Qualcomm MSM8960: na smartfónoch grafika ako na PS3?

Spoločnosť Qualcomm predstavuje novú generáciu svojich mobilných procesorov, známych pod menom Snapdragon. Nové čipy sú vyrobené 28nm technológiou, používajú dve výpočtové jadrá a grafiku Adreno 300, ktorá bude podľa výrobcu schopná spracovať obraz kvalitou na úrovni dnešných špičkových herných konzol. Sú takéto výkony vôbec reálne?

Qualcomm MSM8960

Za posledných desať rokov sa mobilné telefóny ako multimediálne zariadenia zdokonalili až neuveriteľným spôsobom. Spomeňme si, ako sme pred pár rokmi hrali hada na staručkej Nokii 3310. Dnešné mobilné hry, predovšetkým na platformy iOS a Android sa svojou grafikou dokonca vyrovnajú starším počítačovým hrám. Takýto grafický výkon ale potrebuje nielen výkonný procesor, ale predovšetkým výkonnú grafickú jednotku. Vývoj našťastie neutícha, naopak, boj na mobilnom hardvérovom poli sa stupňuje. Svoje riešenie pre smartfóny a tablety už predstavil Intel (Intel Atom: Vyšší výkon a zároveň nižšia energetická náročnosť je realitou!), nVidia (nVidia Tegra 2: prvotina postavená na novej platforme) i AMD a pozadu nesmie zostať ani zrejme najznámejší výrobca mobilných procesorov – spoločnosť Qualcomm.

Qualcomm MSM8960

Nový procesor, označený ako MSM8960,  bude nástupcom modelov MSM8260 a MSM8660 (tie sú vyrobené 45nm technológiou, ponúkajú 2 jadrá s frekvenciou 1,2 GHz, grafický čip Adreno 205 a podporu HSPA+, na trh sa však ešte nedostali).  Čo teda vylepšuje? Samotný dvojjadrový procesor je „len“ o 5 % výkonnejší, avšak vďaka novej výrobnej technológii by mal byť energeticky úspornejší až o 75 %! V praxi veľmi dôležitým parametrom je aj výkon grafického čipu. Použitá jednotka Adreno 300 údajne poskytuje až štvornásobný nárast výkonnosti oproti predchádzajúcej verzii a vyrovná sa tak herným konzolám Xbox360 či Play Station 3! Aký bude nový Snapdragon v praxi, ukážu až testy, avšak určite sa máme na čo tešiť. S procesorom MSM8960 sa budeme pravdepodobne stretávať v high-end smartfónoch a tabletoch už od budúceho roka.

Qualcomm MSM8960

Komentáre k článku