Qualcomm predstavil procesor Snapdragon 845

ZDROJ | Qualcomm

Tohtoročný Snapdragon Tech Summit priniesol očakávanú novú generáciu procesoru Snapdragon 845. Nový procesor nás bude sprevádzať vo väčšine vlajkových lodí v budúcom roku.

https://youtu.be/qELOS4vhIhs

Snapdragon 845 je postavený na rovnakej 10-nanometrovej architektúre, ako minuloročný Snapdragon 835. Jeho súčasťou bude najnovší X20 LTE modem, ktorý dosahuje prenosovú rýchlosť 1 200 Mb/s. Vylepšený je aj modem pre Bluetooth 5, ktorý znižuje spotrebu batérie o polovicu.

Pozrite siSamsung vyženie rýchlosť LTE až na 1,2 Gbit za sekundu

Na pódiu sa počas konferencie objavil aj Lei Jun, generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi, ktorý prezradil, že Xiaomi na budúci rok prinesie smartfón Xiaomi Mi 7, ktorý bude postavená práve na procesore Snapdragon 845. Okrem smartfónov by mal nový Snapdragon poháňať aj notebooky so systémom Windows 10. Objaviť by sa teoreticky mal aj v Samsung Galaxy S9.

Aktualizované

Počas druhého dňa konferencie Snapdragon Tech Summit prezradil Qualcomm nové informácie o procesore Snapdragon 845. Ten bude mať osem jadier Kryo 385 s taktovaním 2,8 GHz. Štyri jadrá sú založené na architektúre Cortex-A75 a zvyšné štyri na Cortex-A55. Druhá polovica jadier pôjde na frekvencii 1,8 GHz. Výkon by mal pri tejto generácii stúpnuť o 25 %.

ZDROJ | Qualcomm

Nové sú aj grafické jadrá Adreno 630, ktoré majú zabezpečiť lepšiu priepustnosť zobrazovania, 30-percentný nárast grafického výkonu a o 30 percent efektívnejšiu spotrebu energie. To by mohlo znamenať vyššie rozlíšenia displejov aj s frekvenciou 120 Hz.

Pozrite siRazer Phone – telefón pre hráčov s našlapaným hardvérom a 120 Hz displejom

Samozrejme nebol by to čipset z roku 2017, ak by sa neorientoval aj na virtuálnu a zmiešanú realitu a tiež umelú inteligenciu. VR a AR bude mať na starosti Adreno 630, ktorý Qualcomm nazýva „subsystém vizuálneho spracovania“.

https://youtu.be/WkVOtqVID7Y

Spracovanie obrazu pre umelú inteligenciu bude zabezpečovať ko-procesor Hexagon 685, ktorý oproti predchádzajúcej generácii prináša trojnásobnú rýchlosť spracovania. Podporovať tiež bude rozhranie neurónových sietí, ktoré do Androidu prichádza s verziou 8.1 Oreo.

Pozrite siTop 8 noviniek, ktoré prináša Android Oreo

Čip Spectra 280 je stavaný na zachytávanie obrazu a zvládať má rozlíšenie 16 Mpx pri 60 snímkoch za sekundu alebo spomalené video v rozlíšení 720p pri 480 snímkoch za sekundu. Nechýba tiež Qualcomm Quick Charge 4+, ktorý dokáže nabiť 50 % batérie za 15 minút.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku