Qualcomm má nové čipy pre gadgety Internetu vecí

ZDROJ | Product Design and Development

Známy výrobca čipov Qualcomm sa rozhodol vstúpiť do sféry Internetu vecí (IoT), čiže internetu v smart gadgetoch a prístrojoch ako napríklad Smart TV, 360° kamery či Smart elektrospotrebiče ako napríklad robotické vysávače.

Qualcomm odhalil dva nové čipy – QCS605 a QCS603. Spoločnosť tiež spustila platformu Vision Intelligence Platform, ktorá poskytuje rámcové detaily ako napríklad engine umelej inteligencie či Snapdragon Neural Processing Engine. Pomocou týchto nástrojov budú môcť firmy vylepšiť umelú inteligenciu vo svojich zariadeniach.

Okrem toho Qualcomm ponúka vývojársky balíček pre spracovanie kamerového a počítačového materiálu, aby mohli firmy, ktoré si zakúpia tieto procesory jednoduchšie vyvíjať aplikácie pre svoje produkty.

ZDROJ | Qualcomm

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Procesory QCS605 a QCS603 disponujú ARM multi-jadrovým CPU a Adreno GPU. Nechýba Spectra image procesor a Hexagon vector procesor.

Pomocou spomínanej Vision Intelligence Platform môžu firmy využiť čipy na detekciu objektov, sledovanie objektov a na schopnosť vyhýbania sa prekážkam či rozpoznávanie tváre.

Systém, ktorý čip poháňa, je zameraný na tri oblasti – umelá inteligencia, spracovanie kamerových súborov a efektívna spotreba energie.

Spoločnosť Qualcomm sa vyjadrila, že nové čipy umožnia vysokú kvalitu foto-súborov vďaka Spectra 270 ISP, ktorá podporuje 16 Mpx snímače, 4K Ultra HD video pri 60 fps a 5,7K pri 30 fps.

ZDROJ | Qualcomm

Pozrite siVR headset od Qualcommu bude sledovať pohyb očí

Výhodou bude možnosť využiť čipy pri virtuálnej realite či vylepšiť nízky svetelný výkon IoT zariadení, ktoré mohli mať problém pri zlých svetelných podmienkach. Spracovanie obrazu je pri IoT bezpečnostných zariadeniach prioritou ako napríklad pri bezpečnostných smart kamerách.

Z ďalších špecifikácií, čipy od Qualcommu podporujú 2×2 802.11ac WiFi a technológiu Bluetooth 5.1. Model QCS605 disponuje 8 jadrami (dvomi 2.5GHz a šiestimi 1.5GHz) a model QCS603 disponuje 4 jadrami (dvomi 1.6GHz a dvomi 1.7GHz).

Prvé komerčné produkty s týmito čipmi by sa mali na trhu objaviť už v druhej polovici tohto roku, keďže spoločnosť Qualcomm na čipoch pracuje od konca roku 2017.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku