Acer Aspire S13 S5-371 – kvalitný displej a výborná výdrž batérie

ZDROJ | TECHBOX

Acer Aspire S13 je zaujímavým Ultrabookom už na prvý pohľad. Z dizajnového hľadiska jeho vzhľad ničím nevybočuje z dnešného štandardu.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • displej
  • výdrž batérie
  • touchpad

Nevýhody

  • hlučný ventilátor
  • prehrievanie v záťaži
  • zle navrhnutý slot SD karty

Jednou vetou

Tenký Ultrabook v podaní Aceru zaujme dizajnom a cenou pod 1 000 €.

To ale neznamená, že by bola jeho konštrukcia zlá či nudná. Práve naopak, spracovanie je na vysokej úrovni. Hliníkovým a horčíkovým dielom sekunduje plastové okolie displeja. S13-ka jednoducho pôsobí prémiovo. Vytkol by som azda iba dva detaily.

acer-aspire-s13-5
ZDROJ | Acer

Okrem nemožnosti sklopenia displeja do vodorovnej polohy má hliníkové okolie klávesnice nepríjemnú vlastnosť zachytávať odtlačky prstov. Z hľadiska výkonu ide dnes už o zaužívanú Ultrabookovú konfiguráciu.

acer-aspire-s13-9
ZDROJ | Acer

Tá pozostáva z procesora Intel Core i5-6200U z rodiny Skylake, 8 GB operačnej pamäte a 256 gigabajtového SSD disku v M.2 slote. Na výpočtovo a graficky náročné programy to výkonnostne nie je, ale všetko ostatné zvláda S 13-ka s prehľadom.

acer-aspire-s13-2
ZDROJ | TECHBOX

S výkonom je úzko spojené aj chladenie zariadenia, ktoré ťaží aj z použitých materiálov, nakoľko teplo sa účinne odvádza po spodnej časti Ultrabooku. Pri vysokej záťaži to ale začína byť problém, pretože okrem zvýšeného hluku zariadenia je jeho spodná časť aj nepríjemne horúca.

Odporúčam preto Ultrabook využívať skôr na pevných plochách. Okolie klávesnice našťastie zostáva pomerne chladné.

acer-aspire-s13-8
ZDROJ | Acer

13,3-palcový Full HD displej žiari krásnymi farbami a aj jeho podsvietenie je dostatočne silné na prácu na priamom slnku. Nad ním je umiestnená nevýrazná webkamera, ktorej kvalita je postačujúca, avšak ničím výnimočná.

Na klávesnici sa mi písalo dobre a neprekážal mi ani nízky zdvih klávesov, novinke by však pomohlo, keby sa zbavila miniatúrnych funkčných a smerových tlačidiel, ktoré sú naozaj nepraktické. Na veľkom touchpade naopak oceňujem kvalitu spracovania a považujem ho za jeden z tých lepších na trhu.

USB 3.0 port dopĺňa rýchly USB-C. Majiteľov poteší aj plnohodnotný HDMI konektor.
USB 3.0 port dopĺňa rýchly USB-C. Majiteľov poteší aj plnohodnotný HDMI konektor.ZDROJ | TECHBOX

Zaujímavosťou Aspire S13 je integrácia Wi-Fi podporujúcej MultiUser-MIMO. Model od Qualcommu dokázal kopírovať veľké súbory rýchlosťou cez 600 mbit/s, čo považujem za skvelý výsledok.

acer-aspire-s13-7
ZDROJ | Acer

Okrem Wi-Fi má Ultrabook samozrejme aj Bluetooth 4.0, z káblových pripojení tu nájdete dvojicu USB 3.0 konektorov a jeden USB-C konektor, ktorý je však tiež iba štandardu 3.0. Nechýba ani SD slot, ktorý je však zapustený pomerne plytko, a tak SD karty trčia väčšou časťou zo zariadenia.

acer-aspire-s13-4
ZDROJ | TECHBOX

Dvojica reproduktorov hrá pekne, milovníkov basov však nepoteší. Po pripojení externých reproduktorov je osadená zvuková karta schopná lepších výkonov. Pozitívne vnímam aj výdrž na batériu, ktorá pri bežnej práci s internetom a kancelárskymi aplikáciami dosiahla hranicu 8 hodín.

Pri vysokej záťaži však výdrž prudko klesá. Zdá sa, že Acer preferuje výkon pred výdržou, to sa však dá napraviť zmenou profilu napájania.

acer-aspire-s13-6
ZDROJ | Acer

Acer Aspire S13 je kvalitný Ultrabook za prijateľnú cenu, ktorého prednosťou je hlavne dizajn, pekný displej a slušný touchpad. To všetko je podčiarknuté nadpriemernou výdržou batérie.

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 7-8/2016.

ZdrojTECHBOX

Acer Aspire S13 S5-371

Cena 899,00 €
Veľkosť
327 x 228 x 14,6 mm, 1,27 kg
Displej
13,3” lesklý LED IPS, 1920 x 1080 b., 166 PPI, 360 cd/m2
Hardvér
Intel Core i5-6200U (2 jadrá, 4 vlákna, 3 MB Smart Cache 2,3 GHz, 2,8 GHz Turbo), Intel HD Graphics 520, 8 GB 1866 MHz LPDDR3 RAM, 256 GB M.2 SSD, 2x USB 3.0, USB-C, SDXC, HDMI, 3,5 mm audio jack (slúchadlá/mikrofón), Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, stereo repro, webkamera 1,3 Mpx, 45 Wh integrovaná batéria
Softvér
OS Windows 10 Home, AbPhoto, Acer Care center, Booking, Dokumenty Acer, App Explorer, Windtangent games, Build your own cloud
Cena
899,00 €

Komentáre k článku