3+3 pre a proti Audi Q3 Sportback 45 TFSi

Potom ako Roman označil nové Audi Q3, ako totálnu štýlovku pre mladých, neviem ako by som mal nové Audi Q3 Sportback označiť ja. Veď ponúka štýlu ešte o niečo viac. Aj keď v tomto prípade platí, že za štýl si treba priplatiť. K tomu sa však dostaneme neskôr.

Každopádne pravdou ostáva, že je to auto, ktoré sa jednoducho nedá prehliadnuť. Istú zásluhu na tom má určite aj farba, ktorú automobilka označuje ako Turbo modrá. Mne skôr pripomínala menší e-tron. Ten, ktorý sme testovali mal totiž takmer rovnakú farbu.

Pozrite siAudi e-tron 55 s ukradnutými späťákmi dá pokojne aj 300 km

Tam však jeho paralela s e-tronom končí, teda ak nemáte na mysli najnovšie Audi e-tron Sportback. To predstavuje väčšiu a najmä elektrickú alternatívu k tomuto kúsku. Vráťme sa však späť k Q3 Sportback a spoločne sa pozrime na tri dôvody pre a tri proti tomuto štýlovému vozítku.

+1 Dizajn

Ok, stále platí, že dizajn je a vždy aj bude osobnou preferenciou. Čo sa páči jednému, nemusí sa páčiť druhému. Odhliadnuc od toho však musím povedať, že Audi Q3 Sportback pôsobí naozaj veľmi dobre. Nie je to len skosená Q3, ale skoro úplne nové auto.

Samozrejme mierne upravená maska, ktorá je teraz ladená do čierna, rovnako ako časti predného nárazníka, sú len drobnosti, ale Audi sa v tomto prípade naozaj snažilo. Sportback tak od bežnej Q3 odlíši aj menej znalý vodič.

Pozrite siAudi Q8 – neprehliadnuteľné štýlové SUV Coupé

Najviac je zmeny vidieť práve v zadnej časti a tým nemyslím len skosenie strechy, ktoré je evidentné na prvý pohľad. Skôr sa zameriavam na tú hru kriviek, ktorú dizajnéri pripravili. Audi Q3 Sportabck pôsobí pri pohľade zozadu podstatne mohutnejšie.

Vďačí za to najmä rozšíreným blatníkom, ktoré skrývajú 19“ disky kolies. Aj napriek tomuto rozmeru nepôsobia takto veľké kolesá na aute nejako malým dojmom, ale skôr Q3 Sportback sadnú ako uliate.

+2 Technológie

Asi nikoho neprekvapí, ak medzi plusy uvediem práve technológie, ktorými je Audi Q3 Sportback vybavené. Práve automobilka z nemeckého Ingolstadtu totiž patrí medzi tie, ktoré do svojich vozidiel dajú všetky tie najmodernejšie prvky výbavy a asistenčné systémy, ktoré je radosť používať.

Práve preto nájdete v novom Audi Q3 Sportback napríklad vynikajúci adaptívny tempomat, ktorý funguje od nuly a tak je v kombinácii s prepracovaným systémom vedenia vozidla v jazdnom pruhu pomocníkom, ktorého oceníte. A to nielen na diaľnici, ale napríklad aj v kolóne. Teda minimálne za predpokladu, že budete mať podobne, ako testovaný kus automatickú sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku.

Pozrite siNové Audi Q3 – totálna štýlovka pre mladých

Okrem toho však nechýba kamerový systém pre sledovanie okolia počas parkovania, alebo systém sledovania mŕtveho uhla. Ten považujem za jeden z najlepších, lebo jeho signalizáciu jednoducho nemôžete prehliadnuť.

Aj v prípade multimediálneho systému, ktorý patrí k najlepším vo svojej triede Audi ponúka niečo navyše. Nielenže podporuje pripojenie smartfónu prostredníctvom Android Auto a Apple CarPlay, ale v prípade riešenia od Apple aj jeho bezdrôtovú verziu.

Postačí ak k multimediálnymi systému pripojíte iPhone prostredníctvom kábla a následne povolíte bezdrôtový CarPlay. Nič viac nie je potrebné. Následne sa automaticky pripojí iPhone k autu a vy ho môžete odložiť do priehradky na bezdrôtové nabíjanie. Je to fakt návykové.

+3 Svetlá

Medzi veľké plusy Audi Q3 Sportback určite patria aj svetlá. Audi Matrix LED sú tak vydarené, že som sa pristihol ako si hľadám zámienku na to, aby som sa mohol v noci len tak previesť a užívať si komfort osvetlenia, ktorý poskytujú.

Samozrejme svetlá dokážu samostatne prepínať medzi stretávacími a diaľkovými svetlami. To je však už celkom bežné v prípade áut podobnej kategórie a najmä cenovej hladiny.

Audi Q3 Sportback však podobne ako väčší súrodenci z koncernu, ako napríklad nedávno testované Audi SQ7 ponúka aj aktívne vyrezávanie lúča. Svetlo teda nesmeruje na vozidlá, ktoré idú oproti vám. Počas spoločne stráveného týždňa sa mi ani raz nestalo, že by mi oproti idúce auto bliklo, lebo som ho osvetľoval.

Pritom takmer počas celej cesty idete so zapnutými diaľkovými svetlami, takže vy vidíte podstatne ďalej, ako pri iných vozidlách vybavených svetlami s LED technológiou. Ak by som si z príplatkovej výbavy Audi Q3 Sportback mal vybrať iba jednu položku, určite by to boli práve tieto Audi Matrix LED svetlá.

-1 Niektoré materiály

Ak mám spomenúť nevýhody, ktoré som si počas testu všimol, určite medzi tie najväčšie patria niektoré použité materiály. Najmä, ak sa na Audi Q3 Sportback pozriete cez optiku výslednej ceny, určite by ste ocenili o niečo lepšie materiály, ako vás v niektorých miestach čakajú.

Prvým takým miestom sú dvere, ktorých výplň pripomína základné vozidlá najnižšej triedy. Jednoducho všade sú tvrdé plasty a len v mieste, kde sa vo dverách opiera lakeť ruky nájdete jemné polstrovanie. Je to pomerne veľká škoda, keďže takto sa kazí dojem z inak veľmi dobrého auta.

Pozrite siAudi A8 L – limuzína plná najmodernejších technológií

Rovnaký dojem som mal aj z panelu pod klimatizáciou, v mieste, kde v prípade modelov, ako Q7, alebo Audi A8 nájdete dotykový displej pre ovládanie klimatizácie. Audi Q3 Sportback však v tomto mieste ukrýva veľký plastový panel, na ktorom nájdete len ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre štartovanie.

Vďaka tomu priestor pôsobí nevyužito a celkovo nepasuje do konceptu celého interiéru, čo je pomerne veľká škoda. Lebo inak v interiéri nájdete veľmi dobré členenie a dokonca aj použité materiály palubnej dosky pôsobia prémiovo. Napríklad palubná doska môže byť obšitá alcantarou.

-2 Spotreba

Tento mínus možno budú niektorí z vás považovať za zbytočný. V prípade testovaného modelu sa pod prednou kapotou ozýval motor, ktorý podľa nového označenia poznáme pod skratkou 45 TFSI. V preklade to znamenalo dvojlitrový benzínový štvorvalec s preplňovaním.

Jeho maximálny výkon je 169 kW (230 k) a krútiaci moment 350 Nm. Vyjadrené číslami je táto motorizácia prísľubom veľmi dobrej dynamiky. Skutočnosť je taká, že pri bežnej jazde nemáte pocit, že šoférujete takto výkonné kompaktné SUV.

Ak však aktivujete športový režim, charakteristika auta sa výrazne zmení. Ochotne ide za plynom a problémom pre neho nie je ani výrazne dynamickejšia jazda. Výkonu má vzhľadom na váhu 1 700 kg viac ako dostatok, takže nie je problémom ani mierne dynamickejšia jazda.

Problémom je však apetít motorizácie. A tým nemyslím spotrebu pri dynamickej jazde, tú predsa nikto v tom momente nerieši. Ale po skúsenostiach s podobnými pohonnými jednotkami koncernu som očakával podstatne nižšie hodnoty spotreby pri bežnej až ekonomickej jazde.

V tomto režime totiž bude palubný počítač ukazovať hodnotu niekde tesne pod 9 litrami na sto kilometrov. Aj pri maximálne ekonomickej jazde mimo obce sa mi ledva darilo dosiahnuť hodnotu pod 8 l/100km.

Pozrite siŠKODA KODIAQ RS – keď sa skríži športové žihadlo s rodinným SUV

Pritom, ak sa pozriem na iné modely s podobnou motorizáciou, alebo dokonca rovnakou v rámci koncernu, nie je pri nich problémom dosahovať rádovo o jeden až 1,5 litra nižšej spotreby a to aj pri autách, ktoré sú podstatne väčšie.

-3 Cena

Ja viem, práve tu to príde. Poviete si možno, že však čo riešim cenu, kto chce také auto, tak si také kúpi (ak na to má) aj keby stálo dva krát toľko. Áno, súhlasím s vami. Súhlasím aj s tým, že ceny áut za posledné roky stúpli pomerne výrazne. Na druhú stranu sa mi jednoducho cena od 47 790 EUR za auto týchto rozmerov, pri konkrétnom modeli zdá jednoducho prehnaná.

To ešte nehovorím o cene konkrétneho kúsku, ktorý bol viac ako slušne nabitý príplatkovou výbavou. Len aby ste vedeli kam tým mierim, tak cena tohto konkrétneho kusu bola niečo tesne nad 71 tisíc EUR a to už chce naozaj nadšenca, alebo minimálne odvážneho jedinca.

Samozrejme cenu tlačia hore rôzne balíky príplatkovej výbavy, takže sa vie podstatne výrazne vyzdvihnúť nad hranicu na všetkých letákoch, kde začína od. 34 050 EUR. Ak si teda budete chcieť dopriať všetky moderné vymoženosti od adaptívneho tempomatu, po poloautomatizovanú jazdu v kolóne, cez digitálny prístrojový panel až po rôzne ďalšie komfortné prvky, výsledná cena môže byť diametrálne odlišná od tej základnej.

Každopádne však platí, že Audi Q3 Sportback je fakt vydarený kúskom, ktorý vyzerá a jazdí vynikajúco. Snáď len škoda tých tvrdých plastov v dverách, ktoré mi jednoducho neladia s podobne drahým autom a spotreby. Odhliadnuc od toho sa však môžete tešiť na auto, ktoré ponúkne dostatok priestoru, štýl na rozdávanie a dynamiku, vďaka ktorej bude pre vás každá jazda potešením.

Komentáre k článku