Radar na bicykel nie je nezmysel. Môže zachrániť život

Takéto situácie pozná snáď každý cyklista, ale cestný najviac. Krajnica je rozbitá alebo plná neporiadku zaváňajúceho defektom, bližšie k stredu cesty však cyklista obmedzuje autá a sám sa vystavuje riziku. Alebo – zrazu sa pred vami objaví prekážka a je potrebné okamžite ju obísť, no vy nemáte prehľad o tom, čo sa deje za vami. Alebo – odbočujete či meníte jazdný pruh a o premávke za chrbtom nemáte istotu.

Takéto situácie môžu dopadnúť dosť zle, ale je potešujúce, že technika už na ne dozrela. Síce drahý, ale premyslený gadget od Garminu to za vás vyrieši. Je ním Varia Rearview Bike Radar s dosahom až 140 m dozadu. Buď na špeciálnom displeji, alebo kompatibilnom Garming Edge cyklopočítači potom zobrazuje ikonky vozidiel za vami. Vidíte aj to, ako rýchlo sa približujú. Snímať môžete dokonca aj priestor pred vami, ale vtedy sa viac osvedčia oči.

Garmin Varia Bike Radar

V produktovej línii Varia výrobca predstavil aj inteligentné svetlo, ktoré na základe GPS v spárovanom Edge zisťuje vašu rýchlosť a prispôsobuje jej zameranie svetla do diaľky. Na základe svetelného senzora v Edge tiež dokáže prispôsobiť intenzitu jasu. Priznám sa, že tejto funkcii už veľmi nerozumiem – za šera zvyknem používať blikanie a keď už je raz tma, chcem vždy maximálny jas.

Garmin Varia Bike Radar

Novinky by sa v predaji mali objaviť na jeseň. Ceny nie sú práve najnižšie, ale zamerané na nadšencov. Senzorový systém stojí 200 dolárov, alebo 300 vrátane displeja. Smart svetlá vás vyjdú spolu na 300 dolárov vrátane diaľkového ovládania, samotné predné svetlo stojí 200 dolárov.

Garmin Varia Bike Radar

Zdroj a foto: BikeRadar, Engadget, Garmin

Komentáre k článku