Prvý elektromobil od Toyoty, bZ4X Concept, je tu

ZDROJ | Toyota

Toyota dnes na autosalóne Šanghaj predstavila koncept svojho prvého elektromobilu Toyota bZ4X Concept. Písmeno b naznačuje, že ide o (prvý) model značkou bZ (Beyond Zero).

ZDROJ | Toyota

Novinka bola vyvíjaná spoločne so Subaru, je postavená na modulárnej platforme e-TNGA od Toyoty, ktorá je určená vozidlám na elektrický pohon. Dizajn SUV je veľmi vydarený, ponúka uzavretú prednú časť, dlhý rázvor s krátkymi prevismi zväčšujúcimi interiér. Na prednej časti absentuje maska chladiča, namiesto nej je tam umiestnených množstvo senzorov.

Kabína vozidla prináša striedmy vzhľad kombinovaný s modernou výbavou. V strede nad konzolou s úložným priestorom dominuje veľký dotykový displej. Povrchová úprava klavírnej čiernej však zrejme nebude šťastnou voľbou, pretože sa na ňom ľahko zachytávajú odtlačky prstov a vidieť prach.

ZDROJ | Toyota

Ovládacie prvky sú najmä okolo stredovej konzoly, majú sa ľahko odlíšiť a jednoducho ovládať. Digitálny displej prístrojovky vodiča je umiestnený nad volantom, takže na zaznamenanie informácií je potrebný iba minimálny pohyb očí.

Z technických parametrov Toyota neprezradila veľa. BZ4X má pohon všetkých kolies, poháňa ho dvojmotorový systém. Ekologický profil vozidla si budú môcť majitelia rozšíriť o palubný solárny nabíjací systém, predĺži im o pár kilometrov dojazd.

ZDROJ | Toyota

Toyota bZ4X bude k dispozícii s vôbec prvou kombináciou strmeňa riadenia a systému steer-by-wire. Prináša vodičovi väčšiu kontrolu, zmierňuje otrasy na zlých cestách, vďaka čomu poskytuje lepšie a presnejšiu ovládanie vozidla.

Pozrite siToyota nás presvedčila že budúcnosť je už tu! Vodíkový Mirai je už v predaji

Toyota bZ4X Concept je prvý zo siedmych plánovaných sériových modelov bz, spolu má byť k dispozícii 15 automobilov s batériovým pohonom. Uvádzať sa majú do roku 2025. Výroba bZ4X je zabezpečená v Japonsku a v Číne, celosvetový predaj sa má spustiť v prvej polovicu budúceho roku.

ZDROJ | Toyota

ZdrojToyota

Komentáre k článku