Raspberry prichádza s novým modulom CM3+

Nadáca Raspberry Pi včera predstavila svoj nový produkt Compute Module 3+. Modul ponúka viac ako 10-násobný nárast výkonu, dvojnásobok kapacity RAM a až 8-krát viac flash pamäte.

Compute Module je upravená verzia miniatúrneho počítača Raspberry Pi, ktorá je určená na použitie v zložitejších zariadeniach. Úprava spočíva v tom, že nemá takmer žiadne porty, na všetky potrebné prepojenia slúžia piny, ktoré majú zhodnú matricu ako DDR2 SO-DIMM slot. Oproti štandardnej verzii, ktorá využíva SD karty, má CM modul integrovanú spoľahlivejšiu flash pamäť typu eMMC.

ZDROJ | Raspberry Pi

Na čo slúži Compute Module?

Úlohou takéhoto modulu je poskytnúť základnú technológiu Raspberry Pi tak, aby ju mohli tretie strany integrovať do svojich produktov. Štandardné minipočítače Raspberry Pi nemusia totiž zodpovedať špecifickým požiadavkám výrobcov.

Pozrite siRaspberry Pi 3 Model B+ pridáva na výkone a má i gigabitový Ethernet

Cenová politika je v prípade CM modulov ešte priaznivejšia, ako v prípade minipočítačov. Nadácia Raspberry Pi sa snaží nastavovať cenu za modul tak, aby nebol znevýhodňovaný malosériový výrobca oproti veľkým hráčom.

Spomínaná pamäť typu Flash eMMC na CM module je spoľahlivejšia a odolnejšia, ako bežné SD karty, čo je veľká výhoda pre ich priemyselné využitie. Modul má tiež viac rozhraní, ako bežné Raspberry Pi.

Veľkou výhodou CM modulov je ich dlhodobá dostupnosť. Toto je dôležité pre výrobcov, ktorí môžu výrobky s integrovaným modulom vyrábať roky po ich predstavení. Verzia CM3 má garantovanú dostupnosť do januára 2023, s najnovším modulom (CM3+) môžu producenti rátať do januára 2026.

ZDROJ | Raspberry Pi

Čo ponúka Compute Module 3+?

CM3+ vychádza (prirodzene) z modulu CM3, no má zdokonalenú tepelnú konštrukciu a nový procesor Broadcom BCM2837B0, ktorý sa používa aj v Raspberry Pi 3B +. Procesor je však pomalší, má 1,2 GHz namiesto 1,4 GHz v prípade Raspberry Pi 3B +.

Najdôležitejšie vylepšenie vychádza z požiadaviek používateľov Compute Module. CM3+ má rozšírenú ponuku integrovanej Flash eMMC pamäte. Okrem základnej, Lite verzii si môžu zákazníci vybrať ďalšie tri kapacity: 8, 16 a 32 GB.

Modul Raspberry Pi CM3+ 32 GB z druhej stranyZDROJ | Raspberry Pi

Cenovo je stále tento modul konkurencieschopný. CM3+/4 GB stojí 25 dolárov, 8 GB 30 dolárov, 16 GB 35 dolárov a najväčšia, 32 GB verzia výjde na 40 dolárov.

https://youtu.be/uXUjwk2-qx4

Pôvodná doska Compute Mode (CM1) sa dostala na trh už v roku 2014, kde bol osadený procesor Broadcom BCM2835, jednojadrový ARM11 taktovaný na 700 MHz, 512 MB RAM a 4 GB eMMC Flash. Dnes je to už úsmevná konfigurácia, však?

ZdrojRaspberry Pi

Komentáre k článku