Prvý liek z 3D tlačiarne má „požehnanie“ FDA

Americký úrad na kontrolu potravín a liekov (Food and Drug Administration, FDA) prvýkrát schválil liek, ktorý je vyrobený technológiou 3D tlače. Liek vyrobený súkromnou spoločnosťou Aprecia Pharmaceuticals Co. bol schválený pre orálne použitie na predpis pri liečbe epilepsie, uviedla agentúra Reuters.

3PD tabletky

POZRITE SI: 3D tlač s vysokým rozlíšením otvorí brány mikrosveta

Možno si v prvom momente hovoríte, že je nezmysel tlačiť tabletky v tlačiarni, keď ich moderné farmaceutické linky dokážu chrliť po tisíckach kusov ako lentilky. Patentovaná technológia ZipDose od Aprecia Pharmaceuticals, však nie zaujímavá tým, že dokáže tlačiť pilulky. Pomocou 3D tlače je možné vyrábať kompozitné lieky so špeciálnou pôrovitou štruktúrou, ktoré sa po zapití vodou veľmi rýchlo rozpúšťajú a dajú sa preto ľahko prehĺtať.

Nájdu uplatnenie pri špecifických nemociach, kde medicína predpisuje veľké dávky liekov. Veľké tablety vyrobené klasickou technológiou majú problém v ťažkom prehĺtaní a zhoršenej rozpustnosti. Technológia ZipDose umožní vyrábať kompozitné tabletky o hmotnosti až 1000 mg, ktoré sa rozpustia v malom množstve tekutiny do 10 sekúnd. Okrem toho pri 3D tlači sa v tabletke môžu navrstviť rôzne účinné látky v potrebnom pomere. Vyžaduje to však „farebnú“ 3D tlačiareň, ktorá bude mať niekoľko pracovných médií.

POZRITE SI: Bionické rameno z 3D tlačiarne zmenilo chlapca na Iron Mana

Spoločnosť Aprecia Pharmaceuticals uvádza, že na technológiu ZipDose má prihlásených už asi 50 patentov a ďalšie prihlášky sa spracúvajú. Zatiaľ nie je jasné, ako by mohla 3D tlač konkurovať sériovej veľkovýrobe, ale možno jej poslanie bude v inej oblasti. Viaceré farmaceutické prípravky vyrábajú na objednávky priamo lekárne a tu by sa špeciálne 3D tlačiarne mohli presadiť.

Napriek tomu stále premýšľam, nad šumivým aspirínom, alebo vitamínom C, ktoré ani pri veľkých rozmeroch tabliet nemajú problém s rozpustnosťou. Ale v kombinácii s možnosťou namiešať individuálne zloženie a koncentráciu lieku sú nové technológie nevyhnutné. Nad aspektami bezpečnosti takejto výroby momentálne neuvažujme.

Zdroj: Aprecia Pharmaceuticals

Komentáre k článku