Qualcomm predstavil XR headset postavený na platforme Sanpdragon XR2

ZDROJ | Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm predstavila nový referenčný dizajn AR/VR headsetu postavenom na platforme Snapdragon XR2, ktorá spolu s 5G pripojením ponúka výrobcom takýchto headsetov výrazný posun vo výkone a priepustnosti dát.

Qualcomm má v rukách prvý referenčný dizajn XR (AR/VR) headsetu s podporou 5G sietí. Celkovo ide už o štvrtý referenčný dizajn, na ktorom môžu výrobcovia postaviť vlastné headsety pre zmiešanú, virtuálnu a rozšírenú realitu. Prvé headsety postavené na tejto platforme a referenčnom dizajne by sa mali objaviť na trhu ešte tento rok.

Snapdragon XR2 prichádza s dvojnásobným zvýšeným výkonu procesora a grafického jadra, 4-násobným zvýšeným priepustnosti obrazu, podporou 6-násobne vyššieho rozlíšenia a až 11-násobným zvýšením výkonu v oblasti výpočtov umelej inteligencie.

ZDROJ | Qualcomm

Čipset si tak poradí až so siedmymi kamerami pre sledovanie pohybu vrátane dvoch interných kamier pre sledovanie pohybu očí, s čím počíta aj referenčný dizajn. Výrobcovia si do tejto zostavy môžu doplniť ďalšie kamery pre sledovanie tváre a pier alebo čiernobielu kameru pre sledovanie ovládačov.

Referenčný dizajn tiež disponuje infračerveným senzorom pre sledovanie pohybu rúk a podporou priestorového ozvučenia. V prípade zobrazovania Qualcomm stavil na dvojicu 2K LCD displejov.

Pozrite siNový 5G modem od Qualcommu dokáže využívať obidva frekvenčné rozsahy súbežne

Spomínaná podpora 5G sietí spočíva v podpore oboch frekvenčných kategórií, teda mmWave aj sub-6 GHz. Zaujímavosťou v tomto prípade je fakt, že sa do pridávania 5G pripojenia do headsetov nehrnie ani HTC, ktoré nedávno predstavilo nový koncept headsetu HTC Project Proton. Dôvodom je totiž obava o výraznú dávku žiarenia priamo pri hlave používateľa.

Čo si napokon z tejto výbavy jednotliví výrobcovia napokon vyberú je samozrejme na nich. Žiaden konkrétny headset postavený na tejto platforme zatiaľ predstavený nebol, to by sa však mohlo v dohľadnej dobe zmeniť. Referenčný dizajn totiž výrobcom umožní pomerne rýchlu adaptáciu novej platformy.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku