Raspberry Pi 4 prichádza s podporou 4K videa

ZDROJ | Raspberry Pi Foundation

Nový miniatúrny počítač môžeme nazvať aj prvý mediálny od Raspberry Pi. Okrem podpory 4K videa ponúka dva HDMI výstupy, dvojicu rýchlych USB 3 portov a RAM až do kapacity 4 GB.

Nadácia Raspberry Pi predstavila štvrtú verziu svojho lacného miniatúrneho počítača. Za 35 dolárov dostane používateľ okrem vyššie menovaných špecifikácií aj rýchlejší procesor, GPU, gigabitový Ethernet či dvojpásmové Wi-Fi 5.

Parametrami sa tak Raspberry Pi 4 približuje skôr stolovému počítaču (pri drahšej verzii so 4 GB RAM). Zvládne každodenné kancelárske práce (pomocou aplikácie Libre Office), dokáže mať otvorených až 15 webových kariet (Chromium) a používateľ môže robiť základné editovanie fotografií (GIMP). Podľa portálu Tom’s Hardware však nový Raspberry má aj obmedzenia, napríklad pri prehrávaní videí z YouTube na celej obrazovke.

Čo prináša Raspberry Pi 4?

Štvorjadrový procesor 1,5 GHz Broadcom, v predchádzajúcom modeli to bolo 1,4 GHz. Grafiku 500 MHz VideoCore VI, predtým to bolo 400 MHz. Novinka má napájací port USB-C, predchádzajúca mala microUSB.

Dva micro HDMI porty môžu napájať dva 4K monitory pri 30 snímkach za sekundu, alebo jeden 4K monitor pri 60 snímkach za sekundu.

Pozrite siRaspberry Pi 3 Model B+ pridáva na výkone a má i gigabitový Ethernet

Nové Raspberry Pi 4 má rozšírený počet USB portov. Spolu s dvoma USB 2 nájde používateľ dva USB 3 porty, ktoré dokážu prenášať dáta až desaťkrát rýchlejšie.

Aj Bluetooth sa dočkal aktualizácie, verziu 4.1 nahradila moderná 5.0. Nechýba dvojpásmové Wi-Fi 5, microSD pamäťová karta s maximálnou prenosovou rýchlosťou do 50 Mbps (predtým to bolo 25 Mbps).

ZDROJ | Raspberry Pi Foundation

Na napájanie odporúča výrobca 15-wattový USB-C zdroj, dokonca ponúka vlastný model Raspberry Pi USB-C.

ZDROJ | Raspberry Pi Foundation

Pozrite siRaspberry prichádza s novým modulom CM3+

K novému modelu je pripravený aj kvalitný a pomerne elegantný obal s potrebnými výrezmi pre všetky konektory.

ZDROJ | Raspberry Pi Foundation
ZDROJ | Raspberry Pi Foundation

„Po prvýkrát sme vytvorili kompletný zážitok z práce s počítačom. Či už upravujete dokumenty, prehľadávate webovú stránku s množstvom otvorených kariet, žonglujete s tabuľkami alebo navrhujete prezentáciu, zážitok je plynulý a veľmi rozoznateľný – na menšom, energeticky účinnejšom a nákladovo efektívnejšom zariadení,“ uvádza nadácia Raspberry Pi.

Raspberry Pi 4 sa začal predávať dnes. Jeho cena za verziu s 1 GB RAM je 35 dolárov, 2 GB výjde na 35 a 4 GB RAM na 55 dolárov.

ZdrojNadácia Raspberry Pi

Komentáre k článku