PRVÝ DOJEM – Sony Xperia Z1 Compact – Najmenší kráľ?

Neuveriteľné. Len pred pár dňami na výstave CES 2014 v Las Vegas Sony odhalilo zmenšeninu svojej vlajkovej lode a už ju máme v predajnom balení na test! Po už zhruba dvoch týždňoch si tak môžeme vyskúšať, čo vlastne novinka od Sony prináša. Z vnútra ide prakticky o rovnakú výbavu, ako má jej väčšia sestra Xperia Z1, no rozdielov je aj tak dosť. A čítajte dokonca, poznáme totiž už i cenu aj dostupnosť na SK trhu!

Sony Xperia Z1 Compact

Už na prvý pohľad je jasné, že Xperia Z1 Compact nadväzuje na svoju väčšiu sestru. Dokonca až tak, že si ju môžete na fotke s ňou pomýliť. OmniBalance dizajn je pre Sony stále in, len nech to nepreháňa, ako jeho juhokórejský konkurent.

Sony Xperia Z1 Compact

Keď však novinku priložíte k pôvodnej Xperii Z1, je vám jasné, koľká bije. Rozdiel je výrazný. Vyjadrené číslami: 144,4 x 74 x 8,5 mm a 169 g vs 127 x 64,9 x 9,5 mm a 137 g. Prekvapivo je práve 1 mm hrúbky opticky poriadny rozdiel, no naopak, hmotnosť oboch mi príde v rukách takmer rovnaká.

Sony Xperia Z1 Compact

Z prednej strany sú obe sestry takmer rovnaké. Dominuje displej, nad ním logo (v prípade Xperie Z1 po strhnutí ochrannej fólie displeja zmizlo) a šošovka 2 Mpx Full HD webkamery.

Sony Xperia Z1 Compact

Zaujímavé je, že všetky kryty konektorov a slotov sa presunuli na ľavú stranu. Okrem microUSB konektora tu nájdete slot na microSD kartu, špeciálny konektor pre pripojenie kolísky a slot pre micro SIM kartu spolu s tlačidlom Reset a zaujímavo riešeným vyťahovacím štítkom s informáciami o telefóne.

Sony Xperia Z1 Compact

Pravej strane ostalo veľké tlačidlo ON/OFF, ovládanie hlasitosti a pomerne jemná a malá spúšť fotoaparátu, ktorá samozrejme foťák spustí aj z režimu spánku.

Sony Xperia Z1 Compact

V hornej stene nie je okrem otvoreného 3,5 mm audio konektora prakticky nič.

Sony Xperia Z1 Compact

V spodnej strane je rovnaký reproduktor, aký má Xperia Z1. Samozrejme utesnený voči prachu a vode.

Sony Xperia Z1 Compact

Zadná stena s ultralesklým povrchom má dva výrazné prvky – logo SONY a šošovku fotoaparátu. Ten je prakticky rovnaký, ako v prípade vlajkovej lode Xperia Z1. Dočinenia tak máme s 20,7 Mpx snímačom z kompaktu, šošovkou so svetelnosťou f/2,0 a množstvom softvérových vylepšení. Ako novinka fotí zistíme pri teste, zatiaľ sú fotografie i video na prvý pohľad rovnaké, čo je vynikajúca správa!

Sony Xperia Z1 Compact

Vo vnútri novinky sa ukrýva už spomínaný rovnaký hardvér. Ide o špičkový 28 nm 4-jadrový Snapdragon 800 s taktom 2,2 GHz, 2 GB RAM a grafikou Adreno 330. Perfektné parametre, ktoré len málokto vyťaží na maximum.

Sony Xperia Z1 Compact

Zásadnou zmenou oproti veľkej sestre je displej. Okrem toho, že má o 0,7” menšiu uhlopriečku, výrobca znížil aj rozlíšenie na 720 x 1 280 px. Že rozdiel? Ani náhodou! Voľným okom rozdiel v jemnosti nerozoznáte. A to som v redakcii asi najväčší detailista…, v tomto Xperia Z1 Compact prekvapila nad očakávania.

Sony Xperia Z1 Compact

Výhoda novinky je teda jasná. Malé rozmery, ktoré sadnú do ruky aj nežnejšiemu pohlaviu omnoho lepšie, ako v prípade veľkej Xperie Z1. Zároveň je to pre mnohých aj obrovská nevýhoda, keďže na menšom displeji toho toľko neuvidíte, hlavne pri surfovaní po webe či pozeraní multimediálneho obsahu. Takže je to hlavne o preferencii veľkosti. Ale podrobnejšie závery si necháme až po teste. Ten nájdete v najbližšom vydaní časopisu TECHBOX 1-2/2014 už začiatkom februára.

Sony Xperia Z1 Compact

Už však poznáme i cenu aj dostupnosť novinky na našom trhu. Samozrejme Z1 Compact bude mať v porovnaní s väčšou Z1 nižšiu cenu, čo môže tiež pri kúpe zavážiť :) Avšak zo všetkých mini verzií vlajkových lodí výrobcov bude Sony Xperia Z1 Compact najdrahšia, odporúčaná cena je totiž 539 €. Za nadupaný smartfón sa jednoducho platí, cena našťastie nie je vyššia len tak, ale kvôli vynikajúcej výbave – SONY svoju mini verziu vlajkovej lode totiž výraznejšie neosekalo. Keď novinku chcete, môžete sa na ňu tešiť už od 28. januára 2014, kedy sa dostane na Slovensku do predaja.

Sony Xperia Z1 Compact

Rozmery 127 x 65 x 9,5 mm, 137 g Displej 4,3“ HD (720 x 1 280 b., 342 PPI) Triluminos LCD s X-Reality, Mobile BRAVIA Engine 2, Gorilla Glass 2 Hardvér Qualcomm Snapdragon 800 (4-jadrový, 28 nm, 2,2 GHz) Krait 400, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,47 GB dostupných), LTE/HSPA+, Wi-Fi b/g/n (s DLNA a Miracast), BT 4.0, microUSB (MHL), USB OTG, NFC, 1/2,3” 20,7 Mpx Exmor RS CMOS senzor, BIONZ procesor, Sony G Lens (f/2,0), HDR, Full HD HDR video (30 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia SteadyShot, Superior Auto (8,3 Mpx), Timeshift-burst (2 Mpx), AR Effect (2 Mpx), Info-eye, SweepPanorama, 2 Mpx Full HD webkamera, microSDXC, GPS/GLONASS, FM rádio s RDS, 3,5 mm audio, ClearAudio+, xLoud, 2 300 mAh Li-Ion Softvér Android 4.3, TrackID, Walkman, STAMINA mód, Smart Connect, Social Live, Music a Video Unlimited (u nás nepodporované)

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku