Qualcomm XR1 – prvý čip určený špeciálne pre VR a AR zariadenia

ZDROJ | Qualcomm

Headsety pre virtuálnu a zmiešanú realitu by čoskoro mohli byť cenovo dostupnejšie. Pomôcť k tomu má nový čip Qualcomm XR1, ktorý bude už čoskoro poháňať lacnejšie VR a AR zariadenia.

Qualcomm nie je na trhu s virtuálnou realitou žiadnym nováčikom. Už v začiatkom tohto roka predstavil sebestačný VR headset poháňaný jeho vlastným mobilným procesorom Snapdragon 845. Ten však na rozdiel od nového čipu XR1 nebol nikdy navrhnutý špeciálne pre VR a AR zariadenia.

Pozrite siQualcomm Snapdragon 845 VR – sebestačný VR headset s parádnym rozlíšením

Qualcomm XR1 je menej výkonný, než Snapdragon 845, čo výrobcom umožní vytvárať lacnejšie VR a AR zariadenia, ktoré nebudú určené primárne na hry, ale skôr na konzumáciu videí s možnosťou sledovania pohybu v miestnosti a s podporou jednoduchých pohybových ovládačov.

ZDROJ | Qualcomm

Čip je však dostatočne výkonný na to, aby mohol zobrazovať obsah na QHD+ displejoch, na ktorých dokáže prehrávať 4K UHD video s 60 snímkami za sekundu. Chýbať nebude ani podpora najznámejších API, ako napríklad OpenGL, OpenCL či Vulkan. Po zvukovej stránke bude XR1 využívať Qualcomm aptX a Qualcomm Aqstic a podporovať bude aj hlasové ovládanie.

ZDROJ | Qualcomm

Qualcomm XR1 je takmer hotový a prvými partnermi, ktorí budú nový čip využívať, sú spoločnosti Meta, Pico, HTC Vive a Vuzix. Prvé zariadenia s XR1 sa majú na trhu objaviť už koncom tohto roka, pričom ich dizajn by mal byť predstavený už čoskoro.

Postupné zlacňovanie a zvyšovanie výkonu určite pomôže v raste tohto segmentu. Qualcomm očakáva, že do roku 2023 bude na svete 186 miliónov sebestačných AR a VR zariadení, ktoré budú postavené najmä na jeho hardvéri.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku