ísť ešte nižšie. Rovnako vybavený stroj, no v kompletne lesklom vyhotovení a pod menom Acer Aspire 756 získate už za fantastických 250 €. Novinku môžete nájsť aj vo verzii s procesorom Intel Core i3 (a medzistupňom Pentium), no tá stráca hlavnú výhodu, a to nízku cenu. Skrátka, Acer TravelMate B113 je výhodný lacný počítač s jedinou chybou, batériou. Otázne je, nakoľko ju príjme cieľová skupina, teda študenti a fanúšikovia mobility.

Acer TravelMate B113

Ja osobne mu ju však neodpustím. Tiež som zistil, že SSD disku, na ktorý som si zvykol v stolom počítači a testovaných ultrabookoch, by som sa zriekol len ťažko. O rok už budú určite rozšírenejšie aspoň hybridné disky, prídu nové generácie procesorov (28 nm AMD Jaguar, Intel Haswell) a najmä netbooky znovu nájdu svoje miesto na trhu. Zdola ich totiž tlačia tablety a zhora ultrabooky, takže buď nimi budú netbooky nahradené, alebo začnú preberať znaky týchto tried, čo už sa mimochodom deje. Sám som veľmi zvedavý, aké budú lacné mobilné počítače o rok.

Vlastnosti produktu

  • výborná cena
  • výkon podstatne vyšší ako rad Intel Atom
  • moderný a efektívny hardvér
  • displej – uhlopriečka, veľkosť, rozlíšenie
  • rozmery, hmotnosť a konektorová výbava
  • verzia bez OS – možnosť ušetriť ešte viac
  • iba polomatné veko displeja
  • slabá batéria
  • touchpad s integrovanými tlačidlami
  • nároční by ocenili SSD disk

 

 

 

 

 

 

 

 

Parametre:

Rozmery 285 x 202 x 21-27 mm; 1,38 kg Displej 11,6“ 1 366 x 768 b., matný, LED podsvietenie Hardvér Procesor Intel Celeron 877 (2 jadrá/2 vlákna, 1,4 GHz, 2 MB L3 Cache, 32 nm Sandy Bridge, 17 W, GPU Intel HD Graphics), 4 GB RAM (Single Channel), HDD 320 GB 5400 RPM, 720p webkamera, stereo reproduktory; Wi-Fi, Bluetooth 4.0; RJ-45, 3 x USB 2.0, HDMI, VGA, 3,5 mm konektor; čítačka pamäťových kariet, 4-článková batéria 2 500 mAh/37 Wh Softvér Windows 7 Home Premium 64-bit Cena približne 360 € (e-shopy)

Foto: Acer