QC-1 je prvým ohrievačom na svete, ktorý vám bude ťažiť kryptomeny

ZDROJ | Qarnot

Svet kryptomien môže niekedy priniesť aj relatívne podivné veci. Svedčí o tom aj nové zariadenie od firmy Qarnot. QC-1 je dizajnovým ohrievačom, ktorý vám má zarobiť peniaze pomocou ťažby kryptomien.

ZDROJ | Qarnot

Ťažba kryptomeny alebo tzv. mining je proces, pri ktorom ponúknete výkon svojho počítača výmenou za odmenu v podobe kryptomien. V minulosti sa na tomto spôsobe dalo relatívne slušne zarobiť, pretože sa takto dalo vyťažiť veľké množstvo Bitcoinov, ktoré dnes majú hodnotu prevyšujúcu 7 000 eur.

Postupom času s pribúdajúcou popularitou Bitcoinu a iných kryptomien sa stala ťažba náročnejšia na výkon a preto už nestačili bežné počítače s bežnými grafickými kartami. Aj preto začali vznikať firmy, ktoré vytvorili ťažobné miestnosti plné výkonných počítačov.

ZDROJ | Qarnot

Pozrite siARCHOS Safe-T mini – kryptomenová peňaženka od francúzskeho výrobcu smartfónov

Dnes sa dá okrem počítača ťažiť kryptomena aj cez smartfón pomocou špeciálnych aplikácií a aby toho nebolo málo, QC-1 umožňuje ťaženie aj cez izbový ohrievač.

Firma Qarnot láka na pútavý slogan „Make heating a source of revenue, not an expense!“, čiže voľne preložené „urobte z ohrievania zdroj príjmu, nie zdroj výdavku!“

Takáto myšlienka znie určite lákavo, no len do momentu, kým neuvidíte cenu ohrievača. Tá je až 2 900 €, čo pri pohľade na slogan celkom pobaví. Čo za takúto astronomickú cenu vlastne dostanete? Dizajnový ohrievač s dvomi výkonnými grafickými kartami GPU Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 s 8 GB RAM a výkonom 60 MH/s, ktoré pri ťažbe budú vytvárať teplo a tým zariadenie zahrievať.

ZDROJ | Qarnot

Pozrite siBill Gates: Kryptomeny súvisia so zabíjaním ľudí

Trh s kryptomenami môžete sledovať na podporovanej aplikácii QC-1 alebo dokonca na LED displeji, ktorý sa na ohrievači nachádza. Autori projektu zároveň sľubujú, že ohrievač je úplne tichý.

ZDROJ | Qarnot

Čo sa týka ostatných špecifikácií, QC-1 váži 27 kilogramov a jeho rozmery sú 65 × 62,5 × 15 cm. Materiál tvorí prevažne drevo a hliník.

QC-1 sa dá momentálne iba predobjednať a dátum odosielania je približne v júni tohto roku, takže aj potenciálni záujemcovia si budú musieť ešte počkať.

Napriek zaujímavému nápadu a sympatickému dizajnu to autori s cenou trochu prestrelili.

ZdrojQarnot

Komentáre k článku