Qualcomm chce zakázať predaj iPhonov v USA

Americké spoločnosti Qualcomm a Apple sa opäť súdia. Najnovšie podal žalobu Qualcomm, ktorému Apple prestal platiť poplatky za patenty technológií, ktoré využíva vo svojich zariadeniach. Qualcomm by chcel zakázať dovoz iPhonov do USA.

Súdne spory o patenty medzi Apple a Qualcommom trvajú už niekoľko rokov. Posledným bol súd o miliardu dolárov, ktoré požadoval Apple od Qualcommu za neprimerane vysoké licenčné poplatky.

Najnovšie sa však Qualcomm rozhodol, že zažaluje Apple kvôli neplateniu poplatkov za jeden alebo viac zo šestice patentov (U.S. Patent No. 8,633,936, U.S. Patent No. 8,698,558, U.S. Patent No. 8,487,658, U.S. Patent No. 8,838,949, U.S. Patent No. 9,535,490 a U.S. Patent No. 9,608,675), ktoré Apple iPhony vyžívajú každý deň svojho fungovania. Má ísť o patenty na technológie pre agregáciu sietí, šetrenia batéria počas hovoru apod.

ZDROJ | Qualcomm

Zašlo to až tak ďaleko, že Qualcomm chce od International Trade Commission (ITC), aby vyšetrila dovoz iPhonov do USA a na výsledku vyšetrovania zakázala, resp. obmedzila dovoz smartfónov do USA. Originálne sa totiž vyrábajú v Číne.

ZDROJ | Qualcomm

Najzaujímavejšie však na tom je to, že Apple nepoužíva vo svojich zariadeniach Qualcomm produkty, ktoré majú obsahovať tieto patenty. Patenty porušujú Intel moduly.

Vyšetrovanie by malo začať budúci mesiac a tak hrozí, že pripravovaný iPhone 8 môže mať problémy pri svojom uvedení na trh.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku