Acer Liquid Jade Primo – Windows 10 v smartfóne

5,5“ smartfónov s nadštandardnou výbavou je dnes na trhu naozaj veľa. Odlíšiť sa je otázkou prežitia.

Naše hodnotenie

76%
0 100

Výhody

  • kvalitný fotoaparát
  • výkonný hardvér
  • alternatívny OS

Nevýhody

  • vysoká cena
  • slabá výdrž batérie
  • vyššia hrúbka

Jednou vetou

Vyššia trieda s Windows 10, 21 Mpx fotoaparátom a šesťjadrom od Qualcommu.

Acer Liquid Jade 11Acer zobral meno svojho minuloročného modelu, jedného z lepšie predávaných – Liquid Jade – a spolu s pridaním priezviska Primo vykonal pomerne podstatný odklon vo výbave. Už to nie je iba smartfón strednej triedy s trochu lepším fotoaparátom.

Acer Liquid Jade 14Acer Liquid Jade Primo mieri úplne inde. V prvom rade je veľkou zmenou operačný systém Windows 10 v mobilnej verzii. Android je super, ale bez alternatív by nastala nuda a degenerácia trhu.

Acer Liquid Jade 31S desiatymi oknami, ktoré v počítačovom svete narobili rozruch, sa aj menším výrobcom oplatí vyčleniť aspoň jeden model, aby tomuto ešte nedávno zavrhnutému operačnému systému dali šancu. Myslím, že si to zaslúži.

Osobne by som stále preferoval Android, ale minimalistická jednoduchosť Windowsu 10 určite bude viacerým zákazníkom vyhovovať.

Acer Liquid Jade 22Musím pochváliť prispôsobiteľnú hornú lištu skratiek, šikovný režim ovládania jednou rukou či prekvapivo detailnú ochranu súkromia – zakázanie prístupu konkrétnych aplikácií ku konkrétnym senzorom a dátam.

Acer Liquid Jade 30Hoci, sledovacích technológií je tu naozaj veľa a všetky sú štandardne zapnuté. Poteší aj režim šoféra či nadštandardná podpora pre pripojenie bezdrôtovej obrazovky alebo počítača vrátane režimu Continuum.

Zaujme je aj internetový prehliadač Edge – napríklad praktickým umiestnením ovládacieho panelu dole (nie hore) alebo šikovným detailom, keď v dlhých rozbaľovacích zoznamoch na webstránkach vidíte nad prvými prvkami zoznamu tie posledné a môžete skrolovať oboma smermi.

Acer Liquid Jade 23Prekvapilo ma však, že množstvo systémových aplikácií, vrátane kalkulačky, v skutočnosti nie sú predinštalované, ale iba pripravené na inštaláciu a pred prvým spustením ich musíte stiahnuť. Aspoň však výrobca ušetril trochu úložiska, po prvom zapnutí prístroja je k dispozícii asi 25,3 GB.

Acer Liquid Jade 28Sloty na karty sú dva, jeden z nich je možné použiť ako slot na microSD kartu. USB konektor je už v novom formáte C, čo ešte dočasne znamená isté nepríjemnosti s nekompatibilitou staršieho príslušenstva, ale je to nevyhnutná cesta k oveľa širšej kompatibilite.

Acer Liquid Jade 26Inými slovami, hoci je podpora myši a klávesnice v nastaveniach explicitne spomenutá, štandardná USB OTG redukcia vám na ňu stačiť nebude. Acer bol už vo svojich lacnejších prístrojoch zameraný na kvalitné fotoaparáty a v high-end modeli Primo sa táto orientácia iba posilnila.

Acer Liquid Jade 128 Mpx webkamera je v tejto triede takmer samozrejmosťou, nie však zadný 21 Mpx snímač so svetelnosťou f/2,2, HDR, elektronickou stabilizáciou a Ultra HD videom. Fotí naozaj nadštandardne a produkuje detailné fotografie.

Dizajnom šošovky fotoaparátu je dokonca inšpirovaný aj zadný reproduktor v spodnej časti. Inak však nemá čím prekvapiť.

Acer Liquid Jade 16O mierne nadpriemerný výkon sa stará zostava šesťjadra Qualcomm Snapdragon 808, grafiky Adreno 418 a 3 GB RAM. To sú optimálne, nie prehnané hodnoty. Batérii sa žiaľ nedostala ani priemerná pozornosť – výdrž vo webovom teste nedosiahla ani 4 hodiny.

Acer Liquid Jade Primo je zaujímavým spestrením trhu s alternatívnym operačným systémom a šikovným fotoaparátom, avšak jeho cenovka je skutočne odvážna a výdrž batérie obmedzujúca aj v každodennom používaní.

Recenzia bola uverejnená v časopise TECHBOX číslo 4/2016.

ZdrojTECHBOX

Acer Liquid Jade Primo

Cena 599,00 €
Veľkosť
157 x 77 x 8,5 mm, 150 g
Displej
5,5“ AMOLED (1 080 x 1 920 px, 401 PPI), Gorilla Glass
Fotoaparát
21 Mpx foto, f/2,2, AF, dual LED blesk, Ultra HD video (30 fps), 8 Mpx Full HD webkamera
Hardvér
Snapdragon 808 (2-jadrový 1,82 GHz Cortex-A57 + 4-jadrový 1,44 GHz Cortex-A53, GPU Adreno 418, 20 nm) 3 GB RAM, 25 GB Flash + microSDHC, dual SIM, Wi-Fi ac, Bluetooth 4.0, USB C, Li-Ion 2 800 mAh
Softvér
Windows 10, Microsoft Continuum
Cena
599,00 €

Komentáre k článku